چگونه فرم ساده ای برای آنالیز بازیکنان ( ورزشکاران ) جهت انتخاب در لیست نهایی یک تیم تهیه کنیم؟

فرتاک ورزشی؛ قطعا در روند انتخاب یک بازیکن فاکتورهای بسیار زیادی موثرند که مهم ترین این فاکتورها، مشاهدات از نزدیک سبک بازی آن بازیکن و دیدن فیلم های بازی وی و آنالیز این فیلم ها توسط نرم افزارهای فوق پیشرفته آنالیز است. هیچکدام از این 2 روش به تنهایی کامل نبوده و در کنار هم که قرار بگیرند ، مربی، کادر فنی یا ایجنت و مدیران باشگاه می توانند ارزیابی دقیق تری از آن بازیکن داشته باشند.

با توجه به اینکه امکان استفاده ی روش های نوین نیاز به صرف زمان زیاد و امکانات خاصی دارد که معمولا در سطوح حرفه ای بیشتر مد نظر قرار می گیرد، لذا قصد داریم در اینجا ساده ترین و در عین حال مهم ترین شیوه آنالیز را مورد بررسی قرار داده و در راستای این هدف فرمی ساده تهیه نماییم .

 

ساده ترین امکانات لازمه شامل 2 عدد برگه A4 و یکعدد تخته شاسی ساده به همراه 1 عدد خودکار است .

با دارا بودن ابزار فوق، یک مربی کار کشته، کاربلد و استعدادیاب قهار، می تواند با هنر خویش و از طریق همان مشاهدات عینی و بررسی آنچه که ثبت نموده با تقریب 80% صحیح، بازیکن مدنظر خویش را انتخاب یا رد کند .

ناگفته نماند مربیان ریزبین و باهوشی وجود دارند که به واسطه استعداد ذاتی خویش، حتی بدون دارا بودن چنین دست نوشته هایی بازیکن مورد نظر را بصورت 100% صحیح انتخاب می کنند .

حال این سوال پیش می آید که آن مربی و تست گیرنده می بایست چه چیزهایی را از قبل در این برگه A4 نوشته و آنها را با خود سر تمرین بیاورد؟

 

بازیکن موردنظر :

 

1 .  چه سن و سالی  دارد؟

( نونهال ، نوجوان ، جوان یا بزرگسال است ؟ )

2 . مونث است یا مذکر ؟

3 . مبتدی ، آماتور یا حرفه ای است؟

( در نوع نگرش مربی به این بازیکن بسیار موثر است )

4 . سابقه تمرینش دقیقا چقدر است ؟

( در دقت و تخصصی تر دیدن مربی نقشی اساسی دارد )

5 . پست ایشان در بازی چیست؟

( هر پست بازی ویژگی های خاص خود را دارا می باشد )

6 . رشته ورزشی وی فوتبال ، فوتسال، ساحلی یا رشته دیگری است؟

( اینکه ورزشکار به درستی برای این ورزش استعدادیابی شده یا خیر )

7 . اهل کدام کشور و استان و شهر است ؟

( کشور ، استان و شهر در نوع ، سبک و پست بازی بسیار موثر است )

8 . در کدوم برهه فصل و در کدام نوع بازی ها هستیم؟

( قبل فصل، نیم فصل، مسابقات حذفی، لیگ، فستیوال، بازیهای دوستانه یا مسابقات ملی  و...خیلی مهم است )

طبق فاکتورهای بالا و بسیاری فاکتورهای دیگر ، آنالیز یک بازیکن در حالت کلی تابع 3 پارامتر کاملا متفاوت است :

1 . فاکتورهای روحی روانی و انگیزشی .

2 . فاکتورهای جسمانی و قابلیتهای فیزیکی .

3 . فاکتورهای فنی: تکنیکی ، تاکتیکی و مهارتی .

و یک فاکتور کاملا مجزا :

*** هوش ، ذکاوت ، بازیخوانی و فاکتورهای برتری ساز ***

 چه بسا بازیکنی 3 فاکتور یاد شده را در حد نرمال داشته باشه ولی در آن فاکتور مجزا دارای ضعف باشد که تنها همین علت برای خواستن عذر آن بازیکن کافیست .

 

فاکتورهای روحی شامل :

انگیزش....میل به مشارکت و در جمع بودن....اعتماد بنفس....میل به رقابت و مبارزه طلبی....حس برتری جویی....کنترل خشم و هیجانات کاذب....امیدواری....روحیه کمک به هم نوع....تحمل شکست....قدرت بازسازی روحی....مدیریت و رهبری تیمی....قابلیت تطبیق با بازیکنان و تیم....احساس مسولیت....و فاکتورهایی از این قبیل .

 

فاکتورهای جسمانی و بدنی شامل :

قد....وزن....میزان چربی اطراف بدن....اسکلت بندی و ویژگی های آنتروپومتری....سرعت....چابکی....انعطاف پذیری....توان....شتاب....قدرت....استقامت عضلانی...استقامت هوازی....ظرفیت بی هوازی....ضربان قلب در حالت استراحت و فعالیت....سرعت عکس العمل و فاکتورهایی از این دست .

 

فاکتورهای فنی که بسیار مهم اند شامل :

شوت....ضربه سر....تکل....پاس....کنترل.... دریبلینگ....حمل توپ....مهارت شرکت در کارهای ترکیبی....تاکتیک پذیری....بکار بردن تکنیک و مهارت لازم در مکان و زمان مناسب...دانستن: پرس....تراکم....سرعت انتقال...ریتم....توازن....تقارن.....مشایعت....سازگاری....پوشش....فریب....تخریب....بازیسازی....و مسائلی از این دست .

 

فاکتور مجزایی که گفته شد بسیار مهم است، پارامتریست که به بهره هوشی، تجربه بازی، تصمیم گیری به موقع و کلا آنچه مربوط به ذهن و قدرت خلاقیت و توانایی های ذهنیست بستگی دارد و می تواند در لحظات مورد نیاز و حیاتی تیم را نجات دهد . این توانایی تا حدود زیادی ذاتی بوده و کمتر اکتسابی محسوب می شود.

بعنوان مثال می توان شم گلزنی، شم دروازبانی و مسائلی از این دست را در این گروه دسته بندی نمود .

 

همانطوری که گفته شد  آن 2 تا برگه A4 را میتوان به گونه زیر استفاده کرد :

در یک طرف یکی از این برگه ها  ویژگی های :

1 . فنی

2 . جسمانی

و در پشت برگه فاکتورهای :

3 . ذهنی

4 . فاکتورهای روحی

را بصورت کاملا مرتب، لیست بندی و جداولی را تهیه نموده و به هر فاکتور لیست بندی و مشخص شده  از 0 تا 100 نمره بدهند .

بعنوان مثال: محسن بابادی با توجه به فاکتورهای مذکور سرعتش 60% است. 60% آن چیزی که ایده آل و طبق استانداردهای مختص این سن و شرایط 1 بازیکن است . به همین صورت تمام مشاهدات خویش را در این جداول لیست بندی می کنند .

 ( این برگه، برگه پاکنویس بوده که قرار است مشاهدات پس از بررسی و ارزیابی نهایی در آن ثبت شود )

 

اما قبل از آن :

برگه A4 دیگر برگه چکنویس است که بعضا دچار خط خوردگی های ناشی از آنچه مربی دیده و یادداشت کرده می باشد. این مشاهدات ثبت شده می بایست با کمک همکاران و سایر گیرندگان تست  اصلاح شود و پس از دیدن فیلم بازی و همفکری با مربیان همکار و اتخاذ تصمیمات نهایی، لیست چکنویس به لیست پاکنویس منتقل شود .

 

این روش ساده ترین و در عین حال پیش پا افتاده ترین ولی بهترین و کارآمدترین نوع آنالیز است .

 

آن بخشی که مربوط به استفاده از نرم افزارهای خاص است، هم پر هزینه تر و هم روش استفاده اش در جهت بکارگیری و استخراج نتایج نیاز به آموزش و تجربه خاصی دارد که در این مقاله جهت جلوگیری از اطاله ی کلام از ارائه آن صرفنظر شده .

 

محسن بابادی؛ آنالیزور و مربی فوتبال

 

انتهای پیام/