دیدار تراکتورسازی واستقلال در هفته سوم رقابت های لیگ برتر را باید حساس ترین بازی هفته نامید که امشب در ورزشگاه آزادی برگزار خواهد شد.

به گزارش فرتاک ورزشی،

امشب دو تیم پرطرفدار استقلال تهران و تراکتورسازی تبریز درساعت 20:45در ورزشگاه آزادی از هفته سوم  سری رقابت های لیگ برترفوتبال ایران،جام خلیج فارس درحالی به مصاف هم می روند که هردوتیم ازناکامان بزرگ دو هفته ابتدایی لیگ تاکنون، بشمار می روند. دیدارهای آبی های پایتخت و قرمزهای تبریز ،همواره در ورزشگاه بزرگ آزادی که دارای زمین با کیفیتی است،جذاب ،چشم نواز،زیبا وسراسر تهاجمی برگزار شده است واین بازی هم مانند دیدارهای گذشته می تواند ازچنین جاذبه ای برخوردار باشد.

دوتیم دیدار امشب، قبل ازشروع فصل جاری لیگ برتر به اعتقاد کارشناسان از مدعیان عنوان قهرمانی در لیگ هفدهم بشمار می روند، هرچند تراکتور از پنجره نقل وانتقالات تابستانی ازطرف فیفا محروم  بود و نتوانست بازیکنان مدنظرمربی خود را جذب کند، وازطرفی چند بازیکن کارساز سال گذشته اش را نیز اردست داد.

تی تی ها، همچنین ازنیمکت بسیار متواضعی برخوردارند، که به نوعی دست گل محمدی را برای پلن ها مختلف در طول بازی کوتاه کرده است،اما همواره نام وتاریخ تراکتور،برهر تیمی سنگینی می کند. آنها درخط میانی و حمله ازمهره های باتجربه وکارسازی برخوردار هستند،اما جایگزین خوبی ندارند. پاشنه آشیل تراکتور سازی را باید در خط دفاعی آنها جستجو کرد،جابی که به جز ایرانپوریان باتجربه، سایرین در پست غیر تخصصی خود در خط دفاعی سرخ های تبریزی، و از روی اجبار وناچاری بازی می کنند.

آنها در درون دروازه نیز با مشکلات فراوانی دست به گریبانند و گل محمدی ومدیران تراکتور، بی صبرانه منتظر نیم فصل دوم ونقل وانتقالات زمستانی هستند تا با جذب چند بازیکن باکیفیت و تاثیرگذار، نقاط ضعف خود را ترمیم و برطرف کنند تا هم خود را برای ادامه لیگ و هم بازی پلی آف باشگاه های آسیا آماده ومهیا کنند.

دیدار این دوتیم پرطرفدار فوتبال کشورمان، در حالی برگزار می شود که هم منصوریان وهم گل محمدی در دو هفته ابتدایی لیگ برتر، موفق به پیروزی نشده اند و هر دو مربی جوان و کاربلد که تجربه بازی درجام جهانی را درقالب تیم ملی ایران را درکارنامه دارند، در دیدار حساس ونفس گیر امشب مصرانه به دنبال کسب نخستین سه امتیازی فصل خود خواهند بود.

ehTgV9lAl4G8

گل محمدی در بازی امشب از گروسیان ،گودرزی،طاهران،مهدی زاده،ایرانپوریان،نادری ،مهدی کیانی،محمد ابراهیمی ،محمد نوری ،مهدی شریفی،و فرزاد حاتمی درترکیب اولیه، استفاده می کند. نقش کیانی در کارهای دفاعی بعنوان یک بازیکن باتجربه اهمیت خاصی دارد و ازطرفی، نوری در بازیسازی ،و ابراهیمی و شریفی بعنوان دو وینگر سرعتی و تکنیکی که هردو ازکناره ها به تو می زنند وآنگاه اقدام به شوتزنی میکنند ،دیدنی است. آنها  در ارسال توپ ها ازکناره ها برای حاتمی که در سرزنی تبحر خاصی دارد، ماموریت ویژه ای دارند. نقش گودرزی و ایرانپوریان بعنوان دومدافع کناری سرعتی، در بالانس وتعادل دو فاز دفاعی وهجومی تراکتور بسیار موثر است، زیرا عمده برنامه بازی و تاکتیک غالب گل محمدی، براساس کارهای ترکیبی این دومدافع کناری با ابراهیمی ازچپ  و شریفی از راست وهمچنین حمایت کردن آنها توسط کیانی و نزدیک شدن نوری به آنها طراحی می شود.

درآن سوی زمین،استقلالی قرار دارد که در بازار نقل وانتقالات فعالیت گسترده و بسیاری داشت،اما آنها تا پایان هفته دوم همانند فصل گذشته،تاکنون نتوانسته اند انتظارات هواداران پرشور خود را برآورده کنند، هرچند هنوز فقط دو هفته از رقابت ها گذشته است،اما ترس هواداران از پیش زمینه علیمنصور است که درچند فصل اخیر ، همواره امتیارات مهم ابتدای فصل را براحتی ازدست داده است،چنانچه استقلال در دیدارامشب برابر تراکتور سازی متواضع، موفق نشود که هرسه امتیاز بازی را کسب کند،ممکن است تیم علیمنصور به سرعت بحران ناخواسته را تجربه کند.

تیم استقلال که بازی نخست خود مقابل نفت آبادان را باشکست پست سرگذاشته بود،همه انتظار داشتند که آنها در ورزشگاه آزادی وجلو روی هزاران هوادار پرشور خود استقلال خورستان را که دیر آماده وبسته شده بود را با پیروزی پشت سربگذارد، اما بازی بسته وفشرده ویسی وشاگردانش، استقلال را از اولین پیروزی خود درفصل جاری،محروم نمود تا استقلال تمام هم وغم خود را بر روی بازی امشب و مقابل تراکتور معطوف کند.آیا شاگردان منصوریان می توانند دست به چنین کاری بزنند وطلسم چندساله نبردن تراکتور را بشکنند؟با نواخته شدن سوت پایان بازی توسط داور تحصلکرده فوتبال کشورمان،دکتر حیدری،همه چیز مشخص میشود.

منصوریان احتمالا با رحمتی، مجیدحسینی، منتظری، یعقوب کریمی، غفوری، چشمی، نور افکن،شجاعیان،جپاروف،بیت سعید و شهباز زاده وارد بازی شود.هردو تیم با مدل پایه 4-2-3-1بازی خواهند کرد.دراین بین نقش مشترک شجاعیان وجپاروف،خط میانی وحمله استقلال را تاحدودی دچار سرگمی و مختل خواهد کرد ،زیرا شجاعیان هیچگاه یک وینگر موفقی نبوده است و زوج بیت سعید و شهباز زاده،نیاز به زمان بیشتری دارد تا باهم هماهنگ شوند. قطعا تمام توپ ها به جپاروف این هافبک کهنه کار ختم می شود در حالی که او هنوز نتوانسته خود را با تفکرات منصوریان تطبیق دهد وهمین امر باعث شده که دو خط میانی وتهاجمی استقلال علیرغم داشتن مهره های کارساز و با کیفیت، تاکنون موفق به گلزنی نشده اند.

wOfsg8yU2yIE

استقلالی ها چنانچه به اولین گل خود دست یابند،از زیرفشار روانی بیرون خواهند آمد و بازی ها را با خیالی آسوده ادامه خواهند داد. ازسویی تراکتور،سازی به دلایلی که همه ازآن مطلعند از جذب بازیکن در پنجره نقل و انتقالات تابستانی محروم  است و هواداران آن،توقع و انتظار کمتری از تیم خود دارند،اما آنها نیز به دنبال کسب اولین امتیازات فصل خود ازمسیر استقلال هستند. رقابت این دو تیم در سال های اخیر، همیشه ،همراه با حواشی و اتفاقات ویژه ای بوده است،همین امر می تواند بازی امشب را تحت تاثیر چنین اتفاقاتی قرار دهد و ممکن است بسیاری، متن را به حواشی این بازی مهیج، ترجیح دهند که امیدواریم چنین چیزی را شاهد نباشیم.

آمار وارقام مربوط به دیدار استقلال وتراکتورسازی را باهم مرور می کنیم.

تراکتورسازی در۴سال اخیری که به ورزشگاه آزادی برای رویارویی با استقلال آمده است، بازی های خود را با پیروزی پشت سر گذاشته است آنها شدیدا به دنبال پنجمین برد پیاپی برابر استقلال در آزادی هستند،گرچه شرایط امسال آنها، با سالیان پیش،بسیار متفاوت است و از آن سوی نیز استقلال خیلی مصر است که این طلسم لعنتی را به هرشکل ممکن باطل کند.

تقابل علی منصور و یحیی که هردو ازمربیان جوان و بروز فوتبال کشورمان هستند،حساسیت های این بازی را دوچندان کرده است. البته گل محمدی نشان داده که همواره برابر استقلال نتایج بسیار قابل قبولی گرفته است و همین پیش زمینه، می تواند فشار و بار روانی مضاعفی را بردوش آبی پوشان تهرانی بگذارد.

دو تیم آبی تهرانی و قرمز تبریزی تاکنون۱۸ بار در لیگ برتر به مصاف هم رفته اند، که سهم تبریزی ها ۸ پیروزی و سهم استقلالی ها ۴ برد بوده است. و در۶بازی،کار آنها به تساوی کشیده شده است.آنها همچنین در ورزشگاه آزادی ۹ بار روبروی قرار گرفته اند که تراکتورسازی موفق شده است ۶ بار پیروز شود، و تنها یک بار به استقلال در ورزشگاه آزادی باخته که آماری خیره کننده است.

منصوریان تاکنون با تیم های مختلف ۶ بازی برابر تراکتورسازی بعنوان مربی قرار گرفته است که درآن 6 بازی موفق شده است که صاحب، یک پیروزی، ۲ تساوی و ۳ شکست شود. منصوریان در سه بازی اخیرش برابر تراکتور بازی را واگذار کرده است. او در فصل اخیر به همراه استقلال هر دو بازی رفت و برگشت را درتهران وتبریز به تراکتورسازی و امیر قلعه نویی مربی اسبق تراکتور و استقلال و کنونی ذوب آهن واگذار کرده است.

استقلال در بازی امشب ازخدمات، امید ابراهیمی، فرشید اسماعیلی، فرشید باقری، لئوناردو پادوانی، خسرو حیدری و میلاد زکی پور، به دلیل مصدومیت،محروم است.و محسن کریمی را نیز خارج ازلیست دارد.

درتیم تراکتور سازی سینا عشوری ،هادی محمدی،عارف آغاسی ، به علت مصدومیت قادر به همراهی تیمشان نیستند،واحتمال محرومیت فرزاد حاتمی به علت مسائل مربوط به هتل المپیک درهاله ای از ابهام قرار دارد.

امیدوارم شاهد دیداری جذاب،تماشایی،و زیبایی ازجانب هردوتیم خوب کشورمان باشیم.

نویسنده: امین یزدانی

 

انتهای پیام/