ماجرا از حدود ۵ سال پیش آغاز شد.

به گزارش فرتاک ورزشی،

وقتی که AFC خبر از راه‌اندازی نوعی سیستم استاندارد باشگاه‌های آسیا داد و طبق آن تنها تیم‌هایی اجازه داشتند و دارند در لیگ قهرمانان آسیا شرکت کنند که مجوز باشگاهی یا کلاب لایسنس AFC را دریافت کنند.  AFC جزوه‌ای هم در اختیار فدراسیون‌ها و اتحادیه‌های عضو قرارداد و خبر داد که از سال ۲۰۱۸ تیم‌هایی که معیارهای مد نظر کلاب لایسنسینگ را نداشته باشند اجازه ندارند در لیگ قهرمانان آسیا حاضر شوند. این معیارها شامل عوامل مختلفی از جمله مسائل مالی می‌شد‌. فدراسیون فوتبال ایران هرچند ملزم به این کار نبود اما بحث این که باشگاه‌های ایران برای حضور در لیگ برتر هم باید این مجوز را بگیرند مطرح کرد.

 حالا حدود ۲ هفته پیش بازرسان AFC که ملیتی آلمانی داشتند وارد تهران شدند تا ببینند باشگاه‌های ایرانی‌ای که به لیگ قهرمانان سال ۲۰۱۸ می‌رسند چه وضعیتی دارند و خبرگزاری ایرنا در خبری با تیتر «هشدار کنفدراسیون فوتبال آسیا به باشگاه‌های بدهکار» طوری این موضوع را منعکس کرد که اتفاق جدیدی افتاده است.  

 شاید کسی به جز‌ سهیل مهدی، رئیس کمیته کلاب لایسنسینگ ایران و رئیس کمیته توسعه و فنی سازمان لیگ نداند نظر بازرسان چیست اما آنچه مسلم است و از اخبار و شواهد برمی‌آید باشگاه‌های ایرانی در بخش‌ مالی فاصله زیادی با معیارهای کلاب لایسنسینگ AFC دارند. در بخش مالی تاکید شده هیچ باشگاهی نباید هیچ گونه بدهی به هیچ بازیکن، مقامات مالیاتی و … داشته باشد. طبق آنچه‌ در جزوه قوانین کلاب لایسنسینگ آمده باشگاه‌ها باید تا ۳۱ ژوئن، ۱۰ تیر، یعنی دقیقا ۶ ماه قبل از آغاز لیگ قهرمانان سال بعد هیچ بدهی‌ای نداشته باشند. در جمله بعدی هم آمده در غیر این صورت تا ۳۱ آگوست یعنی ۹ شهریور وقت دارند تکلیف بدهی‌شان را به بدهکاران معلوم کنند و مستندات خود را ارائه دهند.

 این در حالی است که مهدی تاج اخیرا گفته بود پرسپولیس فقط ۱۰۷ میلیارد تومان بدهی مالیاتی دارد. فارغ از بدهی‌های جزئی‌تر به بازیکنان و مربیانی که شکایت بعضی از آن‌ها، قهرمان ایران را تا مرز کسر امتیاز هم پیش برد. در آن سو اینطور که خبرآنلاین گزارش داده، کاوه رضایی، آندرانیک تیموریان و از همه جدیدتر محمد حاج محمدی به خاطر طلب‌های بالا از استقلال شکایت کرده‌اند.

 سوالی که جوابش مشخص است این است که آیا این دو تیم می‌توانند تا پیش از ۹ شهریور این بدهی‌ها را بپردازند و از محرومیت از حضور در لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۸ که فاجعه ملی قلمداد می‌شود رهایی یابند. یا تا آن موقع اسنادی ارائه دهند که نشان دهد وضعیت حساب و کتاب و بدهی‌شان روشن است و توافقی با طلبکار دارند یا در دعوایی حقوقی درگیرند که نتیجه آن نامعلوم است. اسدی، دبیر سابق فدراسیون فوتبال هم چندی پیش گفته اکثر باشگاه‌های ایرانی بدهکار هستند. وقتی این‌ها را کنار هم بچینید دلیلی پیدا نمی‌کنید که محرومیت سراغ باشگاه‌های ایرانی نیاید. مگر این که به خیر بگذرد.

 

انتهای پیام/