خرید امیدوار کننده آبی های لندن

سرانجام انگولو کانته، هافبک فرانسوی لسترسیتی به تیم چلسی پیوست. بعد از شکست در اولین تجربه کونته روی نیمکت چلسی، این بهترین زمان برای معرفی خرید جدید چلسی بود.

بعد از نتیجه نه چندان راضی‌کننده کونته در اولین حضور، بیشتر سوالات خبرنگاران در کنفرانس مطبوعاتی حول  پیوستن کانته به آبی‌های لندن می‌چرخید.

سوالاتی از قبیل پست بازی کانته یا اینکه آیا حضور او تیم چلسی را دفاعی‌تر نخواهد کرد، از مهم ترین مسائل اولین کنفرانس سرمربی جدید ایتالیایی بود. البته در طول 90 دقیقه، ما جواب بیشتر این سوالات را دریافت کردیم. بازی تدارکاتی با تیم اتریشی، به شکل واضحی نیاز تیم کونته را به یک هافبک مقتدر و جنگنده نشان داد.

نبود چنین بازیکنی، در نتایج فصل گذشته چلسی نیز تاثیر بسزایی داشت. در ضمن اردوی پیش فصل راپیدوین از چند هفته پیش آغاز شد و این تیم تا قبل از چلسی، پنج بازی تدارکاتی انجام داده بود و این در حالیست تمرینات تیم چلسی چند روز است که آغاز شده است.

چلسی صلابت لازم را نداشت و این نکته از شکل بازی این تیم کاملا مشخص بود. ستارگانی مثل دیگو کاستا و ویلیان هرگز در سطح خودشان ظاهر نشدند.

bpu0d8BGGwn1

البته هیچ کدام از این اتفاقات، نمی‌تواند توجیه مناسبی برای شرایط خط میانی این تیم باشد. به وضوح می‌توان دریافت که نمانیا ماتیچ و جان اوبی میکل، نمی‌توانند بار خط میانی چلسی را به دوش بکشند. در خلال فصل بعد، بازیکنی مثل کانته با دوندگی فراوان می‌تواند جور ضعف دیگر بازیکنان تیم را بکشد.

همچنین ماتیچ هرگز نمی‌تواند بازیخوانی بالایی داشته باشد و به همین دلیل راپیدوین موفق شد حملات زیادی را روی دروازه شاگردان کونته ترتیب بدهد. البته ماتیچ در سال گذشته افت قابل محسوسی داشته است و هرگز نتوانسته است کیفیت بازی دو فصل قبل خود را تکرار کند.

نمی توان تمام ضعف‌های چلسی را به مقطع زمانی و اردوهای پیش فصل ربط داد. به همین دلایل بود که آبی‌های لندن فصل قبلی را با رتبه نازل دهم پشت سر گذاشتند. با ورود کانته، حالا سرمربی جدید و ایتالیایی چلسی، بازیکنی در میانه دارد که می‌تواند مشکلات تیمش را پوشش بدهد.

قطعا کانته می تواند مجری حملات چلسی در فصل بعدی نیز باشد. کونته در اولین دیدار تدارکاتی تیمش، از روش‌های مختلفی استفاده کرد و حتی بر خلاف تصور کارشناسان، در مقاطعی از بازی، تیمش را با سیستم 1-3-2-4 روانه میدان کرد.

01127258

بر خلاف انتظار، "دون آنتونیو، تیمش را با روش 2-5-3 هدایت نکرد و می‌توان روش بازی چلسی را 4-2-4 قلمداد کرد. ماتیچ و میکل دو مرد اصلی خط میانی بودند و ویلیان و ویکتور موسس خط حمله چلسی را حمایت می‌کردند. در نوک خط حمله هم ، شاهد بازی کردن دیگو کاستا و لوفتوس چیک بودیم.

بازی سردرگم لوفتوس چیک در این پست به وضوح قابل مشاهده بود. این ستاره انگلیسی که تا قبل از این دیدار در میانه میدان بازی می‌کرد، هرگز نمی‌تواند شماره 10 مناسبی برای فصل آینده چلسی باشد و با بازگشت ستارگان چلسی به تمرینمات، لوفتوس چیک نیز به پست اصلی خود بازخواهد گشت.

برای مهاجم دوم، کونته می‌تواند از گزینه‌هایی مثل برتراند ترائوره و لوک رمی استفاده کند. البته باتشوایی نیز به فهرست چلسی اضافه شده است و قاعدتا این مهاجم می‌تواند بهترین گزینه برای مهاجم سایه تیم کونته تلقی بشود.

سیستم فعلی چلسی، قابلیت انتقال به 1-1-4-4 را نیز دارد و ویلیان و هازارد می‌توانند به عنوان دو گوش هجومی این تیم استفاده شوند. همچنین کونته در مصاحبه‌ای تاکید کرده است که به خوان کوادرادو نیاز دارد و این بازیکن کلمبیایی به زودی به تمرینات تیم اضافه خواهد شد. همچنین کندی و پدرو می توانند گزینه‌های مناسب دیگری برای بازی در جناحین تیم چلسی لقب بگیرند. با این تفاسیر، چلسی بازیکنان بسیار خوبی در فاز هجومی خودش دارد.

ویکتورموسس هم می‌تواند گزینه دیکری برای بازی در خط حمله چلسی باشد. علی الخصوص که کونته بارها ثابت کرده است که هرگز به نام ها توجه نمی‌کند و بازیکنان را بر اساس شرایط فعلی انتخاب می‌کند. بازی دادن به امانوئل جاکرینی، هافبک ساندرلند در یورو 2016 از نمونه این نوع تصمیمات سرمربی 46 ساله اهل لچه به شمار می آید.

در کل می‌توان بسیاری از شکست های چلسی در فصل گذشته و همچنین اولین دیدار به رهبری کونته را به همین ضعف خط میانی این تیم ربط داد.

کونته در مورد پیوستن کانته به تیمش اذعان کرد: کانته هدف اصلی ما در فصل نقل و انتقالات بود و من خیلی خوشحالم که توانستیم بازیکنی با این کیفیت را به ترکیب خود اضافه کنیم. فیزیک مناسب بدنی و تکنیک بالا، از ویژگی‌های بارز شکل بازی کانته می‌باشد. اعتقاد دارم که زمانی که می‌خواهید پیروز یک جدال بزرگ باشید، به بازیکنانی مثل کانته و ویدیچ نیاز مبرمی دارید.

01127259

هدف مشترک من و باشگاه، ارتقای ترکیب و شکل بازی تیم می‌باشد. ترجیح می‌دهم تا برای اضافه کردن بازیکنان جدید، عجله ای نداشته باشم و با صبر و حوصله، ترکیب خود را کامل کنیم.

کونته اضافه کرد که تیش با دو هافیک در میانه میدان بازی خواهد کرد که یکی از آنها، حتما کانته می باشد. کانته با نمایش فصل قبل خود ثابت کرد که می تواند به عنوان یکی از دو هافبک مرکزی به میدان برود.

با این تفاسیر، فابرگاس می‌تواند در سمت راست کانته بازی کند و در حملات چلسی نیز نقش بسزایی داشته باشد و محور حملات این تیم لقب بگیرد. این زوج خط میانی چلسی، می‌تواند یادآور دوران درخشان لمپارد - ماکله له در سال های نه چندان دور میانه میدان باشد.

به هر ترتیب، حالا کانته بازیکن آبی‌های لندن محسوب می‌شود و بدون در نظر گرفتن شکست در مقابل راپیدوین، کونته باید با توجه به شرایط تیم در فصل تابستان، ترکیب جدیدی را برای تیمش اتخاذ کند.

منبع: ورزش سه / بلیچر ریپورت

مترجم: آریا فاطمی مقدم

 

انتهای پیام/