به گزارش سرویس فوتبال خارجی فرتاک ورزشی، فصل جدید لیگ برتر انگلستان در تاریخ 13 آگوست آغاز خواهد شد و قوانین جدیدی برای اولین بار در فوتبال این کشور اجرا خواهد شد. اتحادیه فوتبال انگلستان پس از 18 ماه مشورت و بررسی، 95 تغییر را در قوانین فوتبال این کشور ایجاد کرده که در زیر مهم ترین آنها را مرور خواهیم کرد.

1- شروع بازی

تا این فصل از رقابت ها، بازیکنان موظف بودند هنگام شروع بازی، اولین پاس یا ارسال را در زمین خودی انجام دهند اما از فصل آینده، بازیکن می تواند هنگام شروع بازی توپ را در هر جهتی بخواهد ارسال کند. بدین ترتیب همانطور که در یورو 2016 مشاهده کردید، نیاز نیست دو بازیکن در دایره مرکزی زمین باشند و یک بازیکن هم می تواند بازی را آغاز کند.

2- اخراج بازیکن قبل از شروع مسابقه

از این پس، داوران این حق را دارند که پیش از شروع مسابقه، هنگام گرم کردن بازیکنان، یا هنگام حضور در تونل ورودی بازی و همچنین پس از سوت پایان بازی، بازیکنان را اخراج کنند. در واقع یک بازیکن ممکن است از زمان گرم کردن و ورود به زمین نیز به وسیله داور اخراج شود.

3- بازیکنانی که پنالتی مرتکب می شوند اخراج نمی شوند

در فصل جدید بازیکنانی که در محوطه جریمه مرتکب خطا می شوند و مانع موقعیت صد در صد گل می شوند، تنها کارت زرد دریافت می کنند و از زمین اخراج نخواهند شد. بازیکنانی که خارج از محوطه جریمه مانع موقعیت صد در صد گل شوند، اخراج می شوند. همچنین اگر بازیکنی واضحا توپ را با دست بگیرد تا گل نشود، او نیز اخراج خواهد شد.

4- مصدومیت بازیکنان پس از خطا

فرض کنید بازیکنی به وسیله خطای بازیکن حریف مصدوم شده و روی زمین بیفتد و نیاز به کادر پزشکی داشته باشد. در صورتی که بازیکن خطا کننده کارت زرد یا قرمز گرفته باشد، بازیکن مصدوم نیازی نیست برای مداوا به بیرون از زمین منتقل شود و کادر پزشکی باید در حالی که بازی متوقف است در زمین اقدام به مداوا کند. مگر اینکه بازیکن طوری مصدوم شود که نیاز به تعویض داشته باشد.

5 - داور چهارم کفش و لباس بازیکنان را دوباره بررسی می کند

تا پیش از این فصل اگر بازیکنی برای تعویض کفش یا هر دلیلی وسط بازی بیرون می آمد، تنها به اجازه داور وسط نیاز داشت. از این فصل به بعد قبل از ورود دوباره بازیکن، داور چهارم باید دوباره لباس و کفش او را بررسی کند.

6 - پنالتی ها

مهم ترین قانونی در زدن پنالتی ها وضع شده، این است که هنگامی که بازیکن می خواهد پنالتی بزند، نمی تواند هنگام دویدن به سمت توپ مکث غیر قانونی داشته باشد. در این صورت وی کارت زرد دریافت می کند و یک ضربه آزاد به سود تیم حریف گرفته می شود. 

7- بی نظمی نیمکت نشینان و کادر فنی

اگر بازی به خاطر بی نظمی یکی از اعضای یک تیم که روی نیمکت نشسته است(سرپرست، کادر فنی، بازیکنان ذخیره)، متوقف شود، داور حق دارد پس از شروع بازی بسته به موقعیت توپ، برای تیم حریف ضربه آزاد مستقیم و یا حتی پنالتی بگیرد. تا پیش از این دراپ بال و یا ضربه آزاد غیر مستقیم گرفته می شد.

8 - کشاله ها باید همرنگ شورت ورزشی باشند

از این پس کشاله هایی که از شورت ورزشی بازیکن بلندتر باشند، باید همرنگ شورت ورزشی باشند و یا اگر شورت ورزشی دو رنگ باشد، کشاله باید همرنگ رنگ اصلی شورت ورزشی باشد. راجع به زیرپوش بالاتنه که استینش بلندتر از لباس اصلی بازیکن باشد نیز همین حکم باید اجرا شود.

9 - آفساید

تغییرات در این بخش مربوط به خط میانه زمین است.  اگر قسمتی از بدن بازیکن "به غیر از سر و دست"، در زمین حریف و در موقعیت آفساید باشد، پرچم کمک داور بالا خواهد رفت. ضمنا از این به بعد ضربات آزادی که از افساید به دست می آید باید دقیقا در نقطه ای که افساید به دست آمده زده شود.

10 - خطای هند بازیکنان

تا پیش از این تحت هر شرایطی اگر بازیکن عمدا از دستش استفاده می کرد داور کارت زرد نشان می داد اما از این پس تنها در صورتی کارت زرد دریافت می کند که مانع حمله تیم حریف شود.

11- ضربات شروع مجدد

از این به بعد موقع زدن ضربات شروع مجدد مانند کرنر و ضربه آزاد، توپ باید حتما واضحا حرکت کند و بعد بازیکن هم تیمی بتواند به آن ضربه بزند. تنها لمس توپ کافی نیست بلکه ضربه اول باید واضحا توپ را به حرکت در آورد.

12 - رفتار بازیکنان

قوانین مربوط به اعتراض بازیکنان نسبت به تصمیم داور بسیار سختگیرانه تر خواهد شد. بازیکنان به هیچ عنوان حق اعتراض و یا رو در رو شدن با داور و انجام حرکات اعتراض آمیز را ندارند وگرنه بسته به میزان و شدت آن، کارت زرد یا قرمز دریافت می کنند.

 

 

انتهای پیام/