کاروان ورزش آمریکا با قرار گرفتن در صدر جدول توزیع مدال ها به دنبال زیاد کردن فاصله اش با چینی هاست

به گزارش سرویس المپیک فرتاک ورزشی، در پایان سومین روز از رقابتهای سی و یکمین دوره بازیهای المپیک شاهد توزیع مدالها در رشته هایی چون تیراندازی، شنا، جودو، تیراندازی باکمان، شمشیربازی، وزنه برداری در بخش زنان و مردان بودیم.

در پایان روز سوم این رقابتها تیراندازی با کمان نیمی از مدالهای خود را در بخش تیمی توزیع کرده و از امروز شاهد توزیع مدالهای بخش انفرادی با برگزاری مرحله فینال بازیهای این رشته خواهیم بود تا پرونده این رشته در المپیک فردا چهارشنبه بسته شود. 

رقابتهای دوچرخه سواری بخش جاده نیز در هر دو بخش مردان و زنان به اتمام رسیده و در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه شاهد برگزاری مسابقه تایم تریل انفرادی زنان و مردان خواهیم بود تامسابقات بخش استقامت در المپیک به پایان برسد. 

نکته جالب در توزیع مدالهای رشته وزنه برداری تا به این روز در این است که تمامی مدالهای توزیع شده در بخش زنان و یک دسته مردان متعلق به قاره آسیا بوده و تنها در این بخش یک مدال طلا در دسته ۶۲ کیلوگرم مردان از آن ورزشکاری از کلمبیا شده است. در این رشته شاهد برگزاری مسابقات دسته ۵۶ و ۶۲ کیلوگرم مردان، ۴۸ و ۵۳ کیلوگرم زنان بودیم اما ۱۱  مدال توزیع شده در این بخش از آن کشورهای آسیایی شده ضمن اینکه چینی ها در دو دسته مردان و زنان رکورد جهان را در یک ضرب و دو ضرب جابجا کرده و ورزشکار زنی از تایلند در دسته ۵۸ کیلو یک رکورد المپیک را شکسته است.

در این روز نیکولو کامپریانی موفق شد در ماده تفنگ ۵۰ متر مردان به مدال طلا دست یابد تا اولین طلایی روز سوم بازی‌های المپیک ریو لقب گیرد. این ورزشکار ایتالیایی ۴ سال قبل در لندن موفق به کسب مدال نقره رقابت‌ها شده بود. 

مایلکل فلپس شناگر مطرح جهان نیز که روز یکشنبه همراه تیمش موفق به کسب نشان طلای رشته ۴ در ۱۰۰ متر تیمی مردان آمریکا نوزدهمین مدال طلای خود را در المپیک بدست آورد و رکوردی جدید در کسب نشان توسط یک ورزشکار برای خود ثبت کرد. 

تا به امروز در این بازیهاکاتینکا هوسزو ( hosszo)  از مجارستان با کسب دو مدال طلا در مواد ۱۰۰ و ۴۰۰ متر در بخش تاپ ترین مدالها قرار دارد.  یک ورزشکار زن امریکایی به نام کاتلین لدکلی تنها با ۱۹ سال سن یک نشان طلا در ۴۰۰ متر انفرادی و یک نشان نقره را همراه تیمش در ۴ در ۱۰۰ متر امدادی کسب کرده است. پس از این دو ورزشکار یانگ سان چینی در شنا هم با یک مدال طلا در ۲۰۰ متر و یک نقره در ۴۰۰ متر دو مدال را دراین رقابتها از آن خود کرده است.

 هم اکنون در جدول رده بندی این رقابتها کوزو نیز برای نخستین بار در تاریخ المپیک نام خود را ثبت کرده است. این کشور برای اولین بار در این رقابتها توسط یک بانوی جودوکار خود موفق به کسب مدال شد.

در پایان رقابتهای روز سوم ، جدال اصلی برای صدرنشینی بین چین و آمریکا بود . در نیمه روز سوم تیم چین موفق شد با کسب دو نشان طلا توسط دو زن خود در رشته شیرجه و تپانچه به صدر جدول رسیده و از آمریکا پیشی بگیرد. این در حالی بود که امریکایی تا این زمان بیشترین مدال را داشتند.

اما در پایان روز کاروان آمریکا با کسب دو طلا در شنا و افزایش مدالهای نقره و برنز باز هم بر صدر جدول المپیک برزیل تکیه زد. کاروان آمریکا با ۱۹ مدال شامل ۵ طلا، ۷ نقره و ۷ برنز در رده بندی اول است. چینی ها با ۵ طلا، ۳ نقره و ۵ برنز مجموع ۱۳ مدال در رده دوم قرار دارند.

تیم استرالیا با ۴ طلا و ۳ برنز و جمع هفت مدال در رده سوم ایستاده است. ایتالیا، ژاپن و مجارستان نیز در رده های چهارم تا ششم ایستاده اند.

برزیل میزبان تا این زمان تنها دو مدال طلا و برنز کسب کرده و در رده یازدهم قرار دارد. در مجموع کشورهای صاحب مدال ۵ کشور تنها صاحب نشان برنز شده اند.

در حال حاضر ۳۸ کشور صاحب مدال شده اند که در این بین ۷ کشور بیشتر از دو مدال طلا دارند. سه کشور آمریکا، ایتالیا و استرالیا با سه طلا رقابت نزدیکی با یکدیگر دارند چرا که کسب هر طلا می تواند موقعیت آنها را در جدول تغییر دهد. 

 سی و یکمین دوره بازیهای المپیک با حضور بیش از ۱۰ هزار ورزشکار از ۲۰۶ کشور از ۱۵ تا ۳۱ مردادماه به میزبانی شهر ریودوژانیرو برزیل برگزار خواهد شد. کاروان ورزش ایران در دوره قبل که به میزبانی لندن برگزار شد با کسب ۱۲ مدال (۴ طلا، ۵ نقره و ۳ برنز) به عنوان هفدهمی دست پیدا کرد.

 

انتهای پیام/