دوازدهمین دوره رقابت های شطرنج قهرمانی مدارس آسیا

رئیس فدراسیون شطرنج: 480 شطرنجباز قاره کهن از فردا - یکشنبه - در تهران در دوازدهمین دوره رقابت های شطرنج قهرمانی مدارس آسیا با یکدیگر رقابت می کنند.

به گزارش فرتاک ورزشی،«مهرداد پهلوان زاده»: این رقابت ها تا 28 تیر ماه در شش رده سنی هفت تا 17 سال و سه بخش استاندارد، سریع و نیمه سریع برگزار می شود.

وی گفت: «کیرسان ایلیومژینوف» رئیس فدراسیون جهانی شطرنج مهمان ویژه این دوره از رقابت های شطرنج مدارس آسیا در ایران است. ضمن آنکه «آناتولی کارپف» قهرمان 17 دوره شطرنج جهان نیز دعوت فدارسیون شطرنج ایران را برای حضور در ایران پذیرفته است.

رئیس فدراسیون شطرنج که به همراه «آناتولی کارپف» و «احسان قائم مقامی» استاد بزرگ شطرنج ایران در نشست با خبرنگاران حاضر شد، گفت: در رقابت های شطرنج مدارس آسیا، شطرنجبازان کشورهای ایران، ‌چین، هند، ‌عراق،‌ اردن، ‌قرقیزستان، ‌نیوزلند، سنگاپور، ترکمنستان، مغولستان، فیلیپین، مالزی، سریلانکا، قزاقستان، ازبکستان، سوریه، نپال و تاجیکستان شرکت می کنند.

پهلوان زاده گفت: 100 شطرنج باز دختر ایرانی و 180 شطرنج باز پسر ایرانی نیز در این رقابت ها حضور دارند.

وی در خصوص برگزاری رقابت های موسوم به «جام ستارگان» گفت:‌ جام ستارگان از فردا - یکشنبه - به میزبانی ایران در منطقه آزاد بندر انزلی برگزار می شود.

رئیس فدراسیون شطرنج گفت: 10 نماینده از ایران و 10 شطرنج باز نیز از کشورهای انگلستان، ارمنستان، ‌آمریکا، فرانسه، اوکراین، ‌چین، ‌روسیه، هلند، گرجستان و هندوستان در این رقابت ها با یکدیگر رقابت می کنند.

علیرضا فیروزجا، آرین غلامی، ‌پرهام مقصودلو، ‌احسان قائم مقامی، ‌شاهین لرپری زنگنه، ‌پویا ایدنی، پوریا درینی، امیررضا پوررمضانعلی، سید ‌خلیل موسوی و سارا سادات خادم الشریعه نمایندگان ایران در جام ستارگان هستند.

این رقابت ها تا 30 تیر ماه ادامه دارد.

«گابریل سرگیسیان» از کشور ارمنستان با درجه بین المللی 2679، «الکسی دریف» روسه با درجه بین المللی 2664، «نایجل شورت» انگلیسی با درجه بین المللی 2652، «ایوان سکولوف» هلندی با درجه بین المللی 2642، «رومین ادوآرد، فرانسوی با درجه بین المللی 2639، «یوگنی میروشنیچنکو» اوکراینی با درجه بین المللی 2616، «لو شانگلی» چینی با درجه بین المللی 2611، «میخائیل مچدلیشویلی» گرجستانی با درجه بین المللی 2604، «آذر میرزویف» آذربایجانی با درجه بین المللی 2525 و ‌«یان الوست» آمریکایی با درجه بین المللی 2524 در این رقابت ها حضور دارند.

این رقابت ها به روش «اسخیفنینگن» که در ایران به نام «روش شونینگن» معروف است، برگزار می شود. در این روش بازیکنان کشورمان با یکدیگر روبرو نخواهند شد و بازیکنان دو تیم با یکدیگر به رقابت می کنند و برنده تیمی است که بیشترین امتیاز را کسب کند.