چی دادیم و چی گرفتیم؟

جنجال و حواشی‌های دیدار سپاهان و پرسپولیس به برنامه فوتبال برتر کشیده شد، از قرار معلوم این برنامه قصد شفاف سازی داشت اما بازهم ترک عادت نکرد و مانند دیگر بحث‌های پیش آمده در همین برنامه، حواشی دیدار پرسپولیس و سپاهان هم نیمه تمام باقی ماند.

به گزارش فرتاک ورزشی،

دوشنبه شب، حدود سی چهل دقیقه از وقت برنامه به بررسی دیدار پرسپولیس و سپاهان اختصاص داده شده بود، از دیدن خلاصه بازی و بررسی صحنه‌های داوری تا مثلا آنالیز درگیری اعضای دو تیم و در نهایت مناظره سخیف سرپرست‌های دو تیم که اگر جناب پیروانی و هم‌تایشان در سپاهان به پایانِ صحبت‌هایشان رضایت نمی‌دادند، مشخص نبود که چه الفاظی از صدا و سیما ملی می‌شنیدیم.

البته این اولین باری نیست که در برنامه فوتبال برتر چنین رخدادی روی می‌دهد، از درگیری لفظی مجری برنامه با مهدی تاج رئیس اسبق فدراسیون فوتبال تا درگیری احمد سعادتمند با اسماعیل خلیل‌زاده تا همین درگیری دوشنبه شب بین سرپرست‌های پرسپولیس و سپاهان، از مواردی بودند که در برنامه فوتبال برتر، جنجال‌های زیادی به پا کرد، اما وجه مشترک تمام این بحث‌ها، نیمه تمام ماندن آن‌ها است.

مثلا آخر کسی نفهمید مهدی تاج با چه کسی پای میز قرارداد با مارک ویلموتس نشست و مقصر قرارداد ویلموتس گیت که بود، یا اینکه ما توجه نشدیم در مناظره اسماعیل خلیل‌زاده و احمد سعادتمند، حق با کدام یک از طرفین بود و  یا در همین حواشی پرسپولیس و سپاهان هیچکس نفهمید چه کسی شروع کننده این درگیری‌ها بود.

متاسفانه در برنامه فوتبال برتر، چنین بحث‌هایی مهمی هیچوقت به نتیجه نمی‌رسد، دلایل متعددی را می‌توان برای این معضل، نام برد، اما مهم‌ترین علت همان توهم اثرگذاری است، یعنی اینقدر که عوامل این برنامه ادعای اثرپذیری در فوتبال را دارند، نقش خاصی در رخدادهای مهم فوتبال ایران ندارد، شاید همین علت است که هیچ بحثی یا موضوع مهمی از فوتبال ایران در برنامه فوتبال برتر به نتیجه‌گیری نرسیده است.

دیگر بحث‌های مقایسه فوتبال برتر با برنامه نود یا محمدحسین میثاقی با عادل فردوسی‌پور کاملا منسوخ شده، اما هنوز نفهمیدیم که چرا برنامه‌ای به اثرگذاری نود با اجرایی بی‌نظیر را به راحتی آب خوردن حذف کردیم.

متاسفانه جایگزین خوبی هم برای برنامه نود ایجاد نشد، فوتبال برتر با تمام دبدبه و کبکه‌هایی که دارد، از لحاظ محتوایی با نود، زمین تا آسمان فرق دارد.

در شرایطی که هم نسبت به برنامه نود و هم نسبت به مجری برنامه، عادل فردوسی‌پور انتقاداتی وارد بود، اما مخاطب رسانه ورزش برنامه نود را از خود می‌دانست، همین موضوعی که فوتبال برتر با آن غریبه است.

سالیان مدیدی دوشنبه شب‌ها به اسم عادل فردوسی‌پور و نود شناخته می‌شد، برنامه‌ای که چندین سال متوالی عنوان پرمخاطب‌ترین و محبوب‌ترین برنامه سیمای ملی را یدک می‌کشید.

جدا از رسانه ورزشی ایران، بزرگترین شکست در پروژه حذف برنامه نود و عادل فردوسی‌پور، برای شبکه سه و مدیران آن بود، برنامه‌ای که به برند شبکه تبدیل شده بود، به راحتی حذف شد اما حالا برنامه جایگزین در میان مخاطبین شبکه سه هم مخاطب زیادی ندارد.

و البته مهم‌ترین تفاوت نود با فوتبال برتر، نوع برخورد با برخی از مسائل مهم فوتبال است، جایی که فوتبال‌برتر، ملاحظات خاصی دارد، مثلا در همین برنامه و ماجرای افطاری مشترک فدراسیون فوتبال که مباحث پرخبر این روزها بود، به آن هیچ اشاره‌ای به آن نشد.

بهرحال باید دید چنین برنامه‌ای با این سیاست‌کاری، تا کی در برابر انتقادات مقاومت خواهد کرد.

به قلم، محمدرضا ولی‌زاده

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.