موضعی داغ و قابل بررسی که از طریق پیج های جعلی اینستاگرامی بازیکنان لیگ برتر فوتبال بانوان را فریب می دادند.

رسول گله‌بان  _ یزدان رضایی/ اوایل مردادماه گذشته بود که در استوری یکی از بانوان لیگ برتری ایران، درخواست فالو کردن یکی از بازیکنان ایرانی الاصل شاغل در ایتالیا را دیدم. شخصی به اسم احمدرضا که به گفته خودش و آن بانوی لیگ برتری عضویت در تیم نوجوانان ایتالیا را هم در کارنامه خود داشته است.

پس از مراجعه به صفحه احمدرضا رادمنش از او نیز استوری دیدم که درباره ۴ بازیکن ایرانی الاصل اما شاغل در تیم های باشگاهی و ملی اروپایی بود. وقتی پیگیر این بازیکنان شدم و سعی در برقراری ارتباط با آنها گرفتم همگی از ویکتوریا نامی اسم می‌بردند و خود را مدیونش میدانستند که به گفته آنها سهام دار چند تا از باشگاه های اروپایی مانند ولفسبورگ آلمان و دالکورد سوئد بود. پس از اینکه اقدام به برقراری ارتباط با ویکتوریا گرفتم و پیگیرش شدم، کانالی تلگرامی به من معرفی شد که گفتند متعلق به خود ویکتوریاست، اما ایشان تمایلی به صحبت ندارند. بعد از مدتی من از صفحه اینستاگرامی ویکتوریا بلاک شده و خبر دادن که ویکتوریا تصادف کرده ‌و فوت شده است.

برای پیگیری بازی دو بازیکن به اسم سارا و نئوله پیجی به من معرفی شد که گفتند پیج تیم زنان باشگاه ولفسبورگ است. پس از مدتی متوجه شدم این پیج جعلی بوده و تمام فالورهای آن ایرانی هستند، و خبری از بازیکنان و فالورهای آلمانی نیست. آنجا بود که مسئله را با آقای یزدان رضایی از دوستان فوتبالی ام در میان گذاشتم و هر کدام پبگیر مسئله شدیم و نتیجه اش شد مواردی که امروز  در اختیارتان خواهیم گذاشت.

1 - Copy

همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید در صفحه جعلی باشگاه ولفسبورگ بدون اینکه شماره تلفنی از باشگاه درج شود، با زدن گزینه ایمیل، ایمیل مقصد شخصی به نام مارکوس برایمان نمایان می‌شود که هیچ ارتباطی با باشگاه ندارد.

2 - Copy

صبح امروز پیج جعلی نئوله به اسم نئوله موسوی خبر از مصاحبه خود با شبکه های (دقت کنید شبکه های) ایرانی داد، که وقتی از او لینک خبر و مصاحبه را خواستم، در جواب گفت یادم نیست. حال بگذریم از غلط های املایی فراوانی که در تصویری که برای استوری گذاشته بود.

در کنار استوری امروز، استوری چند وقت پیش گه گفته بود مصاحبه داشته ام را قرار دادم و متوجه شدیم که این استوری ها فقط دو تصویر جعلی هستند و در هیچ سایت خبری حتی اسمی از این بازیکن نیست. در قسمت شماره یک این تصویر مشاهده میکنید که در استوری از زبان فارسی برای اینستاگرام استفاده شده است. آخه بازیکن شاغل در اروپا و فارسی؟!

3 - Copy

تصویر پروفایل های اصلی و جعلی نئوله ماریتز که برای فریب بازیکنان ایرانی، ایرانی‌الاصل معرفی شده است.

4 - Copy

صفحه دیگری که معرفی می‌شود مربوط به بازیکنی به اسم زینب است که با زدن گزینه تماس از طریق ایمیل، دوباره با گیرنده ایمیل به اسم مارکوس مواجه می‌شویم.

5 - Copy

لورنا یکی دیگر از پیج های جعلی است که بعنوان بازیکن ایرانی الاصل باشگاه اتلتیکومادرید و تیم ملی اسپانیا معرفی شده است. اما این بار با زدن ایمیل، گیرنده پیام همان احمدرضا است که در ابتدا گفتم. با این تفسیر ایجاد کننده این پیج همان «احمدرضا  رادمنش» معروف به اندرسون است.

6 - Copy

 

صفحه بعد منتسب به یکی دیگر از بازیکنان به اسم الم بازیکن تیم ملی سوئد است که در اینجا با ایمیلی متفاوت اما جعلی مواجه می‌شویم که ما را به فرانسه میبرد .

 

7 - Copy

 

سارا کاپیتان تیم ملی ایسلند و بازیکن تیم ولفسبورگ یکی دیگر از بازیکنانی است که به نامش صفحه جعلی ایجاد شده و بعنوان یک بازیکن ایرانی الاصل معرفی می شود.

با مراجعه به قسمت ایمیل این صفحه دوباره با ایمیل دیگری از احمدرضا مواجه می‌شویم که باز گواه بر دست داشتن این آقا در ایجاد صفحه جعلی است.

 

8

 

در همان اوایل مردادماه که سراغ خانم ورونیکا رو میگرفتم، پیج جعلی سارا(که در واقع همان احمدرضا است) آی دی تلگرامی به من معرفی کرد و گفت تلگرام شخصی ورونیکاست که پس از مراجعه به کانال با پیام های صوتی و متنی و تصاویر مربوط به یک خانم مواجه شدم. امروز که مجددا به آن آی دی تلگرام مراجعه کردم، مشاهده کردم که کانال ورونیکا به احمدرضا تغییر نام داده است. به همین راحتی پس ورونیکای فوت شده در تصادف نیز همین احمدرضاست.

 

9

مدتی پس از معرفی آن کانال، پیج جعلی نئوله به من پیام داد و خبر از انتشار رزومه و اطلاعاتش در یک کانال تلگرامی به اسم لژیونر داد و از انتشار این اطلاعات ابراز بی‌اطلاعی کرد. اما با مراجعه مجددم به این کانال متوجه شدم این کانال هم به اسم نئوله موسوی (بازیکنی که وجود خارجی ندارد) تغییر نام داده است. دقیقا مشابه اتفاقی که برای کانال ورونیکا افتاد.

10

از این پروفایل هم به تازگی توسط پیج جعلی نئوله رونمایی شده است که تا الان مشخص نیست از تصاویر و.مشخصات کدام بازیکن اروپایی استفاده می‌کند.

پ. ن۱: این اطلاعات ماحصل همکاری چند ماهه من و آقای یزدان رضایی است که در حال رصد این پیج ها و به دنبال پیج اصلی بازیکنان مورد ادعا بودیم و مشخص شده که هیچکدام از بازیکنان مورد ادعا ایرانی نبوده اند و تمان فالورهای پیج های جعلی ایرانی و اغلب بازیکنان شاغل در لیگ های داخلی هستند.

پ. ن۲: در این پیج‌ها از تعدادی از بازیکنان شاغل در لیگ برتر به وفور اسم برده می‌شده که بهتر است این بازیکنان اگر اطلاعی از این موارد نداشتند در پیج های خود اطلاع رسانی کنند.

پ. ن۳: اگر بازیکن یا شخصی فریب این پیج ها را خورده است، بهتر است هرچه سریعتر به کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال مراجعه کرده و اقدام به تنظیم شکایت نمایند.

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.