همزمان با اعلام محرومیت ورزشکاران روسی متهم به استفاده گسترده از داروهای نیروزا از حضور در رقابت های المپیک ریو 2016، فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) نیز از آغاز تحقیقات گسترده در پرونده 11 بازیکن فوتبال روسیه با اتهام دوپینگ خبر داد.

به گزارش فرتاک ورزشی، تاکنون حدود 110 ورزشکار از جمله سه تیم کامل دو ومیدانی زنان و مردان و همچنین وزنه برداری روسیه از جمله مدال آور ترین تیم های ورزشی این کشور با اتهام استفاده گسترده از داروهای نیروزا از حضور در رقابت های المپیک برزیل محروم شده اند.

روزنامه نوویه ایزوستیا امروز (پنجشنبه) نوشت: براساس اعلام فیفا، سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) نام بازیکنان فوتبال روسیه را در فهرست آلوده به داروهای نیروزا قرار داده است.

دفتر مطبوعاتی فیفا در بیانیه خود افزوده است: تحقیقات گسترده ای در مورد 11 فوتبالیست روسیه شروع شده است و کارشناسان مسئول بررسی پرونده ها با اتحادیه فوتبال این کشور نیز تماس برقرار کرده اند.

از سوی دیگر اتحادیه فوتبال روسیه دریافت درخواست رسمی از وادا برای نمونه گیری از ورزشکاران فوتبال را تایید کرد.

این اتهام در حالی مطرح شده که روسیه میزبان رقابت های جام جهانی فوتبال 2018 است و هرگونه اعلام محرومیت می تواند ضربه های وارد شده به رشته های مختلف ورزشی این کشور را به فوتبال نیز بکشاند.

روسیه یکی از اصلی ترین مدعیان قهرمانی جهان در رشته های مختلف ورزشی با رای محرومیت کامل دو تیم پرافتخار وزنه برداری و دو ومیدانی از حضور در رقابت های ریو 2016 نه تنها شاهد تلخ ترین روزهای تاریخ 25 ساله ورزش خود بلکه در دوران اتحاد جماهیر شوروی تاکنون است.

افزون بر محرومیت کامل این دو تیم، ورزشکاران روسی دیگری از رشته های مختلف مانند قایقرانی و شنا نیز محروم شده اند.

ویتالی موتکو وزیر ورزش روسیه با اعلام اینکه اتهام های مطرح علیه ورزشکاران این کشور مبنی بر استفاده از مواد نیروزا و اعلام محرومیت های پیاپی یک فشار سیاسی است، گفت: در زمان حاضر مساله استفاده از مواد نیروزا برای کشورهای زیادی مطرح است، ولی در باره آنها اقدامی نمی شود.

براساس نتایج تحقیقات وادا که چندی پیش انتشار یافت، روسیه با 148 مورد تایید شده نقض مقررات برای سال 2014 در صدر این فهرست جهانی قرار گرفته است و سپس ایتالیا با 123 و هند با 96 مورد دوپینگ تایید شده در رده های دوم و سوم هستند.

 

 

 

 

انتهای پیام/