استقلال که لیستش را با پژمان منتظری بسته بود، مجتبی جباری را هم برگرداند تا درست همان لحظه‌های قشنگی که مجتبی روی دوش هواداران و روی هوا به تمرین تیم می‌رفت، آبی‌پوشانی که روی زمین بودند، با نگرانی از خودشان بپرسند نام کدام بازیکن از لیست درمی‌آید؟!

به گزارش فرتاک ورزشی،

این پرسش با ثبت قرارداد جپاروف جدی‌تر شد و حالا با خبر توافق استقلال و رابسون، در صورتی که این توافق روی کاغذ بیاید و استقلال، رابسون را هم نگه دارد، تبدیل به یک بحران می‌شود؛ چرا که تعداد بازیکنان بزرگسال استقلال با رابسون به 21 نفر می‌رسد و منصوریان باید روی نام 3 بازیکن تیمش قلم قرمز بکشد. اگر استقلال، رابسون را برای نیم‌فصل وارد لیست کند، فعلاً باید نام دو نفر از لیست خارج شود اما آسیب‌دیدگی لئوناردو پادوانی، استقلال را به حفظ رابسون مصمم کرده است، ‌همان طور که مصدومیت مجتبی جباری، باعث شد استقلال، سرور جپاروف را نگه دارد. اما این دو به علاوه یک نفر که باید از لیست دربیایند، چه کسانی هستند؟

گزینه شماره یک محسن کریمی است که تحت عمل جراحی قرار گرفته و نیم‌فصل اول را از دست می‌دهد. خود کریمی هم در این شرایط توقع ندارد در لیست بماند. نفر بعدی هم امید ابراهیمی است که آسیب‌دیدگی‌اش اجازه نداد فصل را با استقلال شروع کند. ابراهیمی که درباره‌اش گفته می‌شد حداقل 12 تا 13 هفته از نیم‌فصل اول را از دست می‌دهد، گزینه دوم برای خروج از لیست بود، البته خروج موقت تا پایان نیم‌فصل اول اما حالا نزدیکان ابراهیمی می‌گویند روند درمان او سریع‌تر طی می‌شود و حداکثر 10 بازی با استقلال نخواهد بود. با این وجود، استقلالی‌ها اصلاً امیدی به استفاده از امید در نیم‌فصل اول ندارند. ابراهیمی حتی اگر بتواند از اواخر مهرماه در تمرین استقلال شرکت کند، باز هم چند هفته‌ای برای آماده شدن زمان نیاز دارد و عاقلانه است تا پایان نیم‌فصل در لیست نباشد اما آنچه ابراهیمی را می‌ترساند، این است که بلای فصل قبل دوباره سر استقلال بیاید و این تیم را با یک حکم جدید از پنجره نقل‌ و انتقالات زمستانی کنار بگذارند. استقلال تا دل‌تان بخواهد، طلبکار خارجی دارد و هیچ تضمینی نیست دوباره از نقل‌ و انتقالات محروم نشود. در این صورت همان‌طور که روزبه چشمی به جای نیم‌فصل، یک فصل کامل را از دست داد، ابراهیمی هم درست در سال منتهی به جام جهانی که بازی کردن اهمیت حیاتی دارد، یک سال بیرون می‌ماند.

با این حساب شاید استقلال نخواهد روی امید ریسک کند. آن وقت گزینه‌های بعدی برای خروج از لیست، به ترتیب یعقوب کریمی، هرایر مکویان و فرشید باقری هستند که خارج کردن نام هر یک از آنها، دردسرهای بعدی را به دنبال دارد. البته مجتبی جباری هم طبق معمول نیمه‌مصدوم است و باید با پای آسیب‌دیده خود مدارا کند اما نمی‌توان او را از لیست کنار گذاشت. حذف موقت بازیکنی که با این همه تبلیغات روی دوش مردم برگشته، خنده‌دار است و استقلال که اشتباه اول را با خرید بدون معاینه پزشکی جباری مرتکب شد، قطعاً اشتباه دوم را با خروج نام او از لیست مرتکب نمی‌شود.

حالا به نظر شما یعقوب کریمی یا هرایر مکویان یا فرشید باقری را به راحتی می‌توان از لیست خارج کرد؟ یعقوب کریمی نفر دوم استقلال در جناح چپ است و برای عبور از او، منصوریان اول باید به این باور برسد که آرمین سهرابیان زیر 23 ساله‌ای با سابقه 14 بازی در لیگ برتر و دو بازی در جام حذفی برای سپاهان، می‌تواند نفر دوم خوبی برای زکی‌پور باشد... هرایر مکویان قرارداد مالی سنگین با استقلال دارد و حذف او یک میلیارد و چهارصد میلیون تومان روی دست باشگاه خرج می‌گذارد. قطعاً نه یعقوب حاضر می‌شود نیم‌فصل بیرون بماند و نه هرایر... گزینه بعدی هم فرشید باقری است. فرشید پیشنهادهایی از چند تیم دارد و خودش هم بدش نمی‌آید اگر قرار باشد در استقلال نیمکت‌نشین شود، از این تیم برود اما هافبک دفاعی - آن هم با وجود آسیب‌دیدگی امید ابراهیمی، شرایط نورافکن که باید در خدمت تیم امید باشد و وضعیت روزبه چشمی که تازه از بند مصدومیت رها شده- پستی نیست که منصوریان بتواند در موردش ریسک کند. یادتان که نرفته استقلال اگر هافبک دفاعی داشت، هرگز 6 گل از العین نمی‌خورد.

استقلال در نهایت باید از جمع محسن کریمی، امید ابراهیمی، ‌یعقوب کریمی، هرایر مکویان و فرشید باقری 2 به علاوه یک نفر را موقت از لیست 18 نفره‌اش کنار بگذارد و انتخاب با منصوریان است اما آیا از لحاظ اخلاقی، خارج کردن بازیکن از لیست، آن هم در روزهای پایانی فصل نقل‌ و انتقالات و در شرایطی که تیم‌های دیگر یارگیری کرده‌اند، کار درستی است؟ آیا این رویه درست است که تیمی بازیکن را بخرد یا قراردادش را تمدید کند و بعد او را کنار بگذارد؟ زخم‌خورده‌های این رویه نه چندان مناسب در این پرونده جمع و جور به همین پرسش خبرورزشی پاسخ گفته‌اند. بازیکنانی که سال‌های قبل در آخرین روزهای نقل‌ و انتقالات نام‌شان از لیست درآمد و از این بابت لطمه خوردند، بهتر از ما و شما می‌توانند بگویند این کار خوب است یا نه؟ هرچند قانون و آیین‌نامه نقل‌ و انتقالات اجازه چنین کاری را به باشگاه‌ها می‌دهد اما بازیکنان می‌گویند کاش مربیان با چشم بازتری تیم ببندند تا با سرنوشت هیچ بازیکنی بازی نشود.

زخم‌خورده‌ها و از لیست خارج شده‌ها جواب می‌دهند

آیا فسخ قرارداد در روزهای آخر نقل و انتقالات درست است؟

* در فصل نقل و انتقالات فوتبال اتفاقات زیادی رقم می‌خورد. برخی بازیکنان با بازارگرمی سر از تیم‌های بزرگی درمی‌آورند و برخی باشگاه‌ها هم برای جذب بازیکن، اصول حرفه‌ای را رعایت نمی‌کنند. در این میان بارها شده که در بعضی‌ تیم‌ها درست به فاصله یکی، دو روز مانده به پایان فصل نقل و انتقالات اقدام به فسخ قرارداد بازیکن می‌کنند و باعث بروز مشکلات زیادی برای فرد مذکور می‌شوند. حال این اقدام باشگاه‌ها به دلیل مصدومیت بازیکن باشد یا هر چیز دیگری، اتفاقی است که خوشایند نخواهد بود و بد ندیدیم این سؤال را با برخی بازیکنان که در طول دوران بازیگری خود دچار چنین مشکلاتی شده‌اند مطرح کنیم. با هم پاسخ این عزیزان را می‌خوانیم:

رضا شاهرودی: این کار جوانمردانه نیست

رضا شاهرودی، کاپیتان اسبق پرسپولیس،‌ در پاسخ به سؤال ما گفت: به نظرم فسخ قرارداد بازیکن در روزهای پایانی نقل و انتقالات جوانمردانه و درست نیست چرا که بازیکنی مصدوم باشد و نیم‌فصل یا فصل را از دست بدهد طبیعی است که با هماهنگی می‌شود این کار را انجام داد ولی اگر دلیل دیگری داشته باشد قابل قبول نیست و این ظلم بزرگی در حق بازیکن خواهد بود.

شاهین خیری: نه حرفه‌ای است نه اخلاقی

شاهین خیری، هافبک اسبق استقلال و سپاهان، در این خصوص گفت: خود من بازیکنی هستم که طعم تلخ این حرکت نادرست را چشیده‌ام. بازی کردن با آینده و خانواده یک بازیکن کار درستی نیست و از لحاظ اخلاقی، اعتباری و شخصیتی هیچ‌کس رأی مثبت به آن نمی‌دهد. خب اگر بازیکنی را نمی‌خواهید زودتر به او بگویید تا برود برای خودش تیم جدیدی پیدا کند نه اینکه روز آخر کاری کنید نیم‌فصل یا یک فصل بیرون بماند و تیم نداشته باشد.

محسن خلیلی: من هم مخالف این موضوع هستم

محسن خلیلی، مهاجم اسبق پرسپولیس و سایپا، هم این کار را تأیید نمی‌کند. او می‌گوید: خارج کردن نام بازیکنی که تا روزهای پایانی فصل نقل و انتقالات باانگیزه در حال تمرین کردن است کار درستی نیست چرا که خیلی وقت‌ها زندگی ورزشی و اجتماعی بازیکن لطمه شدید می‌خورد و چه بسا آینده‌اش از بین می‌رود. مگر بازیکن می‌تواند یکطرفه قراردادش را فسخ کند که باشگاه بخواهد روز آخر این کار را انجام دهد. من هم این کار را تأیید نمی‌کنم.

بهروز رهبری‌فرد: این کار نامردی است

بهروز رهبری‌فرد، کاپیتان اسبق پرسپولیس، به خبرورزشی گفت: این کار عین نامردی است. خب اگر بازیکنی را نمی‌خواهید زودتر بگویید تا برود برای آینده‌اش تصمیم بگیرد نه اینکه یکی،‌ دو روز مانده به پایان فصل نقل و انتقالات کنارش بگذارید. اگر بازیکنی مصدومیت شدید داشته باشد این کار توجیه دارد ولی در غیر این‌ صورت حرکت غیراخلاقی خواهد بود هیچ‌کس این رفتار نادرست را تأیید نمی‌کند.

هادی طباطبایی: باید زودتر به بازیکن بگویند

هادی طباطبایی،‌ سنگربان اسبق تیم ملی و استقلال تهران، گفت: باشگاه‌ها تا روز آخر سعی می‌کنند بهترین‌ها را جذب کنند و بعضی وقت‌ها پس از خرید یک بازیکن خاص می‌آیند و بازیکن دیگری را روز آخری کنار می‌گذارند و این درست نیست. باید به بازیکن گفته شود که شاید این اتفاق رخ بدهد و بازیکن هم از قبل آماده باشد تا اگر لازم شد برای خودش تیم جدیدی پیدا کند. چاره‌ای هم نیست. نمی‌شود قانونی گذاشت که این اتفاقات رخ ندهد.

 

انتهای پیام/