کشتی نوجوانان قهرمانی آسیا - چین تایپه

پنج نماینده کشتی فرنگی و آزاد کشورمان در روز نخست مسابقات قهرمانی نوجوانان آسیا صاحب مدال طلا شدند.

به گزارش فرتاک ورزشی و به نقل از سایت فدراسیون کشتی، رقابت‌های کشتی آزاد و فرنگی قهرمانی نوجوانان آسیا روزهای 17 تا 20 تیرماه در شهر تایچونگ کشور چین تایپه (تایوان) برگزار می‌شود. در مسابقات روز نخست (پنج‌شنبه) که در اوزان 42، 46 و 50 کیلوگرم کشتی فرنگی و اوزان 85 و 100کیلوگرم کشتی آزاد برگزار شد، تمامی کشتی‌گیران کشورمان با پیروزی مقابل رقبای خود به مدال طلا رسیدند.

در وزن 42 کیلوگرم کشتی فرنگی، امید آرامی در دور اول گوراو از هند را با حساب 8 بر صفر شکست داد. وی در دوم  مقابل نورتازین کریم بردی الو از قرقیزستان 9 بر صفر پیروز شد. کشتی‌گیر کشورمان  در مرحله نیمه نهایی اسانچول جو از کره شمالی را 7 بر صفر مغلوب کرد و به فینال راه یافت. آرامی در کشتی فینال نیز با نتیجه 2 بر صفر مقابل روهان پراکاش از هند به برتری رسید و مدال طلا را به گردن آویخت. اختیور بوتیروف از ازبکستان و سانچول جو از کره شمالی مشترکاً به مدال برنز دست یافتند.

در وزن 46 کیلوگرم کشتی فرنگی محمد مهرابی پس از استراحت در دور نخست، مقابل جویی یانگ کایو از چین تایپه به برتری 8 بر صفر دست یافت . وی در دور بعد موفق شد  زیلونگ سیونگ از چین را 10 بر صفر شکست بدهد و به فینال راه پیدا کند. محمد مهرابی در مسابقه نهایی با نتیجه 3 بر صفر مقابل اربک ارگاشیف ازازبکستان به برتری رسید و به مدال طلا دست یافت. مدال‌های برنز این وزن نصیب زیلونگ سیونگ از چین و خلیس رژابوف از قزاقستان شد.

در وزن 50 کیلوگرم کشتی فرنگی محمد حسین‌وند در دور نخست مقابل سوجیاهو از چین با حساب 10 بر 4 پیروز شد. حسینوند در دور دوم مقابل  یرناز تلزانولی از قزاقستان با نتیجه 12-4 به برتری رسید. وی در مرحله نیمه پایانی ویجای از هند را 10 بر 3 مغلوب کرد و به دیدار نهایی راه یافت.کشتی‌گیر کشورمان در کشتی فینال  با حساب 10 بر 5 آکیل بیک کوتوبیک را شکست داد و قهرمان شد. یراسیل نوربسینوف از قزاقستان و ویجای از هندوستان در این وزن مشترکاً بر سکوی سوم ایستادند.

سید ابوالفضل هاشمی  نماینده وزن 85 کیلوگرم کشتی آزاد  کشورمان در دور نخست مقابل  لخاگوا اوچیر از مغولستان با نتیجه  9 بر صفر به برتری رسید. وی در دور دوم با حساب 8 بر یک تاکوما اوتسو از ژاپن را مغلوب کرد. هاشمی در کشتی نیمه نهایی مقابل ساندیپ سایون میتل از هندوستان با حساب 7 بر صفر به پیروزی رسید و فینالیست شد. وی در مسابقه پایانی با نتیجه 6 بر 2 دیگر کشتی‌گیر هندی را شکست داد و صاحب مدال طلا شد.

در وزن 100کیلوگرم کشتی آزاد، سید مهدی هاشمی در دور نخست مقابل ویکا ویکی از هندوستان با نتیجه  2 بر صفر به برتری دست یافت. وی در دور بعد موفق شد گانباتار از مغولستان را 10 بر صفر شکست دهد. او در مرحله بعد نیز موفق شد با حساب 10 بر صفر فرخود تشیبایف از قرقیزستان را شکست بدهد و به فینال برسد. کشتی‌گیر سنگین وزن کشورمان در مسابقه پایانی  با نتیجه 4 بر 2 علیشر یرگالی از قزاقستان را با شکست بدرقه کرد و صاحب گردن آویز طلا شد. ویکا ویکی و ناودیپ مالیک هردو از هند صاحب مدال برنز شدند.

بعضی از کشورها از جمله هندوستان، مغولستان و قزاقستان در هر وزن با دو کشتی‌گیر در رقابت‌ها شرکت کرده‌اند.

منبع: خبرگزاری تسنیم