تلاش 10 کشور برای محرومیت کامل ورزش روسیه از حضور در رقابت های المپیک ریو 2016 به دلیل اتهام استفاده گسترده ورزشکاران این کشور از مواد نیروزا، همزمان با برنامه انتشار نتایج تحقیقات رسمی سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ در این زمینه، از نظر مسکو نگران کننده اعلام شد.

به گزارش فرتاک ورزشی، آلمان، اسپانیا، سوییس، کانادا و ژاپن از جمله 10 کشوری اعلام شده اند که به صورت مشترک خواستار محرومیت ورزش روسیه از حضور در رقابت های ریو 2016 هستند.

خبرگزاری اینترفکس روسیه امروز (دوشنبه) به نقل از نامه الکساندر ژوکوف رییس کمیته المپیک این کشور به کمیته بین المللی المپیک و سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ، نوشت: درخواست های ارائه شده از سوی آمریکا و کانادا برای محرومیت کامل ورزش روسیه از بازی های المپیک برزیل نگران کننده است.

مقام روسی در نامه خود با تاکید بر اینکه بکی اسکات رییس کمیسیون ورزشکاران سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ حامی کارزار ورزشی علیه روسیه می باشد، تاکید کرده که این روند دلسرد کننده است.

ژوکوف در پایان افزوده است که روسیه اقدام های در حال انجام برای ایجاد ائتلاف بین المللی با هدف ممانعت از حضور ورزشکاران روسی در مسابقات ریو 2016 را ارزیابی و سپس تصمیم گیری می کند.

براساس برنامه اعلام شده، قرار است امروز سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ نتیجه تحقیقات و بررسی های انجام شده با موضوع دوپینگ ورزشکاران روسی را منتشر کند.

این گزارش که بازی های المپیک زمستانی 2014 سوچی محور اصلی آن اعلام شده، می تواند فشارها بر روسیه را به عنوان صدرنشین فهرست جهانی استفاده از مواد نیروزا و در حالیکه تیم دو ومیدانی این کشور به صورت کامل از حضور در رقابت های المپیک ریو 2016 محروم شده است، بسیار بیشتر کند.

تره ویز بایگات رییس آژانس مبارزه با دوپینگ آمریکا نیز از کمیته بین المللی المپیک به صورت رسمی خواسته با توجه گزارش های موجود در باره استفاده گسترده ورزشکاران روسی از مواد نیروزا، اقدام لازم برای محرومیت کامل کاروان ورزشی روسیه از حضور در رقابت های المپیک و پارالمپیک ریو 2016 انجام گیرد.

انجمن بین المللی فدراسیون های دو ومیدانی ماه گذشته با اعلام محرومیت تیم روسیه در این رشته از حضور در رقابت های المپیک، درخواست فردی 135دونده روسی را نیز به علت دوپینگی شناخته شدن رد کرد و فقط به داریا کلیشینا یک دونده زن که با مربی آمریکایی تمرین می کند، اجازه حضور در رقابت های ریو 2016 را داد.

مسابقه های المپیک ریو 2016 از 15 تا 31 مرداد ماه در برزیل برگزار می شود.

براساس نتایج تحقیقات آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) که چندی پیش انتشار یافت، روسیه با 148 مورد تایید شده نقض مقررات برای سال 2014 در صدر این فهرست جهانی قرار گرفته است و سپس ایتالیا با 123 و هند با 96 مورد دوپینگ تایید شده در رده های دوم و سوم هستند.

این فشارها و محرومیت ها در حالی انجام می گیرد که روسیه به عنوان میزبان جام جهانی فوتبال 2018 برنامه های گسترده ای را برای تقویت جایگاه ورزش این کشور در جهان بویژه فوتبال از نظر اماکن و تاسیسات و همچنین میزبانی از میلیون ها علاقه مند به دیدن این رقابت ها و همچنین گردشگران، تدارک دیده است.

ویتالی موتکو وزیر ورزش روسیه با اعلام اینکه اتهام های مطرح علیه ورزشکاران روسی مبنی بر استفاده از مواد نیروزا یک فشار سیاسی است، گفت: در زمان حاضر مساله استفاده از مواد نیروزا برای کشورهای زیادی مطرح است ولی در باره آنها اقدامی نمی شود.

 

انتهای پیام/
کلمات کلیدی: المپیک 2016 ریو -