تیم ملی والیبال ایران در بازی دوم خود در هفته سوم لیگ جهانی سه برصفر از ایتالیا شکست خورد.

به گزارش  سرویس ورزشی توپ و تور فرتاک ورزشی، دیدار تیم‌های ملی والیبال ایران و ایتالیا از هفته سوم لیگ جهانی والیبال، ساعت 21 امشب در سالن 12 هزار نفری مجموعه ورزشی آزادی تهران آغاز شد.

شهرام محمودی، میلاد عبادی‌پور، سعید معروف، سیدمحمد موسوی، عادل غلامی و محمد جواد معنوی‌ نژاد، همراه مهدی مرندی (بازیکن آزاد) ترکیب اصلی تیم ایران بودند که با صلاحدید رائول لوزانو از ابتدا به میدان رفتند.  

آن سوی میدان هم لوکا وتوری، عثمانی خوانتورنا، سیمونه جیانلی، ایوان زایتسف، سیمونه بوتی و ماتئو پیانو، همراه ماسیمو کولاچی (بازیکن آزاد) بازیکنان اصلی جیان‌لورنزو بلنجینی سرمربی تیم ملی ایتالیا را تشکیل می‌دادند.

تیم ایران با پیراهن قرمز، مقابل لاجوردی‌پوشان ایتالیا به میدان رفت. ضمن اینکه علی جعفر ابراهیم از بحرین و شعبان نصر از مصر، به ترتیب داوران اول و دوم این مسابقه بودند. 

 

ست نخست/ ایران 20- ایتالیا 25/ مشکل حل نشدنی دریافت اول! 

سرویس خوانتورانا ضربه آغازین این بازی بود که ایران این توپ را با معنوی‌نژاد به نخستین امتیاز بازی تبدیل کرد. در ادامه ایتالیا ابتکار عمل را به دست گرفت و با سرویس‌های خوب پیانو کار را بر میزبان سخت کرد تا وقت استراحت نخست بازی 8 بر 4 به سود ایتالیا ثبت شود. در بازگشت دو تیم به میدان، این فاصله امتیاز حفظ شد تا ایتالیا 13 بر 10 از ایران پیش بیفتد. کار خوب ایران در حمله و دفاع باعث شد اختلاف به 2 امتیاز کاهش یابد و بلنجینی از نخستین وقت استراحت خود استفاده کند. این تاکتیک نتیجه داد و ایتالیا بازهم اختلاف را به 4 امتیاز افزایش داد تا در وقت استراحت دوم هم 16 بر 12 از شاگردان لوزانو پیش باشد. در ادامه سرمربی ایران از دو تعویضه‌های خود استفاده کرد و مهدی مهدوی و مجتبی میرزاجانپور جای معروف و محمودی را گرفتند تا ایران در امتیاز 16 بر 14 به حریف نزدیک شود. لاجوردی‌پوشان بلافاصله این دو امتیاز را جبران کردند تا در امتیاز 18 بر 14 تیم ایران از وقت استراحت خود استفاده کند. اشتباه مرندی در دریافت سرویس خوانتورنا حساب کار را 20 بر 15 کرد. در حالی که ایتالیا می رفت کار را یکسره کند، دفاع عبادی‌پور و موسوی نتیجه بازی را 21 بر 17 کرد. سرانجام ست نخست بازی علی‌رغم تلاش بازیکنان ایران 25 بر 20 به سود ایتالیا به پایان رسید. 

 

ست دوم/ ایران 20- ایتالیا 25/ تکرار نتیجه ست نخست

داستان ست دوم کمی متفاوت بود. بلندقامتان با شناخت بهتر از حریف و تنوع در حمله ابتکار عمل را از حریف گرفتند تا با برتری 8 بر 6 به وقت استراحت نخست بروند. در ادامه ایتالیا این فاصله را جبران کرد و یک امتیاز هم پیش افتاد تا 9 بر 8 از میزبان پیش بیفتد. درخواست بازبینی ایران هم ره به جایی نبرد. پاس خوب معروف دفاع لاجوردی‌پوشان را جا گذاشت تا محمودی بازی درامتیاز 9 به تساوی بکشد. رقابت شانه به شانه دو تیم در این ست به خوبی نمایان بود. حضور زایتسف در خط سرویس با فریاد تماشاگران توام شد اما این بازیکن سرویس خوبی زد که ایران به سختی از آن امتیاز گرفت. عملکرد بهتر ایتالیایی‌ها به ویژه در خط سرویس باعث شد وقت استراحت دوم 13 بر 16 به سود این تیم ثبت شود. دفاع خوب محمودی و غلامی به برنو اجازه نداد امتیاز دیگری برای ایتالیا بگیرد و در سرویس بعدی ایران اختلاف را به حداقل رساند.جیانلی یک امتیاز سرویس از معنوی‌نژاد گرفت تا در امتیاز 18 بر 15 سرمربی ایران درخواست تایم اوت کند. معنوی‌نژاد در بازگشت دو تیم به میدان تلافی کرد و امتیاز شانزدم را برای تیم کشورمان به دست آورد. اولگ آنتونف جای بوتی را در ترکیب ایتالیا گرفت اما سرویس این بازیکن از تور عبور نکرد تا در امتیاز 18 بر 20 امیدهای ایران همچنان زنده بماند. ورود آرمین تشکری به میدان و امتیاز سرویس این بازیکن علاوه بر رساندن اختلاف به حداقل، بلنجینی را مجبور به درخواست وقت استراحت برای ایتالیا کرد. سرویس زایتسف به تور خورد اما عبادی‌پور دفاع شد تا برتری 20 بر 23 به سود تیم مهمان روی اسکوربورد سالن 12 هزارنفری آزادی ثبت شود. تایم اوت برای ایران و در ادامه محمودی هم با تک دفاع جیانلی امتیاز 24 را به حریف داد. سرویس‌های زایتسف دریافت اول ایران را کاملاً به هم ریخته بود و ایتالیا با سرویس پایانی این بازیکن ست دوم را هم 20 بر 25 به سو خود تمام کرد. 

 

کسب 3 امتیاز پیاپی تیم ملی ایتالیا، لوزانو را بسیار زود در ست سوم مجاب کرد که از وقت استراحت استفاده کند. تیم ایران خسته از نبرد سنگین شب گذشته برابر صربستان صدرنشین انگار یارای ایستادگی مقابل آتزوری را نداشت. سرانجام سرویس خوانتورنا به اوت رفت تا ایران نخستین امتیاز ست سوم را دشت کند. ایران در ادامه نمایش بهتری داشت. زایتسف در تک دفاع موسوی گیر کرد تا تیم کشورمان در امتیاز 3 بر 4 اختلاف را به حداقل برساند. وقت استراحت نخست بازی در حالی فرا رسید که برتری 4 بر 8 به سود ایتالیا روی اسکوربورد سالن نقش بسته بود. زایتسف در خط سرویس یک امتیاز از محمودی گرفت اما معروف با جای خالی زیرکانه خود، روحیه را به کاروان ایران بازگرداند. پاس بریده پاسور اول و کاپیتان ایران به تشکری با ضربه این بازیکن راهی اوت شد اما سرمربی کشورمان درخواست بازبینی کرد و توپ و امتیاز به ایران رسید. ترکیب تیم کشورمان در این دست دگرگون شده بود و مباشری، زرینی و تشکری در زمین دیده می‌شدند. کسب امتیاز نهم برای ایران سالن را منفجر کرد و بلنجینی که احساس خطر کرده بود، از وقت استراحت تیم ایتالیا استفاده کرد. در بازگشت دو تیم به میدان امازات یک به یک دست به ست می‌شد و اختلاف 2 امتیاز برتری لاجوردی‌پوشان حفظ شده بود اما دفاع موسوق و معروف پیانو را ناکام گذاشت تا اختلاف به حداقل برسد. معروف نتوانست از فرصت طلایی برای به تساوی کشاندن بازی استفاده کند اما ایران سایه به سایه ایتالیا را تعقیب می‌کرد تا سرانجام سرویس محکم زرینی با دفاع ناقص ایتالیایی‌ها همراه شود و موسوی در امتیاز 14 کار را به تساوی بکشد. بلنجینی درخواست بازبینی کرد اما امتیاز تغییر نکرد. سرویس بعدی زرینی در کمند تور گیر کرد. زایتسف در خط سرویس؛ امتیاز برای ایران! همه چیز مساوی پیش می‌رفت اما آتزوری‌ها زودتر به امتیاز 16 رسیدند تا در وقت استراحت دوم هم تیم برتر میدان باشند. سرویس‌های جیانلی بازهم بلای جان ایران شد تا در امتیاز 19 بر 16 لوزانو درخواست وقت استراحت کند. در امتیاز 18 بر 20 ایتالیا راهی تا پیروزی در این ست و این دیدار نداشت. جای خالی زایتسف امتیاز 21 را هم برای لاجوردی‌پوشان به ارمغان آورد. باز هم دو تعویضه لوزانو و حضور مهدوی و میرزاجانپور به جای معروف و محمودی اما ایتالیا 22 بر 19 پیش افتاد و یک دفاع از زایتسف کافی بود تا امتیاز 22 هم به این تیم برسد. سرانجام ایتالیا با برتری 25 بر 21 در این ست در مجموع سه بر صفر برنده این دیدار شد. 

منبع: برنا