چه میکنند بنگاههای فوتبالی

حضور لئوناردو کوئیکه در تیم فوتبال آنتالیا اسپور باعث شد به این فکر فرو رویم که تیمی که طارمی و رضائیان در آن حضور دارند آیا اول خوشبختی آن هاست یا پایان رویاهای آن ها. مهاجم کامرونی تیمی که زیاد هم در ترکیه محبوب نیست،همان فوروارد سیه‌چرده‌ای است که در لیگ ششم به عضویت استقلال درآمد و پس از سپری کردن یک نیم‌فصل نه چندان موفق، از جمع آبی‌پوشان دیپورت شد. کوئیکه البته در لیگ برتر مشتری پیدا نکرد تا راهی دسته اول شده و در زمره ستاره‌های مورد توجه استیل آذین در بیاید. لئوناردو یک فصل ناامیدکننده را هم در استیل آذین تجربه کرد تا در نهایت با دستان کاملا خالی تهران را ترک کند. در چنین شرایطی، به طور قطع هجرت کوئیکه به یک تیم ضعیف اروپایی زیاد جای تعجب ندارد اما اینکه بهترین مهاجم این فصل لیگ ما پرسپولیس را با این همه طرفدار رها کند و به این تیم بپیوندد جای شگفتی و حیرت دارد.
در خصوص پروسه حضور بازیکنان خارجی در فوتبال ایران، حرف و حدیث‌های فراوانی مطرح می‌شود. اینکه بنگاه‌های کارگشایی برای بازیکنان خارجی چه نقشی ایفا می‌کنند و نیز مدیر برنامه‌های کار کشته مورد اعتماد فیفا، تحت چه شرایطی بازیکنان محبوب و مورد نظر خود را به بدنه فوتبال کشورمان تزریق می‌کنند یک بحث است و اینکه نحوه تعامل باشگاه‌های داخلی با این بازیکنان چگونه است، بحث دیگری به حساب می‌آید. در این سال‌ها شاهد حضور و حتی حفظ انواع بازیکنان بنجل خارجی بوده‌ایم که یا از فضای شلخته یارگیری در دستگاه تیم‌های دولتی استفاده کرده‌اند و وارد فوتبال ما شده‌اند و یا محصول زدوبندهای آنچنانی پشت پرده بوده‌اند. با این وصف، عدم بهره‌برداری صحیح از معدود لژیونرهای کارآمد وارداتی نیز قوزبالای قوز دیگری است که هرازگاهی عود کرده و داغ دل فوتبالدوستان ایرانی را تازه می‌کند.
به نظر می‌رسد مکانیزم‌های مثمرثمری که در سراسر دنیا برای فیلترینگ بازیکنان خارجی در راه ورود به باشگاه‌های داخلی وجود دارد، در ایران اعمال نمی‌شود. طبق معمول اولین مشکل به دولتی بودن باشگاه‌ها مربوط می‌شود که براساس آن، نظارت و وسواس لازم در امور باشگاهداری از سوی مدیران به کار گرفته نمی‌شود. در کنار این بدسلیقگی، عقد قراردادهای کوتاه مدت با ستاره‌های موثر خارجی نظیر ساها، کوئیکه و حتی بازیکنانی نظیر توره و آرفی سبب می‌شود این مهره‌ها دوران بازگشت خود به اوج را در ایران سپری کنند و بلافاصله بعد از به اوج بازگشتن، کشورمان را ترک کرده و یا برای حضور دوباره در تیم‌های داخلی، ارقام کلان و درشتی را مطالبه کنند!

 

 

کلمات کلیدی: مهدی طارمی - کوئیکه -