استقلال تیمی که قوی و ضعیف نمیشناخت

تمام نتایج خوب استقلال (تاج) در آن سالها

ستاره ای که گرفتار جنون شد

16 دی 1328:

تاج 4 شرق 1

*شرق در این سال تیم اصلی زیر گروه شاهین بود. در این سال در تیم فوتبال تاج بزرگ بازیکنان معروفی بازی می کردند. بازیکنانی مثل: پیر کارلو که یک گلر اروپایی بود که در حین جنگ جهانی دوم با خیل اسیران جنگی به ایران آمده ودر ایران  مانده بود -ژرژمارکاریان- نادر افشار- محمد خاتم که خلبان بود و یک سال بعد خلبان اختصاصی محمد رضا پهلوی شد و به مقام فرماندهی نیروی هوایی هم رسید- بیوک جدیکار فوق ستاره ای که با پیراهن تاج 17 گل به شاهین زده است- عارف قلی زاده- محمود بیاتی- خسرو هورشید همان بازیکنی که در سفر به افغانستان از سقف اتوبوس به پایین افتاده بود- علی دانایی فر که هنوز بازی هم می کرد و همزمان مربی بود-حسن کردستانی که نظامی بود ومرگ دردناکی داشت. او که در سال 1328 از تیم سرباز به تاج پیوسته بود در سال 1343 توسط یک سرباز وظیفه که دچار جنون آنی شده بود کشته شد!

بسکتبالیست تیم فوتبال تاج

8 اسفند 1331:

تاج 6 شرق0

در این مقطع بازیکنان بزرگ دیگری به تیم فوتبال تاج سابق اضافه شده بودند که عبارت بودند از پرویز کوزه کنانی بزرگمردی که بعد ها سرپرست تیم تاج هم شد، حسین علی سرودی ستاره تیم دارایی و بسکتبالیست ستاره تیم ملی این رشته  که بعد ها رئیس فدراسیون های فوتبال و بسکتبال هم شد، حسین مقیمی هم از دسته فوتبالیست های خوب بعدی هم در این مقطع برای تیم فوتبال تاج بازی می کرد.

بعد از کودتا

3دی 1332

تاج 6 پولاد0

*پولاد در این سال مهم ترین تیم دوم شاهینی ها بود. در این سال از کودتای 28 مرداد تازه مدتی گذشته بود. هنوز در ترکیب تیم فوتبال تاج تغییر زیادی صورت نگرفته بود اما در سال 1333 اتفاقات عجیبی در استقلال بروز کرد.

پشت خالی تاج

17 دی 1333

تاج 7 پولاد0

در این سال تاج با نیمی از ستارگان خود بازی میکرد و بیشتر بازیکنان برتر تیم فوتبال تاج به شعاع رفته بودند. در این سال علی دانایی فر با مدیران تاج درگیر شد و به شعاع رفت و گروهی از بهترین های تاج مثل بیوک جدیکار، رضا زمینی، اصغر جدیکار، پرویز کوزه کنانی،  نادر افشار، واهان سیمونیان، محمود بیاتی و... به تیم رقیب رفتند و تاج بی ستاره شد به نحوی که برای سفر به عراق و انجام بازیهای دوستانه از وجود پرویز دهداری استفاده کرد! تاج را در این سفر عارف قلی زاده، پرویز دهداری، قربانعلی تاری، وازگن ماتیان زاده و..  همراهی می کردند.

گمنام ها در تاج

8 بهمن 1333

تاج 5 شرق0

بازی با شرق هم در زمانی برگزار شد که ستارگان بسیاری از تیم تاج راهی تیم فوتبال شعاع شده بودند و در تیم تاج بازیکنانی مثل اصغر سیاهپوش، علی مدنی، عباس افشین و لشگری حضور پیدا کرده بودند.

ستاره باران و گلباران

30 خرداد 1335

تاج 6 پولاد0

تاج سال 1335 بعد از مدتها یک تیم بزرگ وقدرتمند بود. تیمی که ستارگان خود را پس گرفته وخوب های دیگری را به آنها افزوده بود. حالا عارف قلی زاده، محمود بیاتی، محمد بیاتی، بیوک جدیکار، پرویز کوزه کنانی، ژرژمارکاریان، ایرج حاتم، نادر افشار و... بار دیگر در کنار هم بازی می کردند و ناصر حاج مختار هم به این جمع اضافه شده بود.

یادی از پدر بهشاد یاورزاده

24 اسفند 1343

تاج 5 پولاد1

گلزنان تیم تاج در این بازی عبارت بودند از: فریدون عسگرزاده(17)، علی استاد علی(25)، کرمعلی نیرلو(35)،حسین فرزامی(44)، پرویز ابوطالب(55)

بازیکنان تیم تاج: مهدی کشاورز، امیر ابارشی، احمد رحیمی، آلک وارطانیان، ناصر ابراهیمی، پرویز ابوطالب، کرم علی نیرلو، فریدون عسگرزاده، حسین فرزامی، علی استاد علی، کنستانت هاراطونیان.

*در این بازی بهروز یاورزاده پدر بهشاد یاورزاده تک گل تیم فوتبال پولاد را به ثمررساند.

 

50 سال قبل

20 آبان 1344

تاج 5 پولاد0

*گلزنا ن تیم فوتبال تاج در این بازی عبارت بودند از: پرویز ابوطالب(41)، حسین فرزامی(44)، آلک وارطانیان(55)، پرویز ابوطالب(70)، حسین فرزامی(75)

بازیکنان تاج: مهدی کشاورز، امیر ابارشی، آلک وارطانیان، احمد رحیمی، ناصر ابراهیمی، علی استادعلی، حسین فرزامی، کرمعلی نیرلو، کامبیز جمالی، پرویز ابوطالب، کنستانت هاراطونیان.

 

همان 8 تای سنددار

13 تیر ماه 1347

تاج 8 همایون 0

*گلزنان تیم تاج در این بازی عبارت بودند از:علی جباری(4گل)، منصور پورحیدری(2گل)، حسین فرزامی(2گل)

بازیکنان تیم تاج: حسین قاضی شعار (مهدی کشاورز)، اونیک کاراپتیان، پرویز قلیچ خانی، مهدی لواسانی، داوود حیدری، عزت الله جانملکی-احمد منشی زاده-حسین فرزامی-کامبیز جمالی(کاپیتان)، علی جباری، داریوش مصطفوی، مرتضی شرکا.

تیم دوم پرسپولیس

25 تیر ماه 1350

تاج 3 قصریخ0

*گلزنان تیم تاج در این بازی عبارت بودند از: جواد قراب (18)، غلامحسین مظلومی (62) و جواد قراب (85).

بازیکنان تیم تاج: ناصر حجازی، اکبر کارگر جم، نصرالله عبداللهی (46-جلال طالبی)، منصور پورحیدری، عزت جانملکی، پرویز قلیچ خانی (کاپیتان)، علی جباری، کارو حق وردیان، جواد قراب، غلامحسین مظلومی، مهدی حاج محمد (23-مسعود مژدهی).

esteghlall(1)

 

 

کلمات کلیدی: استقلال و پرسپولیس -