لیست داروهای ممنوعه برای ورزشکاران به خصوص فوتبالیست ها در سال 2022 از سوی فدراسیون پزشکی ورزشی منتشر شد.

به گزارش فرتاک ورزشی،

غلامرضا نوروزی - رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی و دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (ایران نادو)  با بیان اینکه از ۱۱ دی ماه ۱۴۰۰  لیست ممنوعه ۲۰۲۲ ملاک تخلفات مبتنی بر وجود ماده ممنوعه در نمونه ورزشکاران خواهد بود، به کلیه ورزشکاران و عوامل دست اندر کار ورزش توصیه نمود که به لیست جدید توجه کافی نموده و پیش از مصرف هر نوع دارو یا روش درمانی به لیست ممنوعه  ۲۰۲۲ رجوع کنند.

 

دکتر نوروزی با اشاره به اینکه ورزشکاران پس از اطمینان کامل از عدم وجود ممنوعیت نسبت به مصرف دارو و مکمل می توانند اقدام کنند، ادامه داد: چنانچه  دارو یا روشی ممنوعه به تشخیص پزشک برای درمان مشکل پزشکی یا بیماری تجویز گردد، ورزشکاران صرفا منوط به داشتن مجوز معافیت مصرف درمانی یا TUE مجاز به مصرف آن ماده یا روش ممنوعه هستند. با این وجود توجه دقیق به دوز تجویز شده و مدت درمانی معین توصیه شده در TUE لازم است چرا که اهمیت اخذ معافیت مصرف درمانی در این است که حتی در صورت کشف ماده ممنوع در نمونه ورزشکار، مثبت بودن نمونه کم لن یکن تلقی شده و مانع از ثبت تخلف و بروز عواقب و پیامد های تخلف نمی گردد.

گفتنی است لیست داروهای ممنوعه برای ورزشکاران به خصوص فوتبالیست ها در سایت فدراسیون پزشکی ورزشی منتشر شده است. میزان محرومیت برای فوتبالیست بستگی به نوع دارویی دارد که مصرف می کند و نکته جالب اینکه برخی از داروهایی در این لیست قرار گرفته اند که در وهله اول اصلا تصور نمی شود که جز داروهای دوپینگی محسوب شوند.

 

نمونه گیری از فوتبالیست ها در هفته های پایانی دور رفت لیگ برتر و دیگر لیگ ها به خصوص لیگ یک ادامه خواهد داشت اما همانند گذشته ماموریت نادو رسانه ای نمی شود. چندی پیش غلامرضا نوروزی در مصاحبه ای گفته بود عدم همکاری با ماموران نادو تخلف محسوب می شود و این موضوع به فدراسیون جهانی گزارش خواهد شد. بر اساس قوانین جهانی مامورین نادو حتی می توانند با حضور در خانه ورزشکار از او نمونه گیری کنند. 

در فصل جاری هم نمونه های متعددی از فوتبالیست ها گرفته شده و نمونه ها برای دست یابی به پاسخ به آزمایشگاه آکردیته کلن آلمان فرستاده شده است.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.