رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال با اشاره به اینکه رای محرومیت سرمربی پرسپولیس به‌اتفاق آراء اتخاذ شده است، گفت: در مقررات آمده که ۶ماه محرومیت باید اعمال شود. اعضای کمیته انضباطی در این‌باره اختلاف نظر نداشتند.

به گزارش فرتاک ورزشی،

ابوالفضل‌ حسن‌زاده محمدی  درباره کارگاه آموزشی معاون اجرایی و معاونان دست اول و لیگ برتری با مسئولان مسابقات سازمان لیگ و عوامل قضایی فدراسیون فوتبال اظهار داشت: جلسه خوبی بود که برخی مدیران و معاونان باشگاه‌های دسته اولی و لیگ برتری در آن حضور داشتند. مطالبی که در حوزه کمیته انضباطی و اخلاق به ما اختصاص داده بودند را مطرح کردیم. همچنین در مورد شایع‌ترین تخلفاتی که در باشگاه‌ها وجود دارد، مسئولیت‌هایی که دارند، تعداد پرونده‌های تشکیل‌شده فصل گذشته، میزان جریمه تعیین‌شده و تنبیه‌های اعمال‌شده حرف زدیم و سعی کردیم موضوع را آسیب‌شناسی کنیم تا شاهد کمتر شدن تخلفات در فصل‌های آتی باشیم.

وی در مورد اینکه آیا در فصل جدید هم شاهد اتفاقاتی همچون پرونده بازیکن گابنی گل‌گهر و درگیری‌های یحیی گل‌محمدی در دربی خواهیم بود یا نه نیز توضیح داد: فوتبال قابل پیش‌بینی نیست اما امیدواریم شاهد این مسائل نباشیم.

رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال در خصوص ادعاها مبنی بر اینکه محرومیت یحیی گل‌محمدی ۶ماهه بوده اما طبق نظر رئیس اعضا و نظر رئیس کمیته به چهار جلسه کاهش یافته است، تاکید کرد: ارکان کمیته انضباطی فدراسیون پنج نفر هستند. در مقررات آمده که ۶ماه محرومیت باید اعمال شود. یکی از مطالبی که برای باشگاه بیان شد همین بود. اگر در یک بازی فوتسال به طور مثال به یک تیم ۳ کارت زرد داده شود، حداقل باید ۱۴۰ میلیون تومان آن باشگاه را جریمه کنیم. در فوتبال این جریمه برای دریافت پنج کارت زرد است. رأی ما در مورد پرونده گل‌محمدی مشخص است. در آن جلسه هر کسی عقیده و نظر خودش را عنوان کرد اما رأی به اتفاق آرا صادر شد و اختلاف نظری هم نداشتیم. البته این دیدگاه نیز وجود داشت باید در مورد محرومیت ۶ماهه از ظرفیت همه اشخاص استفاده کنیم. 

حسن‌زاده تصریح کرد: در تصمیم گیری چند آیتم برای ما مهم و تکرار تخلف، حسن یا سوء سابقه شخص جزو این موارد است. هر کسی ممکن است برای اولین بار دچار تخلف شود. کار ما که شبیه کار قضایی است مدنظر قرار می‌گیرد.

وی در خصوص اینکه ظاهرا ارکان قضایی فدراسیون فوتبال نسبت به بیانیه نویسی باشگاه‌ها خیلی سختگیر نبودند، توضیح داد: یکی از مسائل مطرح شده در جلسه امروز همین بود. طبق اطلاعات من کمیته اخلاق در خصوص بیانیه‌نویسی پرونده‌هایی تشکیل داده و تعهداتی از دوستان گرفته است و امیدوارم شاهد کمتر شدن صدور بیانیه‌ها دست کم در فضای مجازی باشیم.

رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال در پاسخ به پرسش که «آیا فصل آینده جرایم انضباطی بیشتر خواهد شد؟» گفت: طبق مصوبه ۸ تیرماه سال گذشته هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال جرایم انضباطی هفت‌برابر افزایش پیدا کرد. همان زمان در این مورد اطلاع‌رسانی شد. بعید می‌دانم بار دیگر شاهد افزایش جریمه باشیم.

حسن‌زاده در خصوص آخرین وضعیت جاعل پرونده بازیکن گابنی گل‌گهر خاطرنشان کرد: مکاتباتی با پلیس فتا انجام دادیم. باشگاه گل‌گهر اسامی را در اختیار کمیته انضباطی گذاشت. همان افراد به مرجع قضایی و پلیس فتا اعلام خواهند شد و تصمیم و تشخیص مرجع قضایی ملاک عمل خواهد بود زیرا طبق استعلام ما شخصی که به ما معرفی کردند اصلا فوتبالی نیست که بخواهیم در ارکان قضایی داخل فدراسیون به تخلفاتش رسیدگی کنیم.

وی در مورد اعتراض باشگاه پرسپولیس و محروم شدن هوادارانش برای فصل آینده به دلیل اتفاقات دیدار فصل گذشته این تیم برابر تراکتور در ورزشگاه یادگار امام اظهار داشت: رأی در کمیته انضباطی صادر شد و کمیته استیناف نیز این رأی را تأیید کرد. آن قسمت از حکم نیز مستدل و مستند بوده و اصلا در این خصوص که به خاطر هوادار پرسپولیس را محروم کرده باشیم، درست نیست. فقط می‌خواستیم پیشگیری کنیم که شاهد چنین اتفاقاتی حتی در تهران نباشیم. البته این تخلفات در بازی پرسپولیس و تراکتور سابقه داشت. در سال ۹۸ در بازی دو تیم به میزبانی ورزشگاه آزادی اتفاقاتی افتاد که در خصوص آن پرونده نیز چنین رایی صادر کردیم اما به خاطر شیوع ویروس کرونا آن حکم اجرایی نشد.

حسن‌زاده تصریح کرد:‌ این مورد سابقه داشته و اگر اتفاقاتی از این دست را بین بازی تیم‌های دیگر شاهد باشیم، از حیث پیشگیری احتمال دارد باز هم چنین حکمی صادر شود.

رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال در مورد اینکه آیا غیبت هواداران در بازی سال گذشته پرسپولیس و سپاهان با توجه به اینکه دیدار جنجالی دو تیم در اصفهان بدون هوادار برگزار شد، منطقی بود، گفت: سؤال من این است اگر اتفاق بدی در حضور هواداران رخ می‌داد خودتان این سؤال را نمی‌پرسیدید که ای‌کاش بازی تهران بدون تماشاگر برگزار می‌شد؟ من از هواداران عذرخواهی می‌کنم اما حکم ما از باب تخلف آنها نبوده و فقط برای پیشگیری با توجه به حساسیت‌هایی که فکر می‌کنیم بین هواداران دو باشگاه وجود داشته باشد، این رأی را صادر کردیم.

حسن‌زاده در مورد اینکه غیبت تماشاگران در ورزشگاه سبب از بین رفتن جذابیت مسابقه می‌شود، گفت: باشگاه‌ها می‌توانند در مورد تصمیم ما حتی به دادگاه CAS اعتراض کنند. این تصمیم از نظر ارکان داخلی فدراسیون قطعی است. 

وی در مورد اینکه به چه دلیل برخی مواقع اجرای حکم این کمیته در مورد تخلف یک بازیکن، به بعد  از بازی‌های حساس موکول می‌شود نیز عنوان کرد: یکی از سوالات عزیزان در جلسه امروز همین بود. تا دیروز ۱۲۴۵ فقره رای محکومیت در کمیته انضباطی صادر کردیم. هر حکم ما مشتمل بر چندین نفر شخص حقیقی و حقوقی است. آیا می‌توانیم مدیریت کنیم؟ اینکه این حجم از پرونده در کدام بازی اعمال شود؟ اکنون زمان رسیدگی به پرونده‌ها را اعلام کردیم. رای قریب به اتفاق پرونده‌هایی طی یک هفته صادر خواهد شد. شاید ارسال گزارش و تحقیقات ما زمان‌بر بوده باشد.

وی در خصوص اینکه در مدتی قبل اعلام شده بود در دو فصل اخیر نتیجه حدود ۸۰ بازی ۳ بر صفر اعلام شده و چه تدابیری برای جلوگیری از این اتفاق درنظر گرفته شده است نیز توضیح داد: امروز به عزیزان حاضر در جلسه گفتم ۲۰۱ فقره شکایت در مورد استفاده از بازیکن غیرمجاز در تمامی لیگ‌ها داشتیم که ۱۲ فقره از آنها منتهی به صدور رأی ۳ بر صفر شد. چرا این موضوع در سایر تیم‌ها تسری پیدا نکرد به این دلیل بود که مهلت ۲۴ساعته برای اعلام اعتراض منقضی شده بود. وقتی تیم‌های دیگر خواستند شکایت کنند فرصت ۲۴ساعته را از دست دادند. اگر این اتفاق می‌افتاد متأسفانه بازی‌های بیشتری ۳ بر صفر می‌شد.

حسن‌زاده در مورد آخرین وضعیت دیدارهای برگزارنشده فصل گذشته لیگ برتر و دسته اول گفت: در مورد لیگ برتر که احکام را صادر کردیم. کمیته انضباطی در خصوص آن سه مسابقه به زعم خودش رأی شدیدی صادر کرد تا شاهد تکرار چنین موضوعاتی نباشیم. با توجه به اعتراض باشگاه‌ها پرونده در کمیته استیناف در حال رسیدگی است.

وی در خصوص پرونده‌های تبانی و شرط‌بندی نیز اضافه کرد: رسیدگی به این مسائل در حیطه وظایف کمیته اخلاق است. از محتویات این پرونده اطلاعی ندارم.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.