6 روز تا برگزاری المپیک ریودوژانیرو؛

پاکستان با جمعیتی حدودی 200 میلیون نفر که رتبه های جهانی در رشته های ورزشی المپیکی نظیر هاکی دارد، امسال نه تنها در این رشته، بلکه هیچ نماینده ای در هیچ یک از رشته های ورزشی در بین 10 هزار 500 ورزشکار شرکت کننده در المپیک 2016 'ریو' نخواهد داشت.

به گزارش فرتاک ورزشی، این نخستین بار در طول تاریخ پاکستان است که هیچ یک از تیم ها و ورزشکاران رشته های مختلف این کشور نتوانستند جواز حضور در المپیک را کسب کنند. تیم 'هاکی' پاکستان در تمام دوره های المپیک در سال های گذشته حضور داشت.

پاکستان در المپیک 2008 لندن و 2012 پکن هم تنها 21 نماینده داشت که نسبت به دوره های قبلی، کمترین میزان بود.

پاکستان کشوری صاحب نام در برخی رشته های ورزشی و با حدود 200 میلیون جمعیت درحالی موفق به کسب سهمیه المپیک نشده است که کشورهای کوچکی نظیر 'کوزوو' و 'سودان جنوبی' امسال برای اولین بارحضور در المپیک را تجربه می کنند.

اگر چه به هفت نفر از ورزشکاران پاکستانی در رشته های شنا، جودو و تیراندازی 'کارت های افتخاری' (wild card) برای شرکت در المپیک 2016 ریو داده شده است، اما گزارش ها حاکی است که پاکستان حتی شانس این حضور را هم که قرار بود یک حضور تشریفاتی و افتخاری برای کسب تجربه و نه برای رقابت باهدف کسب عنوان و مدال باشد، از دست داده است.

گزارش رسانه های پاکستان حاکی است این کشور به دلیل مسائل مربوط به ویزا و سایر مسایل فنی، موفق به اقدام به موقع برای کسب این هفت کارت افتخاری نشده و در نتیجه حتی یک پاکستانی هم به المپیک ریو اعزام نخواهد شد.

عمران خان چهره سیاسی شناخته شده مخالف دولت پاکستان و صاحب نام ترین بازیکن کریکت این کشور در سالیان گذشته، راه نیافتن حتی یک نفر از کشورش به المپیک 2016 را فاجعه دانسته و دولت را به عدم توجه کافی به امر ورزش متهم کرده است.

همچنین رسانه های این کشور مطالب انتقادی زیادی از عدم راهیابی ورزشکاران پاکستانی به المپیک منتشر کرده اند.

المپیک 2016 ریو در برزیل از روز پانزدهم مرداد ماه جاری آغاز و روز 31 مرداد به پایان خواهد رسید. در این دوره از رقابت های المپیک در مجموع حدود 10 هزار 500 ورزشکار در قالب ورزش های گروهی و انفرادی از بیش از 200 کشور جهان حضور خواهند یافت.

 

انتهای پیام/
کلمات کلیدی: المپیک ریو 2016 -