شکست استقلال در مقابل العین تبعات زیادی را برای فوتبال ایران و هواداران اسقتلال به همراه داشت و این موضوع در حال حاضر سوژه روز برای خاک خورده های استقلال است.

به گزارش فرتاک ورزشی،
تیم فوتبال استقلال در آخرین دیدار خود در رقابت های لیگ قهرمانان آسیا فرصت مناسب صعود را از دست داد و در مقابل العین با نتیجه عجیب 6 بر 1 بازی را به حریف اماراتی واگذار کرد و این در حالی بود که بازی رفت را با حساب 1 بر صفر در ورزشگاه آزادی به سود خود به پایان برده بود.
 
 علی رضا منصوریان از دید کارشناسان استقلال به عنوان متهم ردیف اول این اتفاق قلمداد شد و برخی وی را در حد و اندازه استقلال ندانستند.
 
در مقابل علی منصوریان در پایان بازی اشاره کرد که این تیم نیاز به چند بازیکن تراز بین المللی دارد و باید تقویت شود.
 
محکمه کارشناسان استقلال در گزارش ذیل پرونده این شکست را مورد بررسی قرار می دهد تا مشکل اصلی این اتفاق حل شده و مقصر اصلی معرفی شود.
 
باخت به امارات آنهم با این تعداد گل یک رکود بی سابقه از علی منصوریان بود که شاید غرور ملی خیلی ها را جریحه دار کرد، هر چند فوتبال نتایج غیر قابل پیش بینی زیادی دارد و باید این موضوع را از لحاظ فوتبالی طبیعی تر جلوه داد.
 
اشتباه منصوریان در انتخاب کادر فنی ضعیف عامل اصلی ناکامی است
پرویز برومند درباره شکست سنگین استقلال مقابل العین اظهار داشت: درست است که این بازی عملکرد منصوریان را زیر سوال برد اما به هر حال فکر می کنم استقلال در طول فصل، بد نتیجه نگرفت و تجربه کم سرمربی اش مقابل العین کار دست این تیم داد. یک مربی زمانی که سوت اولین تمرین تیمش را می زند، باید فکر روز آخر هم باشد و با تفکر برای این تیم بازیکن جذب کند.
 
وی درباره اینکه یک مربی چه مدارکی برای مربیگری نیاز دارد،گفت: مدارک مورد تائید AFC باید در اختیار مربیان قرار گیرد و این مراحل را هر مربی باید بگذراند.
 
برومند ادامه داد: به نظر من غیبت برخی بازیکنان و عملکرد ضعیف جایگزین های آن ها از دلایل شکست تاریخی استقلال است. از طرفی با وجود اینکه امید نورافکن در حال و هوای حذف تیم ملی جوانان از جام جهانی به سر می برد، کادر فنی استقلال در اقدامی عجیب از وی درخواست کرد به امارات برود و جالب اینجاست منصوریان در بازی با العین، یک دقیقه هم به نورافکن میدان نداد.
 
وی درباره تجربه کم کادرفنی استقلال گفت: منصوریان مربی باتجربه ای است اما در بدترین زمان اشتباه کرد و این شکست بدون شک در تاریخ باشگاه استقلال به عنوان یک ننگ باقی می ماند.
 
برومند درمورد بزرگ ترین اشتباه منصوریان در طول فصل اظهار داشت: فکر می کنم ضعف کادرفنی استقلال و استفاده از نفرات ناکارآمد در این کادر، بزرگ ترین اشتباه منصوریان بود. 
 
دروازه بان اسبق تیم فوتبال اسقلال در پایان درباره اینکه آیا تغییر و تحول روی نیمکت سرمربی گری را به سود این تیم می داند یا خیر، بیان کرد: مخالف هر گونه تغییر هستم چرا که استقلال بدون درنظر گرفتن دیدار با العین، از لحاظ فنی کیفیت خوبی دارد اما در بخش مدیریت باشگاه استقلال نیاز به تغییر و تحول دارد و باید افرادی به این باشگاه بیایند که از بدنه استقلال باشند. 
منصوریان مراحل لازم مربیگری در کنار بزرگان را طی نکرد
 
سیروس دین محمدی درباره اینکه سرمربی استقلال چه خصوصیاتی باید داشته باشد،اظهار داشت: شرایط  سرمربی گری در استقلال گسترده است. دوره ای مظلومی سرمربی تیم استقلال در کنار پورحیدری بود، قلعه نویی در کنار حجازی کار کرده است. پورحیدری در کنار رایکف حضور داشت و این روال همیشه پیش رفته و همه می دانند شرایط در استقلال چگونه است. به نظرم منصوریان مربی سخت کوشی است و زحمات زیادی کشیده و در نفت هم که بود به مرحله آسیایی صعود کرد. معتقدم هر مرحله شرایط خاص خود را دارد و این مراحل است که تجربه یک مربی را بالا می برد.
 
وی ادامه داد: در بازی پرسپولیس مقابل لخویا، تجربه برانکو دلیل صعود تیمش بود و همه دیدند که شاگردان این مربی مقابل لخویا به هیچ وجه از لحاظ بدنی کم نیاوردند. به نظر من تجربه در لیگ قهرمانان آسیا اهمیت زیادی دارد. اگر یک مربی باتجربه کنار منصوریان بود، در آن وضعیت سخت می توانست به سرمربی استقلال کمک کند. از طرفی منصوریان باید با ارنج درست ترکیب استقلال، از شکست سنگین تیمش برابر العین جلوگیری می کرد.
 
دین محمدی افزود: در هر صورت منصوریان زحمت بسیار زیادی برای استقلال کشیده و این تیم را به عنوان نایب قهرمان لیگ، به آسیا رسانده است. از آنجایی که سال گذشته مربی استقلال بودم، می دانم مربی گری در این تیم تا چه حدی دشوار است.
 
وی درباره اینکه یک مربی با چه کارنامه ای باید روی نیمکت تیمی مانند استقلال بنشیند، گفت: نخستین موضوع مهم، بحث تجربه است. بدون شک دوره های مربیگری که با تدریس مدرسان حرفه ای در ایران برگزار می شود، در افزایش تجربه مربیان کشورمان تاثیرگذار است. همچنین مربیان ما می توانند از تجربه کی روش استفاده کنند. به نظر من پس از تجربه، مدرک A آسیا می تواند برای یک مربی کافی باشد.
 
پیشکسوت تیم استقلال درباره اینکه یک مربی چه تجربه ای برای مربیگری باید داشته باشد،گفت: منصوریان ابتدای فصل را بد شروع کرد اما به مرور زمان وضعیت بهتر شد. شاید سرمربی استقلال هم انتظار چنین بازی سختی را نداشت اما همین باخت برای وی تجربه شد تا دیگر از این اشتباهات نکند. اگر منصوریان کمی با تجربه تر عمل می کرد و چیدمان درستی انجام می داد، قطعا چنین شکستی برای استقلال ثبت نمی شد.
 
دین محمدی در مورد اینکه منصوریان در طول فصل چه اشتباهاتی داشت، گفت: استقلال باخت سنگینی را متحمل شده و می توانم بگویم اگر منصوریان به ارنجش دست نمی زد و با مهره هایش زیاد بازی نمی کرد می توانست نتیجه بگیرد. اشتباهات منصوریان این است که با ترکیبش زیاد بازی می کند. در هر صورت هر مربی اشتباهات خود را دارد اما اگر یک مربی تجربه لازم را نداشته باشد و زیاد ترکیبش را دچار تغییر کند، با مشکل مواجه می شود.
 
مربی سابق استقلال در پایان درباره اینکه آیا رای به ماندن منصوریان می دهد یا خیر،بیان کرد: این سوال کلیشه ای است و دوست ندارم به آن جواب بدهم. ما هم روزی در این تیم بوده ایم و به ما گفتند "بفرما خداحافظ".
منصوریان دردی از استقلال دوا نمی کند
 
ستار همدانی درباره باخت استقلال در مقابل العین امارات اظهار داشت: در هر صورت باخت در فوتبال وجود دارد. شکست مقابل العین، تنها برای استقلال اتفاق نیفتاده بلکه برای فوتبال کشورمان این نتیجه رقم خورده است. تنها چیزی که از این باخت عاید ما می‌شود، این است که در آینده در نظر داریم چه به دست آوریم. بدون شک اگر از این باخت‌ها و اشتباهات درس بگیریم، آن مسئله نمی‌تواند باخت قلمداد شود اما اگر درس گرفته نشود قاعدتا باخت‌ها تکرار می شوند.
 
وی ادامه داد: تغییرات و تحولات مدیریتی باشگاه استقلال سبب شد منصوریان در ابتدای فصل پر فراز و نشیب عمل کند. اما در ادامه ثبات دست به دست هم دادند تا استقلال در مسیر خوبی قرار بگیرد و نتایج خوبی را رقم بزند. با توجه به این مسئله منصوریان هم توانست نتایج  مناسبی را کسب کند و به نظرم هواداران و کارشناسان نباید از این باخت تا حدی ناراحت شوند چرا که منصوریان در این فصل با محروم شدن از  نقل و انتقالات روی به جوان‌گرایی آورد.
 
همدانی در پاسخ به این سوال که یک سرمربی چه خصوصیاتی باید داشته باشد گفت: مدیریت، روانشناسی، خوب تمرین دادن و شناسایی نقاط قوت و ضعف تیم و حریفش جزو ویژگی های یک مربی است. البته مربیگری سلیقه‌ای است و نمی‌توان گفت یک سرمربی باید تمام خصوصیات را با هم داشته باشد. از طرفی نوع مدیریت در مربیان گوناگون است. به نظر من مربی برای اینکه استراتژی را تعریف کند و نقاط ضعف و قوت حریف را بسنجد، در ابتدا باید نقاط قوت و ضعف تیم خود را تقویت کند. همانطور که دیدید منصوریان در مورد ارنج تیمش ضعیف عمل کرده است و به نظرم وی باید برخی از ضعف‌ها را بپذیرد. درست است که استقلال در بازی مقابل العین، بازیکنانی مانند ابراهیمی، نورافکن، اسماعیلی را در اختیار نداشت اما منصوریان باید بپذیرد که چیدمان بازیکنانش ایراد داشت و اگر در مورد ارنج تیمش بیشتر فکر کرده بود، 8 بازیکن تدافعی را در زمین قرار نمی‌داد. برخی بازیکنان در پست‌های غیر تخصصی به میدان رفتند و این مسئله را هم باید بدانیم که با یک هفته تمرین کردن نمی‌توان ترکیب مناسبی از بازیکنانی که در پست غیر تخصصی بازی می‌کنند را بدست آورد.
 
وی افزود: اگر استقلال از ترکیب خود در تهران مقابل العین، در امارات بهره می برد و از بازیکنانی مانند انصاری و برزای استفاده می‌کرد، می‌توانست همان جا ضربه نهایی را به این تیم بزند. از طرفی باید بگویم تیم العین به خوبی متوجه شده بود که تیم استقلال برای کسب تساوی به امارات آمده است و با توجه به این مسئله از هر راهی که توانست نفوذ کرد و برنده میدان شد. به طور حتم اگر استقلال نیم نگاهی به زدن گل داشت، هیچ وقت تیم العین موفق به برد نمی شد و این تیم اماراتی نمی توانست در زمین استقلال خیمه بزند. مطمئن باشید اگر می توانستیم در همان دقایق ابتدایی گل بزنیم تیم العین از هم پاشیده می شد.
 
همدانی توضیح داد: به نظر من منصوریان باید به شکل های گوناگونی بحث مدیریت، ارنج تیمش و کادرفنی تیمش را تقویت کند و ضعف های خود را پوشش دهد. مطمئنا با آوردن افرادی کارآمد در کادر تیم، وی می تواند ضعف ها را پوشش دهد.
 
پیشکسوت استقلال درباره اینکه یک مربی چه مدارکی برای مربیگری باید داشته باشد،افزود: معمولا باید مدارک A,B.و Cحرفه ای را در کارنامه خود داشته باشد.
 
وی درباره اینکه یک مربی چه تجربه ای باید در دوران مربیگری خود داشته باشد،گفت: معتقدم تجربه در یک دوران طولانی بدست می آید. در مورد منصوریان هم قبلا اعلام کرده بودم که وی خیلی زود به استقلال آمد اما بعد از اینکه کارش را شروع کرد من یکی از حامیانش بودم و همچنان هم هستم چرا که ما نباید سرمایه سوزی کنیم.
همدانی افزود: ابتدا باید بدانیم هدف از آوردن منصوریان به استقلال چه بوده است. آیا منصوریان را آورده ایم که در استقلال تجربه وی را افزایش بدهیم؟ پس با این شرایط باید تاوانش را هم در نظر بگیریم. اما اگر در طرف مقابل منصوریان را برای نجات استقلال آورده ایم که باید بدانیم اگر ذهن مان به این معطوف باشد، از دست او چیزی برنخواهد آمد. بنابراین باید به او فرصت داده شود و ما نیز صبر و حوصله داشته باشیم و وی را حمایت کنیم تا منصوریان بتواند از تجربه امسال برای آینده استفاده کند و با یک ریکاوری خوب، از هر لحاظ آماده لیگ هفدهم شود. بنابراین منصوریان باید پخته تر، آبدیده تر و آگاهانه تر رفتار کند و برای به دست آوردن موفقیت باید تلاش کند. البته این را هم باید بگویم منصوریان انسان باهوشی است و معمولا افرادی که باهوش هستند در مربیگری نیز می توانند با هوش باشند. اعتقاد دارم منصوریان در ارنج تیمش مشکل دارد و به نوعی سیاست تیم حریف را تشخیص نمی دهد. اما با تمام این تفاسیر در حال حاضر نمی توانیم وی را محکوم کنیم چرا که او نتایج بدی کسب نکرده و همچنین او زحمت و فشارهای زیادی را در استقلال کشیده و به نوعی باید بگوییم منصوریان حال با منصوریان ابتدای فصل تفاوت دارد. به نظرم وی امسال را با تجربه تر شروع خواهد کرد و به هر حال تغییرات تاوان دارد و این شکست سنگین شاید برای منصوریان درس بزرگی باشد.
 
همدانی درباره اینکه اشتباهات منصوریان در طول فصل تاکنون چه بوده است،گفت: یکی از مواردی که به ذهنم می رسد نحوه چیدمان وی است. به طور مثال علی قربانی در بازی مقابل العین در گوشه راست بازی کرد که این نوع چیدمان بازی، این بازیکن را محو می می کند. منصوریان ضعف هایی دارد که باید خودش پوشش دهد و کادر فنی را ترمیم کند.
 
پیشکسوت تیم فوتبال استقلال درباره اینکه آیا رای به ماندن منصوریان در استقلال می دهد یا خیر،اظهار داشت: قطعا منصوریان باید. بماند از هواداران نیز یک تشکر ویژه می کنم که پشت تیم استقلال ایستاده اند و همچنین منصوریان و کادر فنی را حمایت کردند و به طور حتم باخت های سنگین سخت است و این باخت در تاریخ نوشته شد و هیچگاه فراموش نخواهد شد. اما مهم به فراموشی سپردن این باخت است.

 

انتهای پیام/