عضو تیم ملی ژیمناستیک هدف‌گذاری، برنامه‌ریزی، سرمایه‌گذاری و حمایت از ورزشکاران و مربیان را در پیشرفت ژیمناستیک موثر دانست و تاکید کرد: ثابت کرده‌ایم که می‌توانیم در ژیمناستیک حرفی برای گفتن داشته باشیم

به گزارش سرویس ورزش های پایه فرتاک ورزشی، سعیدرضا کیخا در گفت‌وگو با ایسنا هدف‌های بلندمدت و کوتاه مدت را در پیشرفت ژیمناستیک موثر خواند و اظهار کرد: من انتظار دارم اهداف مشخص باشد تا برای رسیدن به آن‌ها تلاش شود. باید هدف‌های کوتاه مدت و بلند مدت طرح شود و برای رسیدن به آن‌ها برنامه‌ریزی صورت گیرد.

او ادامه داد: در کنار آن اهداف، باید مسابقه‌های داخلی و رقابت‌های لیگ برگزار شود، لیگ پویا شود تا موجب آماده‌سازی و انگیزه برای ژیمناست‌ها باشد. ورزشکاران و مربیان در این میان نیز درآمد اندکی  کسب خواهند کرد که سبب دلگرمی آن ها می‌شود. توقع خاصی ندارم، فقط هدف‌ها مشخص شود و برای رسیدن به آن هدف‌ها برنامه‌ریزی صورت گیرد و مربیان و ورزشکاران حمایت شوند.

کیخا در مورد شرایط تمرینی و اهداف آتی خود خاطرنشان کرد: من در شهرستان زیر نظر مربی خود آقای قربانی و دوستان و پیشکسوتان این رشته آقای کوچکی و رسا تمرین می‌کنم و از کمک و راهنمایی آن‌ها استفاده می‌کنم تا نقاط ضعف را برطرف و نقاط قوت خود را تقویت کنم و از آن ها سپاسگزارم. هدف من کسب بهترین نتیجه در رقابت‌های آسیایی است و برای رسیدن به آن می‌خواهم در مسابقه‌های بین‌المللی و جام جهانی شرکت کنم. هدف‌های کوتاه مدت و بلند مدت خود را طراحی کردم وامیدوارم به آن‌ها برسم.

عضو تیم ملی ژیمناستیک نتایج به دست آمده از رقابت‌های ژیمناستیک را قابل پیش‌بینی عنوان کرد و گفت: معتقدم ژیمناستیک همانند ورزش‌های رکوردی وزنه‌برداری تقریباً پیش‌بینی کرد. در ژیمناستیک حرکات ارزش‌گذاری می‌شود. یک فرد که در مسابقه‌ها شرکت می‌کند با توجه به رقابت‌های قبل خود می‌تواند جایگاه خود را در مسابقه‌های آینده پیش‌بینی کند.

او در مورد کسب سهمیه ژیمناستیک در المپیک‌های آتی معتقد است: قول نمی‌دهم که در المپیک 2020 یا 2024 این رشته المپیکی شود. اما این قول را می‌دهم که اگر برای ژیمناست‌ها برنامه‌ریزی شود و در این راستا پیش روند، حتماً موفق خواهند بود. همان طور که ترکیه سهمیه المپیک ریو را کسب کرد پس ما هم می‌توانیم؛ مگر عقب‌تر از ترکیه هستیم؟ ما نسبت به ترکیه استعدادهای بهتری داریم و با برنامه‌ریزی، هدف‌گذاری، سرمایه گذاری و حمایت از ورزشکاران و مربیان می‌توانیم به این هدف جامه عمل بپوشانیم.

کیخا با بیان اینکه باید هرچه زودتر قدم در راه کسب سهمیه المپیک 2020 بگذاریم، تشریح کرد: نباید بگوییم ما نمی‌توانیم، پس رهایش کنیم؛ که این موضوع اصلاً درست نیست. ما باید هرچه سریع‌تر در این راه قدم برداریم و برنامه‌ریزی کنیم. زمانی ترکیه در ژیمناستیک از ما عقب‌تر بود. اما اکنون سهمیه گرفته است. ما نباید با تفکر اینکه نمی‌توانیم دست بر روی دست بگذاریم.

وی با اعتقاد به اینکه روزی تمام رویاها جامعه عمل می‌پوشند، گفت: زمانی می‌گفتم می‌توانیم به فینال رقابت‌های آسیایی راه یابیم، اما دوستان می‌گفتند رویایی و بلندپروازانه است. اما بعد از آن رسیدن به فینال رقابت‌های آسیایی عادی شد و حتی توسط نماینده ایرانی مدال رقابت‌های آسیایی را کسب کردیم. کسب مدال در جام جهانی را هم دور از دسترس می‌دانستند ولی ما نشان دادیم که می‌توانیم در این رقابت‌ها مدال کسب کنیم این نشان دهنده پیشرفت در ژیمناستیک است و ما ثابت کرده‌ایم که می‌توانیم در ژیمناستیک حرفی برای گفتن داشته باشیم.

کیخا معتقد است: هرچند که ما امکانات کشورهای اروپایی و شرق آسیا را در اختیار نداریم ولی با توجه به استعدادهایی که در قهرمانان و ژیمناست‌ها داریم، با توجه به فیزیک‌ بدنی خوبی که در آن ها وجود دارد و با پشت کارهایی که از خود نشان دادند، می‌توانند پیشرفت‌های خوبی در این زمینه کسب کنند. باید به تدریج پیش رفت و کسی هم انتظار بیش از حد از ورزشکاران نداشته باشد؛ در آن صورت مطمئناً می‌توان به هدف رسید.

عضو تیم ملی ژیمناستیک در مورد کار تیمی در رشته ژیمناستیک خاطرنشان کرد: ممکن است ما از لحاظ انفرادی و تک وسیله خود را به قهرمانان آسیایی و جهانی نزدیک کنیم ولی از لحاظ سخت افزاری و تیمی عقب هستیم و نیاز به کار و تلاش بیشتری داریم تا به آن نتیجه مطلوب برسیم و بتوانیم خود را به تیم‌های برتر دنیا نزدیک کنیم.

او با بیان اینکه به دنبال جذب اسپانسر است تصریح کرد: واقعیت این است که برای حضور در مسابقه‌ها و تورنمنت‌ها به دنبال جذب اسپانسر هستم. من به افراد مختلفی برای اسپانسری نامه زده‌ام که آن‌ها قول‌هایی داده‌اند ولی صددرصد نشده است. یکی از دلایل اصلی آن هم پخش نشدن زنده مسابقه‌های ژیمناستیک از طریق رسانه‌ی ملی است. من به خاطر ندارم که آخرین باری که ژیمناستیک از تلویزیون پخش شد کی بوده است؟ فقط به خاطر دارم که مسابقه‌های المپیک در سال‌ها پیش ساعات 4 تا 6 صبح که بیننده هم ندارد پخش می‌شد. بنابراین اسپانسرها هم با توجه به اینکه در این رشته سودی حاصلشان نخواهد شد به این سمت نمی آیند. یکی از عوامل تعطیلی لیگ نیز همین  نداشتن  پخش زنده مسابقات ژیمناستیک بود که اسپانسرها از میدان عقب کشیدند. اگر امکان پخش تلویزیونی فراهم شود هم سبب رونق این رشته خواهد شد و هم خانواده‌ها فرزندان خود را به این سمت هدایت خواهند کرد.

 

انتهای پیام/