جواد کریمی مدرس کلاس داوری کشتی در کرمانشاه:

کلاس کنترل و ارتقا داوری در کرمانشاه در حال برگزاری است.

به گزارش فرتاک ورزشی،

 کلینیک داوری رقابت‌های کشتی آزاد و فرنگی  انتخابی استان کرمانشاه دیروز عصر 25  مهر  با حضور داوران استان کرمانشاه، لرستان، ایلام  در سالن شهید هادیان تشکیل شد.

  جواد کریمی مدرس و داور درجه یک بین‌اللملی فدراسیون کشتی جمهوری ایران و اتحادیه جهانی کشتی دیروز عصر اّخرین یافته‌های علمی و قوانین جدیدداوری در این اتحادیه را اّموزش داد.

دبیر کمیته داوری فدراسیون کشتی ایران گفت: داوری عشق است و باید برای آن هزینه کرد.

کریمی ادامه داد: هر کاری را قبول کردی باید به نحو احسن انجام دهید و حالا داوری شده‌اید مسئولیت مهمی برعهده گرفته‌ای و یک داور تمام دسترنج یک مربی و  ورزشکار را ارزیابی می‌کنید و این از لحاظ مهم است که وقتی نتیجه حاصل می‌شود که داور قوانین را خوب یاد گرفته باشید.

او افزود: امتحان کتبی برای ارتقا و کنترل داوران کشتی مهم  و سرنوشت‌ساز است.

دبیر کمیته داوری فدراسیون کشتی ایران گفت: امسال کلاس ارتقا داوری کشتی از یک به ممتاز هستیم و داورانی که پارسال تنزل درجه داشته‌اند و یا این که در کلاس کنترل شرکت نکرده‌اند حق شرکت در ارتقا را ندارند و فقط کنترل درجه می‌شوند و این شامل درجه یک، دو و سه داوری نیز می‌شود  اگر داورانی پارسال قبول شده‌اند یک سال باید از مدت رد یا قبولی آنان بگذرد تا سال بعد در کلاس ارتقا شرکت نمایند.

کریمی ادامه داد: تیم داوری کشتی یعنی رئیس تشک، داور و قاضی باید با هم  بیشتر هماهنگ باشند تا خوب قضاوت نمایند.

او افزود: داوری کشتی یک تیم اند و تیمی داوری می‌کنند نه فرد، چون پرخاش‌گری بیشتر تماشاچی‌ها به داور وسط است و بر این اساس داور وسط سلطان کشتی بین تماشاچیان است باید با اقتدار و خوب قضاوت نماید.

 

جواد کریمی دبیر کمیته داوران فدراسیون کشتی جمهوری اسلامی ایران در ادامه سخنانش که به عنوان مدرس این دوره در محل برگزاری این مسابقات حضور دارد در مورد مسائل مطرح شده در این کلینیک اعلام کرد: خوشبختانه هیچ‌گونه تغییر مقرراتی، نسبت مسابقات قبلی نداشتیم و فقط تاکید مدرسین اتحادیه جهانی کشتی بر روی تشخیص صحیح  کشتی‌گیر کم‌کار  و نحوه مجازات کشتی‌گیر خاطی در شرایط فرار از فن و فرار از تشک می‌باشد.

او افزود: تاکید زیاد بر روی این مطلب که اگر کشتی‌گیری به عمد از تشک خارج شود باید به وسیله اخطار و امتیاز مجازات شود،  از دیگر نکات مطرح شده در این کلینیک بود.

دبیر کمیته داوران فدراسیون کشتی جمهوری اسلامی ایران گفت: طریقه صحیح نشستن در شروع مجدد کشتی در حالت  خاک از دیگر مسائل مطرح شده بود و به داوران تاکید شده اگر کشتی‌گیر مدافع از دستور داور تمرد کرد فقط یکبار تذکر شفاهی داده شود و در صورت تکرار با اخطار و امتیاز مجازات خواهد شد در صورت تخلف مجری ابتدا تذکر و بعداً اگر چنانچه تخلف تکرار شد  موقعیت خاک از کشتی‌گیر گرفته می‌شود و ادامه در سر پا دنبال خواهد شد.

کریمی ادامه داد: در کشتی آزاد همه اخطارها با یک امتیاز برای حریف همراه هست فقط اگر در شرایط حالت خطر کشتی‌گیر مدافع تخلفی انجام دهد و یا فرار از تشک کند با اخطار و دو امتیاز مجازات خواهد شد و ادامه کشتی نیز در حالت خاک خواهد بود.

او افزود: صبح روز پنجشنبه ۲۶مهرماه سال۱۳97 کلاس‌های کنترل داوران ممتازملی کشتی و ارتقاء و کنترل

داوران درجه یک، دو و سه همزمان با اّغاز مسابقات کشتی آزاد بزرگسالان به مدت دو روز در سالن شش هزارنفری امام خمینی‌(ره)  در حال برگزاری است.

گفتنی است که است جواد کریمی یکی از مدرسان خوب اتحادیه جهانی و تئورسین کشتی کشور می‌باشد که در زمینه داوری تحقیقات و پژوهش انجام داده است، و نظرات و پیشنهادهایش در کشتی مؤثر واقع شده است.

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.