بیست و چهارمین دوره رقابت‌های بسکتبال قهرمانی جوانان آسیا؛

تیم ملی بسکتبال جوانان ایران 106 بر 40 اندونزی را در نخستین گام شکست داد.

به گزارش سرویس توپ و تور فرتاک ورزشی، نخستین دیدار تیم ملی بسکتبال جوانان ایران در بیست و چهارمین دوره رقابت‌های بسکتبال قهرمانی جوانان آسیا، ساعت 18 امروز در تالار بسکتبال مجموعه ورزشی آزادی تهران آغاز شد.

ترکیب اولیه تیم ایران: رافی درغوکاسیان، مهران رضایی، محمدامین کمالوند، شایان پورکاوه و احسان صمدی

سرمربی: رضا نوری

ترکیب اولیه اندونزی: نیکولاس، نور، ناتان، تیتوآجی و هارتون

دقیقه نخست بازی رو به پایان بود که رضایی سبد نخست را برای ایران دشت کرد و لحظاتی بعد پورکاوه امتیاز ایران را به 4 رساند. شاگردان نوری در ادامه ابتکار عمل را به دست گرفتند و با کسب چند امتیاز پیاپی در حالی که نتیجه 13 بر 2 به سود تیم کشورمان روی اسکوربورد ثبت شده بود، سرمربی اندونزی را وادار به درخواست زمان استراحت کردند. این تاکتیک جواب نداد و در حضور دوباره تیم‌ها در میدان محمدحسین جعفری که به میدان آمده بود یک فول گل از حریف گرفت و در ادامه روی لی‌آپ تماشایی سیدی، ایران حساب کار را 19 بر 2 کرد. درخشش جعفری در ادامه و پرتاب سه امتیازی وی اختلاف را بیشتر کرد. بلاک شات امیرحسین خندان، سالن را منفجر کرد و ثانیه‌هایی بعد جعفری بازهم سبد اندونزی را فروریخت.

فشار تیم ایران روی پوینت گارد اندونزی، عملاً بازیسازی حریف را مختل کرده بود اما اندونزیایی‌ها با اصرار بر بازی پیرامونی امتیاز خود را به 7 رساندند. اشتباه خندان زیر سبد حریف، باعث شد اندونزی در ضد حمله به امتیاز 9 هم برسد اما تیزهوشی سیدی در پسین ثانیه کوارتر نخست، 2 پرتاب آزاد برای ایران در پی داشت، تا 10 دقیقه اول این دیدار با برتری 28 بر 9 به سود جوانان کشورمان به پایان برسد.

 

کوارتر دوم با تغییر تاکتیک تیم ایران همراه بود و جوانان کشورمان رو به بازی پیرامونی و پرتاب‌های سه امتیازی آوردند. این میان صمدی، نمایش موفق‌تری داشت و 2 بار با پرتاب‌های خود سبد حریف را فروریخت. اسلم دانک رضایی که در غفلت مدافعان حریف زیرسبد حریف آسیای جنوب شرقی صاحب توپ شده بود، امتیاز 40 را برای ایران به همراه داشت. اندونزی که نمی‌توانست حریفی جدی برای جوانان ایران به حساب بیاید سعی داشت با به کار گرفتن دفاع زون، مقابل حملات میزبان ایستادگی کند اما تعویض‌های پیاپی نوری و ورود مصطفی رضایی، امیرحسین شه‌روش و محمدحسین جعفری بارها اندونزیایی‌ها را ناکام گذاشت. بازی درخشان جعفری زیر سبد حریف کوتاه قامت، کفه ترازو را کاملاً به سود ایران سنگین کرده بود. توپ‌ربایی شه‌روش در میانه میدان می‌رفت که به آخرین یورش آسمان‌خراش‌های جوان ایران بدل شود اما رای، بازیکن حریف او را سرنگون کرد. یکی از پرتاب‌های فوروارد قدرتی ایران به ثمر نشست تا تیم ایران 51 بر 15 نیمه نخست را برنده به رختکن برود.

کوارتر سوم/ ایران 25- اندونزی 12

حضور سیدی در ترکیب نیمه دوم ایران، باعث شد علاوه بر بازیسازی خوب این گارد راس، 2 پرتاب سه امتیازی سیدی اختلاف را بیشتر کند. دقیقه‌ای بعد اندونزی یکی از این دو پرتاب را پاسخ داد اما مهران رضایی هم یک سه امتیازی دیگر روانه سبد حریف کرد تا ایران 66 بر 22 پیش بیفتد. اندونزی هم بیکار ننشست و چند امتیاز پیاپی از ایران گرفت تا درغوکاسیان، جای سیدی را در ترکیب ایران بگیرد. تلاش پاتریک نیکولاس زیر سبد ایران، به دلیل تنها بودن این بازیکن، موفقیت چندانی در پی نداشت اما آن سوی میدان پورکاوه بازهم برای ایران امتیازآوری کرد و در ثانیه پایانی 10 دقیقه سوم، پرتاب سه امتیاز این بازیکن به بار نشست تا کوارتر سوم هم با برتری 25 بر 12 به سود جوانان ایران تمام شود و تیم کشورمان در مجموع 76 بر 27 از حریف آسیای جنوب شرقی خود پیش باشد.

کوارتر چهارم با میدان‌داری ایران آغاز شد. شاگردان نوری که حریف را دست و پا بسته می‌دیدند، سعی داشتند انرژی خود را برای دیدارهای حساس بعدی ذخیره کنند. این موضوع باعث شد در 10 دقیقه پایانی، اندونزی خود را در زمین پیدا کند و چند حمله موفق داشته باشد اما این تیم کم‌تجربه در ادامه اسیر ضدحملات برق‌آسای ایران شد تا پورکاوه و شه‌روش با 2 اسلم‌دانک برتری ایران را بازهم به رخ حریف بکشند. کار خوب پورکاوه باعث شد پرتاب سه امتیازی او به ثمر بنشیند و خطای مدافع اندونزی روی شماره 16 ایران، یک پرتاب آزاد و یک امتیاز دیگر به اندوخته‌های شاگردان نوری اضافه کرد. بازی هوشمندانه شه‌روش که در پست شوتینگ گارد به بازی گرفته شده بود، با چند توپ‌ربایی این بازیکن و کسب امتیاز برای ایران توام شد تا تیم کشورمان در فاصله 3 دقیقه به پایان بازی 96 بر 35 پیش بیفتد. پرتاب جعفری و امتیازگیری شه‌روش ایران را به امتیاز 101 رساند تا نخستین پیروزی سه رقمی این رقابت‌ها به نام تیم کشورمان ثبت شود. تیم ایران در دقیقه پایانی بازی هم دست بردار نبود و پرتاب سه امتیازی سیدی حسن ختام این بازی برای تیم کشورمان شد تا این دیدار 106 بر 40 به سود تیم ایران تمام شود.

 

 

انتهای پیام/