لیگ برتر فوتبال انگلیس به لطف درآمدهای عظیم تلویزیونی همچنان عنوان ثروتمندترین لیگ فوتبال جهان را در اختیار دارد.

به گزارش فرتاک ورزشی ،نتایج بررسی سالیانه شرکت دلویت نشان می دهد، لیگ فوتبال جزیره همچنان ثروتمندترین لیگ فوتبال جهان است. باشگاه های لیگ فوتبال جزیره در مجموع حدود دو میلیارد یورو بیشتر از بوندس لیگا دومین لیگ ثروتمند جهان درآمد کسب می کنند.

این ارزیابی کاملا با گزارش روز دوشنبه وایزیبل در تضاد است. گزارش وایزیبل نشانگر آن بود که باشگاه های لیگ برتر انگلیس به علت هزینه های بالا در آستانه ورشکستگی هستند. با این حال شواهد اندکی از این شرایط در گزارش دلویت به چشم می خورد.

بیست و ششمین بررسی سالیانه دلویت آمریکا امروز منتشر شد. این بررسی مربوط به 92 باشگاه در فصل رقابت های 2015-2016 است. این گزارش نشان می دهد این صنعت در برابر رکود مصون است.

بررسی سالیانه دلویت نشان داد که 20 باشگاه لیگ فوتبال جزیره رکورد 3.6 میلیارد پوند در فصل رقابت های 2015-2016 درآمد داشته اند. این مبلغ در مقایسه با فصل رقابت های 2014- 2015 حدود 300 میلیون پوند یا 9 درصد افزایش نشان می دهد.

این گزارش همچنین بیانگر آن است که درآمد پخش تلویزیونی بیش از نیمی از 3.6 میلیارد پوند را تشکیل می دهد.

این بررسی همچنین درآمد فصل گذشته این لیگ را 4.5 میلیارد پوند پیش بینی کرد.

چلسی قهرمان انگلیس در فصل گذشته مبلغ 151 میلیون پوند درآمد تلویزیونی داشت. حتی باشگاه ساندرلند در قعر جدول لیگ نیز 93 میلیون پوند درآمد داشته است.

حق پخش تلویزیونی 2.8 میلیارد پوند برای هر فصل (8.4 میلیارد پوند برای سه سال) حدود دو برابر بوندس لیگا است. براساس قراردادهای جدید حق پخش تلویزیونی لیگ آلمان سالیانه 1.4 میلیارد یورو به باشگاههای دو لیگ اول این کشور پرداخت خواهد شد.

این افزایش درآمد لیگ فوتبال جزیره در مقایسه با سایر لیگ ها در نقل و انتقالات تابستانی قابل مشاهده است. بیشتر قراردادهای بزرگ مربوط به لیگ انگلیس است و این لیگ همچنان به جذب بازیکنان و مربی سایر لیگ های اروپایی ادامه می دهد.

دلویت پیش بینی کرده است که 20 باشگاه لیگ برتر انگلیس در فصل رقابت های 2017- 2018 میلادی 5.1 میلیارد یورو درآمد خواهند داشت. درآمد باشگاه های بوندس لیگا 3.2 میلیارد یورو، لالیگای اسپانیا 3 میلیارد یورو خواهد بود. پیش بینی می شود که باشگاه های لیگ های برتر فرانسه و ایتالیا هر کدام کمتر از 2 میلیارد یورو درآمد داشته باشند.

لیگ برتر انگلیس اعلام کرده است که در حال حاضر حدود 100 میلیون پوند بین 72 باشگاه فوتبال این کشور توزیع می کند. برای توسعه فوتبال جوانان و حقوق بازنشستگی بازیکنان نیز مبالغ دیگری اختصاص یافته است.

در ماه مه لیگ برتر انگلیس اعلام کرد که 100 میلیون پوند برای فوتبال پایه پرداخت می کند.

این گزارش 32 صفحه ای نشان می دهد فوتبال اروپا عملکرد خوبی دارد. اما ثروتمندترین باشگاه های این قاره و به ویژه انگلیس بهترین عملکرد را دارند.

این گزارش نشانگر رشد مداوم درآمدی در لیگ های مهم اروپا به ویژه لیگ فوتبال جزیره در فصل رقابت های 2015-2016 و اختصاص این پول ها برای پرداخت دستمزد یا نقل و انتقال بازیکنان است که از این نظر هم باشگاه های انگلیس پیشتاز هستند.

عامل اصلی این رشد درآمدی قراردادهای تلویزیونی است.

در لیگ برتر انگلیس، هزینه پرداخت دستمزدها با 12 درصد افزایش به 2.3 میلیارد پوند رسیده است. این مبلغ بیشتر از دو برابر میزان پرداختی لالیگا است که دومین لیگ دست و دلباز اروپا محسوب می شود.

همچنین میزان بدهی در چهار لیگ انگلیس بالا است. باشگاه های لیگ برتر انگلیس 2.2 میلیارد پوند بدهکار هستند.

با این حال باشگاه های انگلیسی با وجود این مزیت عظیم مالی قادر نیستند این برتری را در لیگ قهرمانان اروپا منعکس کنند و به موفقیت دست یابند.

 

انتهای پیام/