اخیرا تکنولوژی و فناوری به رئال اسپورتینگ خیخون در پیشرفت عملکرد این باشگاه کمک کرده است.

به گزارش فرتاک ورزشی،

به عنوان بخشی از برنامه توسعه استراتژیک باشگاه، دو سال پیش آزمایشگاه آموزش و تحقیقات مارئو برای توسعه فرهنگ تکنولوژی راه اندازی شد. باشگاه آستوریایی در حال یافتن دستگاه های جدید برای بهبود عملکرد جسمی و روحی بازیکنان و همچنین شبیه سازی VR و تجزیه و تحلیل داده ها است.

 

 

استفاده از تجزیه و تحلیل داده ها و فناوری شبیه سازی، کمکی مهم برای رشته های مختلف ورزشی می باشد. باشگاه های حرفه ای فوتبال نیاز فراوانی به ابزارهای تکنولوژی دارند و این امر می تواند به آنها در تقویت عملکرد و رقابت پذیری کمک کند.

 

 

 

 

اسپورتینگ خیخون یکی از باشگاه هایی است که به لطف پشتوانه قوی فن آوری بنیاد باشگاه که اکنون به بخشی از برنامه استراتژیک خیخون تبدیل شده، از نوآوری های جدید بهره ببرد. دو سال پیش پروژه ای بین المللی به نام آزمایشگاه آموزش و تحقیقات مارئو، با هدف ایجاد یک اکوسیستم تحقیقاتی، توسعه و نوآوری  (R + D + I)در مدرسه فوتبال مارئو باشگاه راه اندازی شد.

 

 

تقویت عملکرد جسمی و ذهنی بازیکنان

 

 

به عنوان نمونه ای جدید، این باشگاه در تلاش برای استفاده از ابزاری جدید بوده که برای تحریک عصب "واگ" (طولانی ترین عصب مغزی) طراحی شده و می تواند به بازیکنان به برای رهایی استرس و بهبود شرایط جسمی پس از تلاش فراوان یا فشار روانی کمک کند.

 

 

جرمن روبلس، مدیر بنیاد خیخون اینگونه توضیح داد: " این روند به ما امکان می دهد پیشرفت های علمی و جدید در دنیای ورزش را جستجو و شناسایی کنیم و این موضوع می تواند از نظر بهینه سازی عملکرد و سلامتی بازیکنان به ما کمک کند. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد تحریک عصب واگ می تواند میزان تمرکز را افزایش داده و زمان واکنش به موارد محرک را کاهش دهد. همچنین این روند می تواند قابلیت مغز را افزایش داده و به یادگیری بیشتر نیز کمک کند."

 

 

با ورود چنین تکنولوژی هایی به باشگاه، رئال خیخون امیدوار است که قدرت شناختی بازیکنان را افزایش دهد تا پس از یک جلسه تمرین یا یک مسابقه پرفشار، روند ریکاوری تسریع پیدا کرده و خطر آسیب دیدگی کاهش یابد.

 

 

 

 

روبلس ادامه داد: "در دنیای ورزش حرفه ای اهمیت بیشتری به روند ریکاوری داده می شود و این تنها مختص به تمرینات نیست. وقتی ریکاوری یک بازیکن تمام نشده، استفاده از او نه تنها باعث عملکرد ضعیف بازیکن می شود، بلکه به سلامتی او نیز آسیب می زند.

 

 

آینده تمرینات: دریافت سریع داده ها و شبیه سازی VR

 

 

آزمایشگاه مارئو دارای بخش پشتیبانی از پروژه های تحقیقاتی و فناوری در تمام بخش های داخل باشگاه بوده و در واقع به عملکرد کلی کمک می کند. ادواردو دومینگوئز، مدیر بخش آمادگی جسمانی رئال خیخون در این مورد توضیح داد: "امروزه فناوری بخش مهمی از ورزش قهرمانی است. استفاده از ابزارهای جدید می تواند به ما امکان کنترل بیشتری روی حجم کار در جلسات تمرینی و مسابقات داده و به بهبود عملکرد و جلوگیری از آسیب دیدگی کمک می کند. تجزیه و تحلیل های ویدئویی، مجموعه ای از اطلاعات برای درک بهتر سطح فنی ، تاکتیکی و فیزیکی بازیکنان را در اختیار ما قرار می دهد."

 

 

پروژه دیگری مبتنی بر استفاده از فناوری آنلاین، استفاده از واقعیت مجازی است که به شما اجازه می دهد تا سرمربی خود را در موقعیت بازیکن قرار دهید تا حرکات آنها را تجزیه و تحلیل کرده، از منظر خود بازی را ببیند و به رفع مشکلات کمک کند.

 

 

 

 

این باشگاه همچنین در حال بررسی شرایط ایجاد یک پلتفرم برای کمک به تمرین بازیکنان از راه دور است. این بدان معناست که بازیکنان و مربیان می توانند زیر نظر کارشناسان فوتبال و با آموزش از راه دور در کشورهای مختلف کار کنند. روبلس در این مورد توضیح داد: "این نوع سیستم عامل ها، امکان به اشتراک گذاشتن دانش فوتبال بین کشورهای پیشرفته در دنیای فوتبال تا سایر کشورها که در مرحله متفاوتی از روند یادگیری هستند را فراهم می کند."

 

 

پیشزفت با هوش مصنوعی و تجزیه و تحلیل داده ها

 

 

اگرچه استفاده از این تکنولوژی سود سرشاری برای رئال خیخون به دارد، اما توانایی تجزیه و تحلیل همه این اطلاعات را می توان مهم ترین نقطه قوت این برنامه دانست.

 

 

 

 

به همین دلیل آزمایشگاه مارئو در حال عقد توافق نامه های همکاری جدید در دنیای هوش مصنوعی و به دنبال ایجاد دنیایی از داده هاست که در آن تمام اطلاعات عملکرد هر بازیکنی قابل تجزیه و تحلیل باشد. از این مرحله باشگاه قصد دارد از روش های هوش مصنوعی برای پیش بینی استفاده کرده و نتایج حاصل شده را به سمت مرحله جدیدی سوق بدهد.

 

 

روبلس در پایان گفت: "تمرین در ورزش، چه به صورت حرفه ای و چه غیر حرفه ای، به شدت نیازمند به هوش مصنوعی برای بهبود عملکرد است. دنیای ورزش شروع به استفاده از پایگاه های علمی کرده که فراتر از برداشت های ساده یا روش های سنتی گذشته است."

 

 

 

 

 

 

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.