نشست خبری پیش از بازی نساجی و پیکان در حالی که برنامه‌ریزی‌ و هماهنگی برای حضور سرمربی و مربی دو تیم انجام شده بود، به دلیل غیبت غیرموجه و بدون هماهنگی سرمربی تیم مهمان فقط با حضور مربی نساجی برگزار شد و سرمربی پیکان بر خلاف مقررات فقط به فرستادن یک فایل صوتی ۷۳ ثانیه‌ای بسنده کرد.

به گزارش فرتاک ورزشی،

سرمربیان دو تیم نساجی مازندران و پیکان تهران طبق برنامه‌ریزی انجام شده قرار بود عصر امروز چهارشنبه در سالن کنفرانس هتل سالاردره ساری حضور یابند و در نشست خبری پیش از مسابقه بین دو تیم که قرار است بعدازظهر فردا برگزار شود شرکت کنند.

 طبق اعلام روابط عمومی هیات فوتبال قائمشهر بر اساس هماهنگی‌های انجام شده مقرر شده بود که ابتدا سید مجتبی حسینی سرمربی پیکان از ساعت ۱۸ در سالن کنفرانس حضور یابد و به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ دهد و پس از آن نیز از ساعت ۱۸:۳۰ شاهرخ بیانی مربی نساجی به گفت‌وگو با اصحاب رسانه بپردازد.

 اما ساعتی پیش از آغاز نشست خبری سرمربی پیکان، مدیر رسانه‌ای این باشگاه به هیات فوتبال قائمشهر اعلام کرد که سرمربی پیکان در نشست خبری پیش از بازی حاضر نخواهد شد.

حضورِ کوتاهِ مجازی

البته سید مجتبی حسینی با فرستادن یک فایل صوتی کوتاه نظرش درباره بازی فردا را اعلام کرد. سرمربی نساجی در این فایل صوتی که توسط مدیر رسانه‌ای هیات فوتبال قائمشهر در اختیار خبرنگاران قرار داده شده اظهار کرد که بازیکنان او تلاش می‌کنند از بازی مقابل نساجی دست پر به تهران برگردند.

وی گفت: با توجه به شکست هفته قبل مقابل فجر سپاسی شرایط به شکلی رقم خورد که بازی مقابل نساجی برای ما از حساسیت زیادی برخوردار باشد. به همین دلیل در طول هفته سعی کردیم خودمان را برای این بازی آماده کنیم.

 

سرمربی پیکان خاطرنشان کرد: بازیکنان ما توجیه هستند که این بازی از چه اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. امیدوارم اتفاقات بازی به گونه‌ای رقم بخورد که از این مسابقه با دست پر بیرون بیاییم.

حسینی تصریح کرد: اگر کیفیت زمین اجازه دهد مطمئنم با شرایط خوبی که نساجی دارد بازی خوبی انجام می‌شود. تنها مصدوم تیم ما محمدعلی فرامرزی است و بقیه بازیکنان در شرایط خوبی قرار دارند. امیدوارم فردا شاهد بازی خوبی باشیم.

غیبت غیرموجه

حضور نیافتن سرمربیان تیم‌های لیگ برتری مهمان نساجی در نشست‌های خبری پیش از بازی اتفاق جدیدی نیست. طی سه فصل اخیر بارها مشاهده شده که سرمربیان تیم‌های مهمان به بهانه‌های مختلف مانند دوری راه، تأخیر در پرواز، دیر رسیدن به محل اقامت یا همزمانی تمرین تیم‌شان با زمان برگزاری نشست خبری از حضور در این نشست‌ها سر باز زده‌اند. این در حالی است که طبق مقررات یک نفر از اعضای کادر فنی اعم از سرمربی یا دستیار او موظف‌اند در نشست خبری پیش از مسابقه حضور یابند.

مدیر رسانه‌ای باشگاه نساجی درباره غیبت سرمربی پیکان در نشست خبری پیش از بازی نساجی و پیکان گفت: این غیبت موجه نبود. ما حتی زمان نشست خبری سرمربی پیکان را با هماهنگی مدیر رسانه‌ای باشگاه پیکان تعیین کردیم تا در نشست حضور داشته باشد. اما یکی دو ساعت پیش از برگزاری نشست اعلام شد که سرمربی در نشست خبری حضور نمی‌یابد.

مجتبی ابراهیمی اظهار کرد: به ما گفته‌اند دلیل غیبت سرمربی دوری راه محل اقامت تا محل برگزاری نشست خبری است. تیم پیکان برای اقامت به بابلسر رفته و محل نشست خبری طبق برنامه‌ریزی انجام شده ساری است. این نکات پیش از برنامه‌ریزی به اطلاع هر دو باشگاه می‌رسد. این که با وجود هماهنگی انجام شده باز هم سرمربی تیم مهمان در نشست حضور نیابد توجیه‌پذیر نیست.

در فصل‌های هجدهم، نوزدهم و بیستم لیگ برتر نیز سرمربیان بیش از نیمی از تیم‌های مهمان در کنفرانس خبری پیش از مسابقه با نساجی شرکت نکردند. این در حالی است که بنا به اعلام روابط عمومی باشگاه نساجی، با توجه به اقامت تیم‌های مهمان در بابلسر برای برنامه‌ریزی زمان نشست خبری پیش از بازی، مسافت محل اقامت تا محل برگزاری نشست خبری مد نظر قرار داده می‌شد و کادر فنی تیم‌ها نیز عمدتا با وجود اعلام آمادگی برای حضور در نشست خبری، در محل کنفرانس خبری حاضر نمی‌شدند.

این غیبت‌ها در شرایطی رخ می‌دهد که بر اساس دستورالعمل سازمان لیگ فوتبال ایران که مورد تایید کنفدراسیون فوتبال آسیا به عنوان بالاترین مرجع قانونی فوتبال در قاره کهن قرار گرفته است، حضور سرمربیان تیم‌های لیگ برتری و حتی لیگ یک در کنفرانس پیش و پس از مسابقات الزامی است و غیبت غیرموجه با جریمه و تنبیه مواجه همراه است.

 

قانون چه می‌گوید؟

در آیین‌نامه برگزاری مسابقات لیگ برتر و دسته اول فوتبال ایران که سال ۱۳۹۸ تدوین شد و به تصویب هیات رئیسه فدراسیون فوتبال رسید، جزئیات برگزاری نشست‌های خبری پیش از مسابقه توسط تیم میزبان بیان شده و صراحتا الزامی بودن حضور سرمربیان در این نشست‌های رسانه‌ای مورد تأکید قرار گرفته است.

ماده ۳۱ این آیین‌نامه شامل پنج بند شفاف و روشن است که در هر کدام از آن‌ها وظایف باشگاه میزبان و سرمربیان دو تیم شرح داده شده است.

بند ۱- باشگاه میزبان، باید یک روز قبل از هر مسابقه، کنفرانس مطبوعاتی پیش از مسابقه را تحت نظارت مسئول رسانه‌ای هیات فوتبال میزبان، برگزار کند.

بند ۲- سرمربیان دو باشگاه شرکت کننده، موظفند در کنفرانس مطبوعاتی که حداقل یک روز پیش از مسابقه برگزار می‌شود شرکت کنند. مسئول رسانه‌ای باشگاه شرکت کننده، باید از حضور سرمربی در این کنفرانس اطمینان حاصل کند.

بند ۳- حداکثر ۱۵ دقیقه پس از سوت پایان بازی، باید کنفرانس مطبوعاتی پس از مسابقه در ورزشگاه برگزار شود. سرمربی هر دو باشگاه موظفند در این کنفرانس حاضر شوند. ابتدا مربی تیم مهمان سپس مربی تیم میزبان.

بند ۴- در صورتی که سرمربی تیمی شرایط حضور در کنفرانس قبل یا بعد از بازی را ندارد، می‌بایست از سازمان لیگ برای حضور کمک مربی تیم مجوز دریافت کند.

بند ۵ - در صورت عدم تبعیت از بندهای فوق سازمان لیگ می‌تواند از ۱۰ میلیون تا ۱۰۰ میلیون ریال برای تیم خاطی جریمه در نظر بگیرد که بر اساس گزارش ناظر مسابقه و اعلام واحد مسابقات و دستور دبیر سازمان لیگ از محل درآمدهای تیم خاطی کسر می‌شود.

به استناد بند ۵ این آیین‌نامه سرمربیانی که در نشست‌های خبری پیش از مسابقه با نساجی حضور نمی‌یابند مرتکب تخلف شده‌اند و باید جریمه شوند. اما طی سال‌های اخیر همواره مشاهده شده که فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ نیز این بندهای قانونی را چندان جدی نمی‌گیرند و همین موضوع نیز سبب شده که سرمربیان برای شرکت در نشست خبری پیش از مسابقه گاهی خلاف ضوابط و مقررات عمل کنند.

دو تیم فوتبال نساجی مازندران و پیکان تهران از ساعت ۱۵ فردا –چهارشنبه ۳ آذر- در استادیوم شهدای ساری به مصافه هم می‌روند و ششمین مسابقه خود در لیگ بیست‌ویکم را برگزار می‌کنند. عبدالنبی پورخلف داور این مسابقه است و محمد عطایی، مهدی شفیعی و علی بای کمک‌های او در این مسابقه هستند.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.