در تاریخ کشتی ایران، ورزشکاران بسیاری بوده اند که در میادین بین المللی مدال های رنگارنگ فراوانی را کسب نموده اند، اما محمودملاقاسمی در مسابقات جهانی و المپیک اولین مدال آور ایران بوده است.

گزارش سرویس کشتی فرتاک ورزشی، اولین مدال کشتی ایران، در تاریخ المپیک ها را محمود ملاقاسمی بدست آورد. ملاقاسمی اولین مدال آور ایران در تاریخ رقابتهای جهانی نیز است و لازم به ذکر که او به همراه علی غفاری و علی سعادت، اولین افرادی هستند که مسابقات جهانی در رشته کشتی فرنگی را تجربه کرده اند.

 

ملاقاسمی 2

محمود ملاقاسمی در مسابقات جهانی ۱۹۵۱ هلسینکی پس از علی یوجل از ترکیه، روی سکوی نایب قهرمانی جهان ایستاد تا اولین مدال تاریخ کشتی ایران در رقابتهای جهانی را به گردن آویخته باشد.

او در المپیک ۱۹۵۲ هلسینکی نیز در وزن اول به میدان رفت که اتفاقات جالبی را رقم زد.

 

ملاقاسمی5

ملاقاسمی موفق شد حسن گمیجی از ترکیه را مغلوب خود سازد و گمیجی نیز یوشو کیتانوی ژاپنی را از پیش رو برداشت. کشتی گیر ایران در آخرین مبارزه باید رو در روی حریف ژاپنی قرار می گرفت و یک تساوی کافی بود تا مدال طلای المپیک را به گردن آویزد، اما او مغلوب یوشو کیتانو شد و جالب است بدانید گمیجی که مغلوب ملاقاسمی شده بود، به مدال طلا رسید، کیتانو با یک باخت به گمیجی دوم شد و ملاقاسمی هم با یک باخت روی سکوی سوم ایستاد تا اولین مدال کشتی ایران در المپیک ها به نام محمود ملاقاسمی ثبت شود.

ملاقاسمی6

 

انتهای پیام/