گفتن این جمله که پول و در آمد مناسب باشگاهها یکی از عوامل موثر نتیجه گرفتن می باشد یک حقیقت است و در دنیای حرفه ی امروز فوتبال پول زیاد، و به طبع آن امکانات مناسب برای کسب نتایج موفقیت آمیز از اولویت های اولیه می باشد.

به گزارش فرتاک ورزشی، اما اینکه در هرحالی درآمد بالا و پولدار بودن باشگاه، به منزله رسیدن به موفقیت نخواهد بود وبرای رسیدن به موفقیت شاید داشتن پول یکی از فاکتورهای مهم بحساب می آید، اما مطمئنا مدیریت مناسب و بابرنامه مهم تر از پول وهرچیز دیگر است.

در لیگ یک کشورمان برخی از تیم ها هستند که به اندازه کافی پول دارند، امکانات دارند، هربازیکن و مربی که بخواهند جذب میکنند، اما درعین تعجب درگرفتن نتیجه ناکام می مانند!

و برعکس تیم های کم ادعا وجود دارند که نه از درآمدخوبی بهره می برند، نه امکانات مناسبی برخوردارند و نه بازیکن اسم ورسم داری می توانند جذب کنند اما نتایج خوبی کسب می کنند وحتی در بازی های رو درو مقابل تیم های ولخرج وپولدار وپرادعا، به برتری می رسند. اما چرا؟

چرای این مسئله تاحدی روشن است متاسفانه برخی از باشگاهها که از درآمد خوبی بهره می برند دچار سوء مدیریت می شوند و بقول ساده و خودمانی ولخرجی های آنان گاها بازیکنان را ازنظر مالی اشباع کرده وانگیزهای آنان برای کسب برتری را به طوری محسوس میکاهد وبازیکنان که فقط به نیت گرفتن پول راهی این تیم ها می شوند از انگیزه لازم برای برتری برخودار نمی شوند. در لیگ یک کشورمان این دست تیم ها هستند که درست به این روش تیم داری می کنند.

خونه به خونه تیم میلیاردی بابل که هرسال باکلی سروصدا تیم را می بندد. بازیکنان که چند سال درلیگ برتر بازی کردند باهزینه های سرسام آور جذب می کنند اما دریغ از این نکته که این بازیکنان که چند سال درلیگ بازی کردند دیگر انگیزه ی برای درخشش در لیگ یک نخواهند داشت وفقط به هدف کسب درآمد بیشتر راهی لیگ‌ یک می شوند که درنهایت بعد از چند هفته بی انگیزگی این دست بازیکنان برای مدیران وهواداران باشگاه آشکار می شود ودر ادامه با ناکامی از تیم جدا شده و انگار نه انگار که از تیم فعلی پول های هنگفتی به جیب زدند وباید دِینشان را برای این تیم ادا کنند، تیم را دربدترین شرایط ترک می کنند وحتی پشت سرشان را هم نگاه نمی کنند. حالا تیم می ماند که ابتدای فصل حساب ویژه ی به آنها کرده بودند و باهزینه های چند صد میلیونی که آنها را جذب کرده بودند!

یکی از دلایلی که خونه به خونه نتواسته علارغم امکانات بالا به نتیجه نرسد ولخرجی های بی مورد است وتا این نوع روش و سیاست برای مدیریت ادامه داشته باشد، خونه به خونه وهواداران پرشور بابلی در حسرت لیگ برتری شدن خواهند بود. حتی اگر بهترینهای لیگ برتر را جذب کنند، چون همیشه باید دانست که در چه زمانی پول به تیم تزریق شد و درچه زمانی برای تیم هزینه کرد، بعضی اوقات باید برای پرداخت دستمزد بازیکنان انگیزشی دستمزدها را پرداخت کرد تا بازیکنان بخاطر این مسئله هم که شده با انگیزتر درمیدان حاضر شوند.

درضمن باید دانست تفاوت لیگ یک با لیگ برتر شاید تفاوت زمین با آسمان باشد، شاید بازیکنی در لیگ برتر ستاره باشد اما ستاره بودن در لیگ یک به منزله ادامه درخشش او در لیگ یک هم نیست، بازیکن هر چقدر بزرگ هم باشد باید خود را باشرایط مسابقه وِفق دهد وگرنه توفیقی نخواهد یافت.

به همین خاطر تیم های مثل خونه به خونه و ... بدنیست کمی از بازیکنان گمنام، جوان و جویای نام درترکیب استفاده کند و به بازیکنان جوان اعتماد کنند مطمئنا انگیزه ای که در جوانان خواهد بود چندین برابر بیشتر از یک بازیکن لیگ‌برتری خواهد بود که فقط با نیت مسئله مالی وارد لیگ یک می شوند اما بازیکنان گمنام برای رسیدن به پیشرفت با جان ودل برای تیم خود به میدان خواهند رفت.

اما در مقابل تیم های میلیاردی لیگ یک بدنیست به تیم سپیدرود رشت هم نگاهی بیندازیم تیمی که اکثرا با بازیکنان بومی جوان و تلفیقی از باتجربه ها با یک کادرفنی جوان و انگیزه دار و با هزینه های بسیار پایین تر از چند تیم میلیاردی در لیگ یک بسته شده و به لطف این جوان گرایی وبازیکنان با انگیزه از همان هفته های ابتدایی در بالای جدول جا خشک کرده است. تیمی که فصل گذشته به لیگ یک صعود کرد حالا به لطف بازیکنان جوان وتلفیق باتجربه ها در سودای لیگ برتری شدن قرار دارند و این امر بخوبی نشان می دهد گاهی وقت ها پول زیاد و ولخرجی های نامناسب وبدون برنامه ضمینه ناکامی را فراهم میکند نه زمینه موفقیت. قبل از پول باید مدیریت قوی در باشگاه وجود داشته باشد که به این هزینه ها مدیریت شود وگرنه توفیقی حاصل نخواهد شد.

نویسنده: "فیاض صادقی"

 

انتهای پیام/