به گزارش سرویس لیگ یک فرتاک ورزشی، در آستانه‌ی شروع رقابت‌های لیگ دسته اول نگاهی به تیم‌های حاضر در این رقابت‌ها نشان می‌دهد که جغرافیای جالبی در لیگ این فصل وجود دارد.

 

 اگر در یک نگاه اجمالی بخواهیم جغرافیا لیگ دسته اول را برانداز نماییم پی می‌بریم که شمالی‌ها از نوع مرکز و شرق و غربش دارای کمترین سهمیه در این لیگ هستند و سهم اصلی را در بین هجده تیم حاضر در این مسابقات جنوبی‌ها و مرکز نشین‌ها دارند.

استان کرمان (مس کرمان – مس رفسنجان – گل گهر سیرجان)

کرمان را می‌توان پایتخت لیگ یک نامید، مس کرمان، مس رفسنجان و گل گهر سیرجان چند سالی است که اینجا روزگار می‌گذرانند، مسی ها چه از نوع کرمانی و چه رفسنجانی همواره از مدعیان صعود به لیگ برتر بوده‌اند، کمی آن سوتر گل گهر نه آنچنان در تب و تاب صعود بوده و نه زیاد دغدغه سقوط داشته است.

استان گیلان (سپیدرود رشت – ملوان انزلی)

یکی از فوتبالی‌ترین استان‌های کشور پس از مدت‌ها نماینده‌ای در لیگ برتر نخواهد داشت، گیلانی‌ها پس از آنکه نحسی لیگ سیزدهم گریبان داماش را گرفت و منجر به سقوط آن‌ها شد در لیگ پانزدهم هم در ثانیه‌های پایانی ملوان را از دست دادند تا پس از سال‌ها در جدول لیگ برتر نامی از تیم‌های گیلانی نبینیم، از آن‌سو اما سپیدرود با عملکرد خوب در فصل گذشته پس از ۶ سال دوباره به لیگ یک رسید تا بعد از مدت‌ها شاهد داربی قدیمی سپیدرود – ملوان باشیم.

استان مازندران (نساجی قائم شهر – خونه به خونه بابل)

به اتفاق آرا می‌توان نساجی را به عنوان پدر بزرگ لیگ یک انتخاب کرد، تیم ریشه‌دار و دوست‌داشتنی نساجی و هوادران پرشورش همانند همیشه فصل را با امیدواری آغاز خواهند کرد تا شاید بتوانند طلسم حضور مازنی‌ها در لیگ برتر را بشکنند، از سوی دیگر تیم متمول خونه به خونه که فصل قبل با خرید امتیاز به لیگ یک آمده بود و به شکل عجیبی از قافله صعود بازماند این فصل هم با سرمایه‌گذاری بیشتر به دنبال حضور هرچه سریعتر در سطح اول فوتبال ایران است.

استان تهران (راه آهن یزدان – بادران تهران)

یکی از خنثی‌ترین شهرآوردهای تاریخ لیگ یک را دو تیم تهرانی برگزار خواهند کرد، جایی که تیم قدیمی و ریشه‌دار راه آهن به مصاف تیم متمول بادران خواهد رفت، همان تیمی که فصل گذشته در گام پایانی دیدار فینال‌گونه صعود به لیگ یک را به سپیدرود رشت واگذار کرد و با خرید امتیاز پارسه این کلاس را جهشی گذراند تا فصل ۹۵/۹۶ را در لیگ آزادگان بگذراند.

استان خوزستان (استقلال اهواز – نفت مسجدسلیمان)

استقلال اهواز تازه سقوط کرده و نفت مسجدسلیمان نماینده‌های خوزستان در لیگ یک خواهند بود، استانی که تعداد نماینده‌های لیگ برتری‌اش بیشتر از لیگ یک آزادگان است.

استان بوشهر (ایرانجوان بوشهر – پارس جنوبی جم)

بوشهری‌ها پس از صعود پارس جنوبی جم صاحب دو نماینده در لیگ یک شدند و فصل آینده شاهد برگزاری دیدار های گرمی در این استان جنوبی کشور خواهیم بود، به نظر نمی‌رسد بوشهری‌ها در حال حاضر برنامه‌ای برای حضور در لیگ برتر داشته باشند، پارس جنوبی پس از مدت‌ها کش و قوس سرمربی خود را انتخاب کرد و ایرانجوان هم همچون فصل گذشته با مشکلات مالی دست به گریبان است.

استان فارس (فجر سپاسی شیراز)

تیم دوست‌داشتنی فجرسپاسی پس از آنکه فصل گذشته با مشکلات فراوان در نهایت نتوانست بین سه تیم بالایی جدول قرار بگیرد برای فصل آینده هم باید این وضعیت را تحمل کند، اما شیرازی‌ها همواره نشان داده‌اند با دست خالی هم می‌توانند از مدعیان صعود به لیگ برتر باشند.

استان لرستان (خیبر خرم آباد)

خیبر که فصل گذشته را در لیگ یک خوب شروع کرده بود در نهایت با نتایج نیم فصل دوم در میان‌ های جدول قرار گرفت و برای فصل آینده هم امیدواری چندانی به بالانشینی نخواهد داشت.

استان مرکزی (آلومینیوم اراک)

صنعتی‌ترین شهر ایران فصل گذشته اولین حضور در لیگ یک را تجربه کرد، آلومینیوم اراک با پشتوانه مالی خوب پای به مسابقات خواهد گذاشت، اما رقابت سختی با تیم‌های مدعی برای صدرنشینی خواهد داشت.

استان یزد (فولاد یزد)

تا لحظه نگارش، هنوز وضعیت این تیم به طور دقیق مشخص نشده است. فولاد یزد در چند سال گذشته همواره تا پای فروش امتیاز پیش رفته اما هر بار بنا به دلایلی این امر محقق نشده است، باید دید برنامه یزدی‌ها برای حضور در فصل آینده چیست!

استان البرز (اکسین کرج)

اکسین، یکی از تیم‌های تازه تأسیس فوتبال کشور هرچند فصل گذشته لیگ دو را با حاشیه‌های فراوان به پایان رساند، اما فصل آینده را با کادر باتجربه خود پرامید آغاز خواهد کرد، شاید اولین هدف آن‌ها تثبیت جایگاه در لیگ یک باشد.

 

انتهای پیام/