بادران در آخرین بازی خود نتوانست نتیجه لازم را کسب نماید و با تساوی در ورزشگاه اکباتان و در مصاف با نفت مسجدسلیمان با کسب 10 امتیاز تا پایان هفته هشتم در رده یازدهم جدول قرار گرفت تا خطر را برای جا ماندن از قافله صدرنشینان احساس کند.

به گزارش سرویس لیگ یک فرتاک ورزشی، در این که بادران این روزها از حال و روز خوشی برخوردار نبوده و صدای پای بحران در این تیم به وضوح شنیده می شود شکی نیست اما نگارنده اعتقاد دارد صدای پای بحران وقت بلندتر می شود که با یک تصمیم اشتباه، بخواهیم جبران مافات بنماییم که این دقیقا همان موضوعی است که می تواند بحران در این تیم را تشدید نماید.

برای پی بردن به ریشه مشکلاتی که الان گریبانگیر بادران شده است، بد نیست نگاهی گذرا به گذشته این تیم و تصمیماتی که در این خصوص اتخاذ شده است بیندازیم تا ببینیم که علت این که بادران علی رغم دارا بودن از تمامی امکانات به آن نتیجه لازم دست پیدا نکرده  است چه می باشد و هم چنین متوجه شویم که آیا این مشکل به موارد فنی ارتباط دارد یا تصمیمات مدیریتی و مشورتی است که شرایط را به اینجا کشانده است!

بادران در فصل گذشته در رقابت های لیگ دو تا یک قدمی صعود به لیگ یک پیش رفت اما در آخرین ایستگاه مغلوب سپیدرود رشت شد تا مالک این باشگاه که رویاهای بزرگی در سر دارد به دنبال خرید یک تیم در لیگ برتر و یا لیگ یک باشد.

مدیران این باشگاه مذاکرات را برای خرید پارسه انجام دادند و همزمان نیم نگاهی هم به خرید صبای قم داشتند و در این راستا تعدادی بودند که در این خرید و فروش احساس  نمودند که دور خورده اند و بنای ناسازگاری را با مدیران باشگاه و بادران گذاشتند و دوست داشتند از این کلاه نمدی برای آنها درست شود که نشده بود. البته ما در اینجا کاری به این اتفاقات نداشته و ورود نخواهیم کرد چون ممکن است خدای ناکرده اشتباهی در برخی از جملات صوت بگیرد و دلخوری فراهم نماید ولی واقعیت این است که آقای قربانی مالک این باشگاه صدای اعتراض و اختلاف را باید همان موقع می شنید که متاسفانه نشنید!

 

اولین اشتباه

بادران سعی داشت از طریق خرید امتیاز به لیگ های بالاتر ره چند ساله را یک شبه طی نماید برای همین با پرداخت چند میلیارد پول بی زبان به پارسه، امتیاز این تیم را خرید و به لیگ یک آمد غافل از این که مسیری که باید در درون زمین و حواشی آن پیموده شود، می تواند یک مدیر را در انجام کارهای بزرگتر به پختگی برساند و اینجا پول نمی تواند تامین کننده باشد.

 

دومین اشتباه

مدیران بادران در همان اقدام اولیه محمد ربیعی را به عنوان سرمربی بر مسند کار قرار دادند و در این راستا قراردادی دوساله منعقد نمودند تا با این مربی به دنبال رویاهای خود باشند اما هنوز مهر و امضای این قرارداد که رقمی نزدیک به چهارصد میلیون داشت خشک نشده بود که خبر آمد اکبر میثاقیان سرمربی گری بادران را بر عهده گرفته است!

این دومین اشتباهی بود که در این تیم صورت گرفت چرا که مدیران بادران با توجه به سابقه همکاری و شناخت نقاط ضعف و قوت این مربی اقدام به عقد قرارداد نموده بودند پس چگونه است که هنوز کار را شروع نکرده او را برکنار می نمایند و این سوال پیش میاید که اگر ربیعی  به عنوان مربی نمی توانست خواسته های شما را برآورده کند، پس چرا قبل از انعقاد قرارداد به این نتیجه نرسیدید؟!

 

سومین اشتباه

انتخاب اکبرمیثاقیان به عنوان سرمربی را باید سومین اشتباه تیم مدیریتی بادران دانست چون باید قبول کنیم که نگاه و طرز تفکر این مربی و حرفه ای بودن این مربی کار بلد در تیم مدیریتی در یک سطح و یا حداقل با کمی اختلاف نبود و این یعنی این که میثاقیانی که سالها استخوان خرد کرده و در تیم های بزرگ حضور داشته و در سطح اول این مملکت نتایج خوبی هم کسب نموده است باید گوش بفرمان کسانی باشد که متاسفانه تسلط چندانی به امر فوتبال نداشته و بعضا خود نیز حاشیه ساز بوده اند!

خب نتیجه می گیریم که ورود و ادامه، از قبل از آغاز بازی ها تا الان اشتباه بوده است و اقای قربانی که واقعا جا دارد به پاس زحماتی که می کشد از او تقدیر شود؛ ناخواسته در مسیری قرار گرفته است که تنها تامین کننده خواسته های آنها می باشد نه دغدغه های باشگاه بادران و این روند اشتباه باعث شده اختلافات در این تیم بیشتر شود و تنها منافع کسانی تامین شود که از این رفت و آمدها، عایدی خواهند داشت و برای همین هر روز ممکن است یک پیشنهاد جدید روی میز مدیرعامل گذاشته شود!

خب این گونه عملکرد مدیریتی تا قبل از آغاز مسابقات، می تواند برای هر تیمی کمر شکن باشد و اگر قرار بر این بود هزینه ها تضمیین کننده نتایج تیم ها باشد که الان نباید جایگاه بادران در اینجای جدول باشد و این را باید پذیرفت که نتایج گرفته شده بخش اعظمش غیر فنی و ربط به حواشی تیم دارد، اگرچه نگارنده اعتقاد داشته و دارد که انتقاداتی به سرمربی این تیم وارد بوده و بارها آن را منتشر نموده است ولی این دلیل نمی شود بخواهیم چشمان خود را بسته و یکجانبه به موضوع بپردازیم.

 

شاید آمدن میثاقیان به بادران اشتباه بوده باشد اما شک نداشته باشید، رفتنش از این تیم اشتباهی بزرگ تر و تنها برای مالک باشگاه هزینه تراشی خواهد شد تا حدی که حتی حاضرند سکوها را بر علیه سرمربی تحریک نمایند تا به خواسته های خود برسند.

و اما دوست داریم سخنی با مالک و سرمربی بادران داشته باشیم و بدون نیتی آنها را نسبت به عواقب برخی کارها آگاه سازیم چرا که اعتقاد داریم باشگاه بادران با مدیریت دلسوزی که دارد و نگرانه هزینه های انجام گرفته هم نمی باشد، حیف است به بیراهه برود.

 

آقای قربانی؛

اگر می خواهید به آن چه که در تصور خود در مورد بادران دارید دست پیدا نمایید قدری با سعه صدر فوتبال را دنبال نمایید و بدانید قبل از موارد فنی، موارد حاشیه ای و اختلافات درونی که منافع عده ای در گرو آن است را قطع نمایید و بدانید با هر رفت و آمدی نه تنها منافع شما از نگاه فنی تامین نخواهد شد، بلکه تنها پول بی زبانی را بر باد خواهید داد بدون این که بدانید ریشه درد کجاست و بدانید و آگاه باشیدکه اگر در این برهه از زمان توانستید بدور از احساسات و تنها در جهت منافع خود و باشگاه تصمیم گیری نمایید، پس مطمئن باشید دست منفعت طلبان را بریده اید و آنها پی خواهند برد که با هر مشورتی نمی توانند به منافع هنگفتی دست پیدا نمایند.

 

 

و این را  قبول نمایید آن چه که ممکن است تیم را به آرامش رسانده، حمایت همه جانبه از سرمربی است اگرچه باید با میثاقیان هم در جهت رفع مشکلات و اختلافات موجود نشست داشته باشید و شاید لازم باشد متم هایی به قرارداد اضافه شود که اکبرآقا را کمی جدی تر از گذشته نماید ولی بدانید چاره بادران با تعویض نیست و تنها هزینه های زیادی را متحمل خواهید شد و چه بسا شرایط را برای ادامه بادران دشوارتر می نماید.

 

سخنی هم با اکبرمیثاقیان؛

اکبر آقای عزیز! قبول کن اشتباهاتی داری که باید آن ها را سریعا برطرف نمایی و همان طور که خودت بهتر از هر کس دیگری به آن آگاهی داری، تا اینجای کار نتایج خوبی کسب نکرده ای و این که بگوییم کار بلد نیستی یک حرف بی ربط است ولی شما هم باید بدانی که سابقه مربیگری و کارنامه ای که طی چند سال گذشته به دست آورده ای را نباید به این سادگی به معرض حراج بگذاری و تا قبل از این که عده ای بخواهند برای ادامه مربیگری ات در بادران تصمیم گیر باشند خودت مشکلات حاشیه ای که خیلی بیشتر از فنی است را مرتفع کن.

 

جان کلام این که بادران می تواند از این بحران سربلند بیرون بیاید ولی به شرط و شروط ها که امیدواریم تیم مدیریتی به آنها توجه نموده و قبل از منافع شخصی منافع باشگاه را در نظر بگیرد.

 

نویسنده: "نادر دارستانی"

 

انتهای پیام/