لیگ برتر به خواب سه هفته ای بهاری رفت تا تیم ملی مسابقات برگشت انتخابی جام جهانی را انجام‌ دهد. این خواب بهاری قطعا خواب شیرینی برای تیم های پایین جدولی نیست و آنها باید در این تعطیلات فکر بقا در لیگ باشند.

به گزارش فرتاک ورزشی،

اگر بخواهیم واقع بین باشیم، تا حدودی تکلیف یک تیم سقوط کرده به لیگ یک مشخص شده و ماشین سازی وداع زودهنگانی با مسابقات داشته است. البته روی کاغذ، ماشین سازان هنوز شانس بقا در لیگ را دارند و اگر بتوانند در مسابقات باقی مانده امتیازات لازم را به دست بیاورند و تیم های دیگر نیز امتیاز از دست دهند، نماینده تبریز هم می تواند به بقا در لیگ امیدوار باشد؛ گرچه این امیدواری نیاز به معجزه‌ نیز دارد، چون تیمی که در ۲۲ بازی تنها یک پیروزی به دست آورده بعید به نظر می رسد که در ۸ بازی باقی مانده، گلیمش را از آب بیرون بکشد و سقوط نکند. تیمی که هر روز یک سرمربی معرفی می کند و مالکش هم آن را "بچه سرِ راهی" می داند!

اما با فاکتور گرفتن از ماشین‌ سازی به دیگر تیم هایی می رسیم که همگی تلاش می کنند، آن یک سهمیه دیگر سقوط کننده نباشند. از ذوب‌آهن گرفته تا نساجی قائمشهر، سایپا، نفت آبادان، پیکان و نفت مسجد سلیمان و حتی مس رفسنجان و شهر خودرو همگی خطر سقوط را احساس می کنند.

تیم هایی که امتیازات نزدیک به همی دارند و هنوز از خطر افتادن رهایی پیدا نکرده اند. البته فعلا سه تیم ذوب‌آهن، نساجی و سایپا بیشتر از دیگر تیم ها در خطر سقوط قرار گرفته اند که برای بقا باید جنگ تن به تنی با هم داشته باشند و حتی به امید لغزش تیم های دیگر بمانند.

 

 هرچند که از جمع این سه تیم، سایپا خوش شانس بود که سه امتیاز مفت و مجانی از سوی کمیته انضباطی نصیبش شد تا به لطف اشتباهات کادر فنی پیکان( شش تعویض در یک مسابقه‌!) سه امتیاز بادآورده را از آن خود کند. جدا از این سه امتیاز بادآورده، این تیم یک بازی کمتری هم نسبت‌ به‌ دو رقیبش دارد که اگر بتواند به برتری برسد، خیلی از مشکلاتش حل می شود. ناگفته نماند، جالب ترین نکته اینجاست که هیچ تیمی بازی آسانی ندارد و شرایط ادامه لیگ طوری است که سه تیم شانس اول قهرمانی را دارند که بازی کردن با این تیم ها سختی خودش را دارد . چند تیم نیز شانس کسب‌ سهمیه گرفتن را دارند که قطعا این تیم ها نیز به راحتی امتیاز نخواهند داد. بازی های رودرو نیز جنگ شش امتیازی است که هیچ تیمی دوست ندارد بازنده آن باشد. پس بنابراین لیگ این فصل برای مشخص شدن دومین قربانی اش حساسیت بالایی دارد که باید دید کدام تیم غزل خداحافظی را می خواند؟  البته‌ احتمال اینکه، این فصل یک تیم صنعتی از بین ذوب‌آهن، سایپا و پیکان سقوط کند هم زیاد است که باید نساجی (بخش خصوصی)  نیز به آنها اضافه کرد که در خطر افتادن قرار گرفته و باید برای ماندن با تیم های پولدار صنعتی  مبازره کند.

به قلم‌ علی مسعودی

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.