بزرگان شانس اول صعود از مرحله گروهی

لیگ قهرمانان اروپا قرعه‌کشی شد و این فصل جدید این رقابت‌ها از 13 سپتامبر شروع خواهد شد.

به گزارش سرویس فوتبال خارجی فرتاک ورزشی، دوباره هیجان و دوباره تب داغ لیگ قهرمانان اروپا که قرار است باز هم رنگ متفاوتی به سه‌شنبه و چهارشنبه شب‌های ما بدهد. حتی اگر به قیمت چرت زدن سر کلاس درس و یا سر کار باشد(!) باز هم نمی‌توان از شب‌های لیگ قهرمانان به سادگی عبور کرد. مجدداً همه منتظر می‌نشینند تا عقربه‌های ساعت اتاق‌شان با تشکیل یک زاویه‌باز، «23:15» را نشان دهد. برای خیلی‌ها مثل وصال بعد از جدایی می‌ماند، یعنی درست همانند کسانی که فکر می‌کردند بعد از خداحافظی کاسیاس با رئال‌مادرید و اشتباه مرگبار او با پورتو در فصل قبل لیگ قهرمانان، دیگر اثری از او در «UCL» نمی‌بینند ولی حالا دوباره فرصت تماشای چهره دوست‌داشتنی‌اش در ابتدای هر بازی به وجود آمده است. برای کسانی که فوتبال اولین و آخرین بهانه آنها برای لذت بردن از زندگی‌ست، چون برای این افراد فوتبال سرگرمی نیست، چیزی درست مثل نفس کشیدن است و امکان توقف ندارد. شاید این دید از نظر خیلی‌ها یک عقیده فرسوده، ماورایی و یا حتی افراطی باشد اما واقعیت این‌ست که فوتبال نقش خودش را در زندگی مردم پیدا کرده و به آسانی محو نمی‌شود.

لیگ قهرمانان امسال برای ما ایرانی‌ها هم جذابیت‌های خاص خودش را دارد چرا که پس از سال‌ها دوری ستارگان فوتبال کشورمان از سطح اول فوتبال اروپا؛ حالا 3 لژیونر جوان ایرانی در دور گروهی بازی‌ها باید برای اثبات شایستگی‌هایشان بجنگند. سعید عزت اللهی و سردار آزمون در رستوف و علی کریمی در دیناموزاگرب، نماینده‌های فوتبال ایران در اروپا هستند. اصلاً بعید نیست درخشش این ستاره‌های جوان در مرحله گروهی، درب‌های موفقیت‌های بیشماری را به روی استعدادهای ناب نماینده‌های کشورمان بگشاید.

قرعه‌کشی بازی‌ها امشب در موناکو انجام شد. در شبی که کریستیانو رونالدو بعد از قهرمانی با پرتغال در یورو 2016 و البته بعد از کسب اوندسیما با رئال مادرید، جایزه بهترین بازیکن سال اروپا را کسب کرد. وقتی دست ستارگانی مثل تیری آنری وروبرتو کارلوس و رود فان‌نیستلروی به سمت گوی‌ها می‌رفت، همه منتظر تقابل زود هنگام غول‌ها در دور گروهی بودند چون این اتفاق با توجه به سیدبندی صورت گرفته، بسیار محتمل به نظر می‌رسید. در واقع قرار گرفتن تیم‌هایی مثل منچسترسیتی، آرسنال، اتلتیکومادرید، دورتموند و سویا در سید 2 احتمال این رویارویی‌ها را افرایش داده بود. 

 

بررسی گروه‌های 8 گانه لیگ قهرمانان اروپا

 

گروه A

پاری‌سن‌ژرمن این سال‌ها قدرتمند، در کنار آرسنال این سال‌ها غیر مدعی، دو شانس اصلی صعود از گروه اول رقابت‌های این فصل لیگ قهرمانان اروپا هستند. اگر چه توپچی‌ها خیلی وضع خوبی ندارند و آرسن ونگر روزهای خوبی را در این تیم سپری نمی‌کند اما مطابق انتظارات مثل سال‌های قبل صعود به دور حذفی حداقل چیزی‌ست که هواداران را از ونگر کمی راضی نگه می‌دارد. بازل و لودوگورتس هم دیگر تیم‌های گروه یک هستند که به نظر نمی‌آید حریفان خیلی دشواری برای پی‌اس‌جی و آرسنال باشند.

گروه B

بنفیکا به عنوان قهرمان لیگ پرتغال یکی از شانس‌های اصلی صعود به جمع 16 تیم مرحله حذفی رقابت‌هاست. این اتفاق می‌تواند به واسطه حضور دیناموکیف و بشیکتاش باشد، تیم‌هایی که هیچ دوره در حد و قواره‌های صعود به دوره بعد نبوده‌اند. ناپولی هم دیگر تیم این گروه است که به دنبال رسیدن دوباره به روزهای رویایی خودش با در زمان رافا بنیتس است، روزهایی که حالا با جدایی گونزالو ایگواین از این تیم چندان در دسترس به نظر نمی‌رسد.

گروه C

انگار امسال باید شاهد کلی اتفاق خاطره‌برانگیز و البته دراماتیک باشیم. رویارویی دوباره پپ گواردیولا و بارسلونا گواهی بر این مدعاست. با حضور سلتیک و بورسیا مونشن‌گلادباخ در این گروه که نسبتاً حریفان ساده‌ای به نظر می‌رسند، منچسترسیتی فرصت این را دارد که به همه نشان دهد حضور فصل قبل‌اش در نیمه‌نهایی اصلا تصادفی نبوده و پپ برای تحقق یک رویای بزرگ به جمع سیتیزن‌ها پیوسته است. قطعا لوئیز انریکه و بارسلونا به چیزی فراتر از این فکر می‌کنند چرا که برای آنها قهرمانی در اروپا پلی برای کسب دو جام دیگر و فتح دوباره 3 گانه یا شاید 6 گانه‌ای دیگر باشد.

گروه D

اینکه بایرن مونیخ و اتلتیکومادرید در همین دور گروهی به هم بخورند، چیزی شبیه به یک رویا بود. رویایی که همه را به نیمه‌نهایی فصل قبل و شاهکار شاگردان سیمئونه در برابر باواریایی‌ها باز می‌گرداند. هم اتلتیکو و هم بایرن از مدعیان قهرمانی این دوره هستند حتی با وجود اینکه هر دو تیم به نوعی ناکام دوره قبل به حساب می‌آیند، یکی با حذف از نیمه‌نهایی و دیگری با باخت مجدد مقابل رئال مادرید در فینال. آیندهوون و روستوف با عزت اللهی و سردار، دو تیم دیگری هستند که باید برای صعود با این دو تیم بجنگند.

گروه E

شاید تنها خاطره تاتنهام در لیگ قهرمانان اروپا به سال 2010 و بازی این تیم مقابل اینتر برگردد. شبی که گرت بیل بلایی سر مایکو آورد که از دفاع راست سرعتی اینتر یک بازیکن معمولی در یاد و خاطره‌ها به جا ماند. حالا پوچتینو و شاگردان‌اش بعد از پشت سر گذاشتن یک فصل فوق‌العاده، فرصت دارند این روند خوب‌شان را در لیگ قهرمانان نیز ادامه دهند. بایرلورکوزن جدی‌ترین حریف این تیم در صعود به دور بعد است. البته که موناکو هم چند سالی‌ست روند رو به رشدی را طی کرده. زسکا مسکو دیگر نماینده لیگ روسیه تیم آخر گروه E است که شانس کمی برای صعود برایش قائلیم.

گروه F

تقابل رئال مادرید و دورتموند در دور گروهی هم اتفاق جالبی‌ست. پربیراه نیست اگر بگوییم شروع غول‌کشی زنبورها از سال 2013 و تقابل با رئال بود، وقتی که تیم پر ستاره مورینیو را حذف کردند و تا فینال پابه‌پای بایرن رفتند. بدون شک شانس اصلی صعود همین دو تیم هستند. اسپورتینگ لیسبون و لژیا ورشو هم باید تمام توان خود را برای سوم شدن و حضور در لیگ اروپا بگذارند، مگر اینکه اتفاق عجیبی بیفتد.

گروه G

لسترسیتی که به عنوان شگفتی‌ساز فصل قبل لیگ برتر انگلیس به دنبال ادامه راه خود می‌گردد شاید حتی اگر خودشان با دست قرعه‌ها را برمی‌داشتند نمی‌توانست چنین قرعه مناسبی را بچینند. رانیری و تیم جوان‌اش با حضور در گروهی که پورتو، بروخه و کپنهاگن در آن حضور دارند به نظر کار راحتی برای صعود خواهند داشت. صعودی که می‌تواند این بار قدرت آنها در برابر خنده‌های دیگران، در قامت یک اتفاق بزرگ‌تر نشان دهد.

گروه H

قرار گرفتن یک ناکام در لیگ قهرمانا اروپا در کنار تیمی که چند سالی‌ست به قهرمانی در لیگ اروپا عادت کرده، می‌تواند یک چالش هیجان‌انگیز باشد. یوونتوس که دو فصل پیش بعد از 12 سال فرصت قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا را داشت، در کنار سویا که این سال‌ها پای ثابت فینال‌های لیگ اروپا و قهرمانی در این تورنمنت بوده، شانس‌های اصلی صعود از گروه آخر هستند. البته که لیون هم بعد از ناکامی در دوره قبل انگیزه زیادی برای جبران دارد. دیناموزاگرب هم به همراه علی کریمی جوان آخرین تیم این گروه است که مثل لیون برای بهبود وضعیت قبلی خودش در لیگ قهرمانان تلاش می‌کند.

احسان خراسانی / "11نیوز"؛ 

 

انتهای پیام/
کلمات کلیدی: لیگ قهرمانان اروپا -