نتایج درخشان کی‌روش با تیم ملی ایران باعث شد منتقدان و مخالفان سرسخت، به تعریف و تمجید از او بپردازند.

به گزارش فرتاک ورزشی، انتقاد از حضور مربی خارجی در ایران پیشینه‌ای طولانی دارد. از سال‌های دور تاکنون بعضی از مربیان وطنی با بیان اینکه بها دادن به مربی خارجی نوعی بیگانه‌پرستی است، همواره به حضور مربیان خارجی درتیم ملی انتقاد داشته و دارند. با نگاهی به گذشته نه چندان دور تیم ملی، در می‌یابیم که ایویچ، بلازوویچ و برانکو و دیگر مربیان خارجی، همواره در معرض انتقاد بعضی از مربیان وطنی بوده‌اند.

با ورود کارلوس کی‌روش به فوتبال ایران این انتقادات ادامه پیدا کرد و در برهه‌ای از زمان به اوج خود رسید. بعد از صعود سخت و دشوار تیم ملی به جام جهانی 2014 برزیل و عملکرد تیم ملی مقابل آرژانتین، اندکی از حجم انتقادات کاسته شد اما شکست تیم ملی مقابل عراق و حذف از جام ملت‌های آسیا، انتقادات از کی‌روش و کادر فنی تیم ملی را به اوج خود رساند. محمد مایلی‌کهن، مجید جلالی و امیر قلعه‌نویی را می‌توان از منتقدان برجسته کی‌روش در این سال‌ها عنوان کرد. مصاحبه تند مایلی‌کهن با برنامه نود که مجری این برنامه را کی‌روشی‌پور خطاب کرد و یا بیگانه‌پرست خوانده شدن موافقان کی‌روش توسط امیر قلعه‌نویی و مخالفت‌های مجید جلالی بر سر تمدید قرارداد با کی‌روش را می‌توان بخشی از هجمه علیه کی‌روش بر شمرد.

با شروع مسابقات لیگ برتر و همزمانی آن با مرحله مقدماتی جام جهانی و تعطیلی‌های پیاپی و طولانی مدت، بخش دیگری از مربیان لیگ برتر و کارشناسان فوتبال به منتقدان کی‌روش اضافه شدند. البته نوع انتقاد آنها از مربی پرتغالی تیم ملی با انتقاداتی که در گذشته وجود داشت متفاوت بود و آنها فقط به تعطیلی‌های طولانی مدت لیگ و وقفه‌ای که در روند آماده‌سازی تیم‌هایشان به وجود می‌آمد، گلایه داشتند.

 اما حالا نتایج درخشان تیم ملی و پیروزی مقابل ازبکستان و کره‌جنوبی ورق را به نفع مربی پرتغالی برگرداند. به غیر از سرمربیان لیگ برتری که در کنفرانس‌‌های خبری قبل از مسابقات از عملکرد تیم ملی تمجید کردند، منتقدان برجسته کی‌روش نیز پس از سال‌ها و شاید برای اولین بار عملکرد کی‌روش و تیم ملی را ستودند.

محمد مایلی‌کهن در آخرین گفت و گویش و برای اولین بار شیوه بازی تیم ملی را ستود و درباره دیدار ایران مقابل کره جنوبی گفت: تیم ملی در دیدار مقابل کره جنوبی بسیار با نظم بازی کرد و بازیکنان واقعا بر اساس وظایفی که داشتند کارشان را انجام دادند و حق مسلم شان بود که برنده شوند. تیم ملی ما بخصوص در کارهای دفاعی منظم کار میکند.

مجید جلالی که حدود یک سال است در مورد تیم ملی و کی‌روش هیچ اظهار نظری نکرده بود و هر گاه از وی در مورد عملکرد تیم ملی سوال می‌ شد به نوعی از پاسخ دادن فرار می‌کرد، سرانجام در مورد کی‌روش گفت: این چیزی بود که ما از کارلوس کی‌روش انتظار داشتیم و بابت ارائه این عملکرد از او ممنون هستیم!

در این بین تنها قلعه‌نویی بود که در کنفرانس خبری پیش از بازی با سایپا شرکت نکرد تا به نوعی از پاسخ به سوال احتمالی خبرنگاران درباره عملکرد کارلوس کی‌روش و تیم ملی شانه خالی کند!

 

انتهای پیام/