طبق اعلام سرپرست فدراسیون والیبال به خاطر توزیع ناعادلانه از سوی اسپانسرها این رشته بیش از ۷ میلیارد طلبکار است.

به گزارش فرتاک ورزشی،

تقریبا ۲ هفته از عمر سرپرستی افشین داوری در فدراسیون والیبال می‌گذرد. این مدیر روزهای شلوغ و سختی را سپری می‌کند و دائما باید درباره مسائل مختلف پاسخگو باشد.

افشین داوری در گام اول تکلیف تیم ملی را مشخص کرد و از ادامه کار ایگور کولاکوویچ روی نیمکت تیم ملی خبر داد.

هنوز هم خیلی از مسائل بلاتکلیف مانده و سرپرست فدراسیون های ماموریت های سختی را پیش رو دارد که باید با موفقیت آنها را پشت سر بگذارد.

شاید یکی از مهمترین ماموریت ها پیرامون مسائل مالی باشد؛ بخشی که فدراسیون از یک اسپانسر بیش از ۷ میلیارد طلبکار است. گفته می شود این پول به جای اینکه به فدراسیون والیبال برسد، به خاطر مشترک بودن اسپانسر آنها با باشگاههای استقلال و پرسپولیس در جیب آنها رفته و حق این رشته ضایع شده است.

برای روشن شدن مسائل روز والیبال دقایقی با سرپرست فدراسیون همکلام شدیم. در ادامه مشروح صحبت‌های افشین داوری را می خوانید.

 

نه تیم ملی آسیب می‌بیند، نه باشگاهها

 

برای نهایی کردن برنامه نیم فصل دوم از نمایندگان باشگاهها دعوت کردیم تا امروز در جلسه ای شرکت کنند. به هر حال باشگاهها ارکان اصلی لیگ هستند و باید نظراتشان را بدهند. با توجه به برنامه تیم ملی باید لیگ را طوری برنامه ریزی کنیم که نه باشگاهها آسیب ببینند و نه تیم ملی. در جلسه امروز مشخص می شود که لیگ برتر قبل از پایان سال به اتمام می رسد یا بخشی از آن در سال جدید خواهد بود.

 

باشگاهها باید هزینه ویدیوچک را بپردازند!

 

ویدیوچک هم موضوع دیگری است که در جلسه امروز بحث آن مطرح خواهد شد. تاکنون برای استفاده از این سیستم در لیگ برتر هزینه هایی انجام شده است. نظر کمیته داوران و سازمان لیگ هم این است که ویدیوچک در ادامه لیگ باشد. آنطور که من اطلاعات گرفتم، می گویند تجهیزات ویدیوچک را به صورت استیجاری می توانیم در اختیار بگیریم و در هر جایی نصب کنیم. البته هنوز با شرکتی که این سیستم را در اختیار دارد، وارد مذاکره نشدیم. بحث هزینه را باید طوری پیش ببریم که تیم ها دچار مشکل نشوند. به هر حال باشگاهها باید هزینه این سیستم را بپردازند.

 

ویدیوچک باعث کاهش حاشیه‌ها می‌شود

 

سیستمی که هم اکنون در لیگ برتر استفاده می شود و پیش از این هم در تهران وجود داشته، تولید داخلی بوده است. آنطور که من اطلاع پیدا کردم، عملکرد این سیستم قابل قبول بوده و اگر رضایت کافی وجود داشته باشد، می توانیم بازهم از آن استفاده کنیم. در دوره قبلی گویا این شرکت با فدراسیون به توافق نرسیده؛ اما من به زودی جلسه ای را با آنها برگزار می کنم. فیروزی و یزدان‌پناه از این سیستم ابراز رضایت کردند و تاکید دارند ویدیوچک را در نیم فصل دوم داشته باشیم. به هر حال استفاده از بازبینی ویدیویی می تواند حاشیه و تنش در مسابقات را هم کاهش دهد.

 

حق والیبال تضییع شده است

 

در مجمع سالیانه هم این موضوع مطرح شد که فدراسیون والیبال مبلغ زیادی را از اسپانسر طلب دارد. من از قبل که در وزارت ورزش حضور داشتم، در جریان این موضوع بودم. این اسپانسر یک سبد ورزش برای خودش در نظر گرفته که در آن باشگاه‌های استقلال، پرسپولیس، تراکتورسازی و چند فدراسیون قرار گرفته‌اند. در این میان والیبال حقوقش تضییع شده و مطالبات زیادی دارد. البته چهارشنبه هفته گذشته جلسه خوبی با نماینده این شرکت داشتم و فردا هم جلسه خواهم داشت تا به نتیجه برسیم.

 

پول والیبال به جیب باشگاه یا فدراسیون دیگری رفته!

 

همراه اول اسپانسر اصلی حدود این ۱۰ فدراسیون و باشگاه محسوب می شود. طبق سامانه هایی که تعریف شده، مبالغ به دست شرکت پردیس اول می رسد و از آنجا به شرکت امیرسیمای کیش می رود و توزیع می شود. همانطور که گفتم علاوه بر ۳ باشگاه استقلال، پرسپولیس و تراکتورسازی چند فدراسیون مثل والیبال و اتومبیلرانی نیز قرارداد مشابهی با این شرکت دارند. به هر حال توزیع این مبالغ ناعادلانه بوده و پول والیبال به دست باشگاههای دیگری رسیده است. من دقیقا نمی دانم کدام باشگاه یا فدراسیون بیشتر از سهم خود دریافت کرده و کدام یک کمتر گرفته اند.

 

فدراسیون والیبال بیش از ۷ میلیارد طلب دارد

 

با این حال طبق جلساتی که برگزار کردیم، حقوق والیبال از این شرکت ها به قوت خود باقی است. هم اکنون بیش از ۷ میلیارد برای فدراسیون والیبال مطالبات از این شرکت ها وجود دارد که باید پرداخت شود. ما باید بعد از برگزاری جلسه درباره نحوه پرداخت این مبالغ به توافق برسیم. به هر حال متاسفانه مبلغی که در سبد اسپانسر قرار گرفته، تفکیک درستی نشده و به همین خاطر حق والیبال ضایع شده است.

 

دبیر فدراسیون به زودی معرفی می شود

 

هنوز درباره انتخاب دبیر فدراسیون به نتیجه نرسیدیم. چند گزینه وجود دارد که از اهالی والیبال هستند. در چند روز آینده سعی می کنیم به جمع بندی برسیم و دبیر فدراسیون را معرفی کنیم تا کاری روی زمین نماند.

 

کولاکوویچ در ایران به ابهام‌ها پاسخ می‌دهد

 

همانطور که قبلا هم اعلام کردیم ایگور کولاکوویچ ۱۸ دی ماه به ایران می آید. او در این مدت نیز فیلم بازی های لیگ را از طریق آنالیزور تیم ملی مشاهده کرده و در جریان عملکرد بازیکنان قرار دارد. با این حال به محض ورود کولاکوویچ به ایران، این مربی اعلام آمادگی کرده که به همه ابهام ها و سوالات پاسخ بدهد. علاوه بر اینکه باید با فدراسیون چند جلسه داشته باشد، به سوالات رسانه ها هم جواب می دهد.

 

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.