دو تیم ملوان بندرانزلی و سپیدرود در هفته ی چهارم لیگ دسته اول فوتبال کشور به مصاف هم می روند.

به گزارش سرویس لیگ یک فرتاک ورزشی، دو تیم درحالی به مصاف هم می روند که ملوان مقابل فولاد یزد متوقف شد و رشتی ها نیز در خانه و مقابل خیبر به تساوی 0-0 رسیدند.

دربی گیلان یا ال گیلانو رقابت تیم‌های فوتبال شهرهای رشت و بندرانزلی است، حساسیت این دربی برای دو تیم بسیار بالاست به طوریکه هواداران در پایان فصل، پیروزی در الگیلانو را پیروزی و موفقیت در کل فصل به حساب می‌آورند. کرکری بین فوتبال رشت و انزلی، این شهرآورد را به دومین دربی مهم فوتبال ایران پس از شهرآورد تهران یعنی پرسپولیس و استقلال تبدیل کرده ‌است.

مردم رشت و انزلی فقط ۴۰ کیلومتر باهم فاصله دارند و هر روز هم با یکدیگر معاشرت، تجارت، رفاقت دارند و برخی از آنها با یکدیگر قوم و خویش هم هستند اما مشخص نیست که چرا نوبت به فوتبال که می‌رسد در ورزشگاه طوری باهم رفتار می‌کنند که شاید مردم دو کشور دشمن هم چنین رفتارهایی از آنها سر نزند! اوج این بی اخلاقی ها هم اهتزاز پرچم چند ده متری کشور همسایه در ورزشگاه بود، اما حال که با بازگشت سپیدرود به سطح بالای فوتبال کشورمان خاطرات دربی های ماندگار دهه ۵۰ و ۶۰ در حال تکرار است بد نیست خاطرات سکوهای پر از شور را نیز تکرار کنیم. شوری که با شعور همراه بود.

 

این شهرآورد در ابتدا نبرد بین همین دو تیم یعنی سرخ جامگان سپیدرود رشت و سپید پوشان ملوان انزلی بود تیم هایی که یکی در سال ۱۳۴۷ و دیگری در سال ۱۳۴۸ پا به عرصه گذاشتند. اوج رقابتهای این دو تیم ریشه دار و قدیمی فوتبال ایران به لیگ گیلان مربوط می‌شود، درست در زمانی که هنوز لیگ فوتبال سراسری در ایران راه اندازی نشده بود.

بعدها اما به دلیل افت سپیدرود و حضور مستمر و طولانی مدت نماینده رشت در دسته‌های پایین تر، سبب شده تیم های استقلال رشت و پگاه گیلان و داماش جایگزینان شایسته ای برایش شوند، اما هیچکدام سپیدرود نمی شود. اکنون که بعد از تقریبا دو دهه این تیم به دوران اوج خود نزدیک شده است دربی گیلان می تواند پرشور تر و هیجان انگیز تر از قبل برگزار شود.

در واقع اینجا واژه فوتبال جزیی از زندگی است، حیات در این بازی معنا پیدا می‌کند و شاید گه گاهی همین از کوره در رفتن های نا به جا باشد که وقتی دوز تعصب بالا برود عاقبتش شکسته شدن شیشه اتوبوس و کارهای ناشایستی می شود که فقط ممکن است در همان زمان بازی از کسی سر بزند. هر دو تیم می دانند که از یک ریشه و هر دو گیلک هستند اما این فوتبال و توپ گردش آنچنان برایشان داغ و جذاب می شود که رگ گردن شان ورم می‌کند و همانند آتش سرخ می شود اما نباید فراموش کرد که این فقط یک بازی فوتبال است و فردای بازی باید دوباره چشم در چشم هم بدوزند.

فوتبال از دست تساوی های پی در پی و کیفیت دربی تهران خلاص شده است و یکی دو فصلی است استقلال و پرسپولیس هر گاه با هم رویارو می شوند بازی پر برخورد و گاها پر گل می شود. امیدواریم ال گیلانو هم با همه حساسیت هایش این چنین شود. این به سود هر دو تیم است. به سود تماشاگران و در نهایت فوتبال باشگاهی. کما اینکه در گذشته هم این چنین بوده. ملوان و سپیدرود بازی داشتند مردم بیشتر به استادیوم می آمدند. به خاطر حضور ستاره ها در ترکیب این دو تیم و اینکه فوتبال بهتری نسبت به همیشه می دیدند. باید از حاشیه کاسته و به متن اضافه شود.

نکات قابل توجه

*نیما میرزازاد دروازه بان ملوان در دو هفته ی گذشته دو کلین شیت را ثبت کرده است و در هفته ی اول فقط گل خورده است.

*در جدول فعلی رده بندری لیگ یک، سپیدرود با تفاضل گل (2+) و با هفت امتیاز، در جایگاه سوم قرار دارد و ملوان نیز با تفاضل گل (1+) و با پنج امتیاز در جایگاه هفتم قرار گرفته است.

*ملوانان با دریافت دو گل در سه بازی از بهترین های خطوط دفاعی لیگ یک محسوب می شوند.

*سپیدرود در سه بازی گذشته فقط سه گل به ثمر رسانده است؛ یعنی هر بازی یک گل. نگران تر از آن می توان به سهیل حق شناس اشاره کرد که هر سه گل سپیدرودی ها را زده است.

*سپیدرود با دریافت یک گل در سه بازی گذشته، دومین خط دفاعی برتر لیگ یک را از آن خود کرده است.

*سهیل حق شناس با سه گل زده، بهترین گلزن این بازی محسوب می شود.

ترکیب احتمالی دو تیم

ملوان: نیما میرزازاد، مهیار زحمتکش ، مهدی رستمی ، حامد نورمحمدی ، فرزاد جعفری، سعید یوسف زاده ، شهاب کرمی، شاهین ثاقبی ، یاسر وکیلی ، پوریا غلامی و رضا اعتمادی

سپیدرود: سید محمد حسینی-هادی تامینی-هادی موسوی-شایان مصلح-رضاالماس خاله-محمد رستمی-حسین کعبی-محمد میری-میثم فردوسی-پویا نزهتی-سهیل حق شناس

 

کوبل داوری این دیدار برعهده ی محسن ترکی – محمدرضا ابوالفضلی – سعید علینژادیان و سعید رحیمی مقدم می باشد و ناظر این دیدار نیز فریدون اصفهانیان است.

گفتنی است این دیدار راس ساعت 18:30 در ورزشگاه تختی خواهد شد.

نویسنده: "حسین پنبه کار"

 

انتهای پیام/