به گزارش فرتاک ورزشی،

بسیاری بر این باورند که استقلال امسال در فصل نقل‌وانتقالات عملکرد خارق‌العاده‌ای داشته و مدعی اول قهرمانی به شمار می‌رود. یگ نگاه گذرا به فهرست خریدهای این تیم که خیلی از آنها برای فیکس بودن جذب شده‌اند، تا حد زیادی این ادعا را ثابت می‌کند. نکته جالب در مورد فهرست فعلی بازیکنان استقلال این است که دست منصوریان را برای انتخاب ترکیب‌ها و سیستم‌های متنوع کاملا باز می‌گذارد. منصوریان که عمده اوقات فصل قبل را فقط با یک سسیتم بازی کرد، امسال می‌تواند به لطف خریدهای پرشمار مدیران باشگاه، سبک‌های مختلفی را بیازماید.

سبک پارسال با امکانات بیشتر

استقلال بیشتر مسابقات فصل قبل را با دو هافبک دفاعی و ترکیب 1-3-2-4 به میدان رفت. منصوریان امسال برای امتحان این روش ابزار بیشتری هم در اختیار دارد. روزبه چشمی به عنوان هافبک دفاعی مقتدر آبی‌ها به میادین برگشته و می‌تواند کنار ابراهیمی یا نورافکن به میدان برود. در پست بازیساز هم که پارسال بختیار رحمانی عملکرد بسیار ضعیفی داشت، امسال سه گزینه جدید اضافه شده‎‌اند؛ داریوش شجاعیان، مجتبی جباری و سرور جباروف. در این میان داریوش شجاعیان می‌تواند به عنوان وینگر چپ هم به میدان برود؛ هرچند حسین بیت سعید به این منظور گزینه بهتری به نظر می‌رسد. در پیشانی خط حمله هم سجاد شهباززاده جایگزین کاوه رضایی شده است.

شبیه پرسپولیس

پرسپولیس در دو سال گذشته با برانکو ایوانکوویچ سیستم 2-4-4 لوزی را به اجرا در آورد که برای این تیم بسیار ثمربخش بود. در صورتی که استقلال نیز قصد داشته باشد در فصل پیش رو از این سیستم استفاده کند، دست منصوریان کاملا به این منظور باز است. او در این شرایط باید فقط یکی از هافبک‌هایش را در ترکیب اصلی به میدان بفرستد و در این صورت می‌تواند از شجاعیان چپ‌پا در سمت چپ و جباری یا جباروف در پست پشت مهاجم سود ببرد. در این سیستم بیت‌سعید و شهباززاده هم می‌توانند زوج خط حمله باشند.

فوق تهاجمی

استقلال امسال حتی برای پیاده کردن سیستم تهاجمی 3-4-4 هم ابزار کافی در اختیار دارد. حضور هافبک‌های خلاق مثل شجاعیان، جباری، جباروف و خسرو حیدری در کنار مهاجمانی مثل بیت‌سعید، شهباززاده، قربانی و جابر انصاری کاملا این امکان را به منصوریان می‌دهد که در مواقع لازم تیمش را با این آرایش تهاجمی به میدان بفرستد.

سیستم یوونتوسی

علیرضا منصوریان فصل گذشته بارها به استفاده از سیستم دفاعی یوونتوس ابراز علاقه کرد. یووه با سه دفاع مرکزی بازی می‌کند و به نظر می‌رسد با حضور مهره مهمی به نام پژمان منتظری، امسال منصوریان هم می‌تواند از همین سیستم در تیمش استفاده کند. منتظری در جام‌جهانی قبلی سابقه بازی در پست دفاع راست را داشته و کاملا به این منظور ایده‌آل است. به این ترتیب در مرکز خط دفاعی هم پادوانی بازی خواهد کرد و سمت چپ هم منطقه بازی هرایر مگویان خواهد بود؛ البته منوط به اینکه مگویان از جمع آبی‌ها جدا نشود. این مدافع ارمنی بارها در دو سمت چپ و راست خط دفاعی بازی کرده و تجربه خوبی در این مورد دارد.

 

 

 

انتهای پیام/