به گزارش فرتاک ورزشی،

مراسم انتخاب برترین بازیکن سال 2016 جهان نیز به پایان رسید و همانگونه که انتظار میرفت ، کریس رونالدو بزرگ و لیونل مسی کبیر ، 2 اسطوره تکرار ناشدنی تاریخ فوتبال جهان، طبق عادت دیرینه یک دهه اخیر ، به همراه تنی چند از بازیکنان دیگر، رقابتی نزدیک داشتند و این بار نیز کریس، با ربودن گوی سبقت از یار وفادار خویش، صاحب این عنوان ارزشمند شد .

فارغ از اینکه نفرات بعدی و سایر شانس های کسب این عنوان چه کسانی بودند و حق آنها بود یا نه ، قصد دارم باز هم به حکمرانی فوتبال اسپانیا و لالیگا بر بام فوتبال دنیا اشاره کنم .

فوتبال اسپانیا که طی یک دهه اخیر ، بدون هیچگونه اغراقی تاج سر فوتبال جهان بوده، درست است که با پیر شدن ستاره هایش، در رده ملی با افول مواجه شده و دیگر آن شیر تنومند و غران بیشه فوتبال دنیا نیست، اما در رده باشگاهی ، هنوز لالیگا با همان صلابت و بدون هیچ رقیبی ، با فاصله زیادی از سایر لیگ ها به آقایی و تسلط خویش بر فوتبال دنیا ادامه میدهد .

لالیگا جایی است که بزرگترین بازیکنان دنیا، هنوز هم بعنوان اولین گزینه بازیگری، این لیگ و بارسا و رئال را با چنگ و دندان انتخاب مینمایند و همچنان تماشایی ترین بازیها در لیگ اسپانیا به وقوع می پیوندد .

در حال حاضر اهمیت این موضوع به حدی است که اگر قرار است اتفاقی جدید یا شیوه نوینی در فوتبال دنیا تولید شود یا رخ دهد ، میبایست آن را فقط در لیگ اسپانیا و تیمهای رئال و بارسا جستجو کرد نه هیچ جای دیگری .

حتی لیگ جزیره که امسال با بکار بردن شگردهای فراوان ، در سطحی به مراتب بالاتر از سالیان اخیر خویش قرار گرفته ، نتوانسته رقابتی شایسته و شانه به شانه با لیگ اسپانیا داشته باشد .

اگر در این زمستان سرد و یخبندان ، نیم نگاهی به لیست تیم منتخب جهان یا 30  و حتی 50 بازیکن اول دنیا بیندازیم ، ردپایی آتشین از فوتبال اسپانیا را بر برفهای زمستانی فوتبال یخ بسته دنیا مشاهده خواهیم نمود .

vLnxy4HlvX1l

اکثر این بازیکنان، یا اسپانیایی هستند، یا در لیگ اسپانیا بازی میکنند و یا سالهای اخیر در لیگ اسپانیا راه و رسم بزرگی را آموخته اند و حال که در سایر کشورها و لیگهای معتبر هستند ، نشان از بزرگی و اصالت فوتبالی خویش را همانند سالهای حضور در لالیگا ، حفظ نموده اند .

اگر کمی دقیقتر به لیست سایر بازیکنان نگاهی بیندازیم ، خواهیم دید که تعدادی از آنان نیز ، در سایه همبازی بودن با بازیکنان اسپانیایی و درخشش  بازیکنان اسبق لیگ اسپانیا توانسته اند در این لیست جایی برای خود دست و پا نموده و برای خویش آب و نانی فراهم کنند .

به طرفداران فوتبال اسپانیا و کارشناسان فوتبال دنیا مژده میدهم که تمامی این اتفاقات ، نوید بخش 1 اسپانیای قدرتمندتر از پیش ، در سالهای آتی است .

 

درست است که دوران درخشش شیرهای پیر بیشه همچون ژاوی، اینیستا، پویول، کاسیاس، داوید ویا، فابرگاس، راموس و سایر اسطوره ها به پایان رسیده، ولی این شیرهای نر بیشه و سلاطین واقعی مستطیل سبز، پیش از بازنشستگی، آخرین راه و رسم های شکار و فنون تسلط بر دشت را به خوبی به سایر شیرهای جوان بیشه آموخته اند تا نگذارند تاج سروری و سلطه لالیگا بر فوتبال جهان پایان پذیرد و کفتارهای پیر جرات خود نمایی و عرض اندام پیدا کنند .

بدون شک اسپانیا، خصوصا بارسا و رئال در طی یک دهه اخیر، فوتبال جهان را حداقل نیم قرن به جلو پیش رانده اند و این سیر تکاملی و روند رو به رشد ماتادورها، کاتالانها و مردم باسک همچنان با شتابی دست نیافتنی و با جهشی تصاعدی به مسیر روشن خویش ادامه میدهد .

 آنچه مسلم است، فوتبال دنیا بیش از آنچه فکر کنیم، به اسپانیا و لالیگا مدیون است.

 

نویسنده: محسن بابادی/تحلیلگر و آنالیزور فوتبال ایران

 

انتهای پیام/