جوانگرایی یک آینده نگری و نیاز مهم برای بسکتبال ایران است

به گزارش فرتاک ورزشی،

جوانگرایی یک آینده نگری و نیاز مهم برای بسکتبال ایران است، موضوعی که باروی کار آمدن جواد داوری به عنوان ریس فدراسیون  بسکتبال  در حال انجام شدن است ،موضوعی که بسکتبال ایران سالیان به آن نیاز داشت و مدیران نتیجه گرا از آن غافل بودند.

فراموش نکنیم حامد حدادی چهره شاخص خانواده بسکتبال و ورزش ایران است و سال ها با پوشیدن پیراهن تیم ملی ایران افتخار آفرینی کرده است، چهره ای که در جام حذفی از تیم ملی  برای همیشه خداحافظی کرد تا راه آینده را برای جوانان باز کند.

  • بیشتر بخوانید:

نتیجه یا جوان‌گرایی؟ تیم ملی بسکتبال آینده را می‌سازد

 

آینده بسکتبال ایران متعلق به جوانان است؛ از جوانگرایی نترسیم

اما ما برای جانشینی حامد حدادی ها در تیم ملی چه کرده ایم؟ آیا بالاخره روزی نباید این چهره شاخص از تیم ملی کنار می رفت؟ آیا ما توانسته ایم برای آینده بسکتبال خود برنامه ریزی مناسبی داشته باشیم؟

 آیا نباید جوان گرایی را از جایی شروع می کردیم؟ حتی اگر به قیمت از دست دادن یک رقابت یا چند مسابقه باشد؟ ما بدون هزینه امکان چشیدن طعم شیرین جوان گرایی و اتکا به نیرو و ظرفیت جوانان را نداریم!

بسکتبال  ژاپن نمونه و الگوی روشن و موفقی از جوانگرایی است، تیمی که رقیب دسته گرمی برای بسکتبال ما بود  وامروز در برابر برترین تیم های جهان قد علم می کند، آیا بسکتبال ژاپن بدون هزینه و صبر ثمره تلاش خود را می بیند و در جهان بسکتبال  قدرت نمایی می کند؟

افول بسکتبال ایران از آن باخت تاریخی در مقابل قزاقستان با سرمربیگری مصطفی هاشمی در تیم ملی آشکار شد،قزاقستانی که پیروزی در برابر تیم ملی بسکتبال ایران برایش به آرزوی تبدیل شده بود آن روز توانست تیم ملی کشورمان را با هدایت مصطفی هاشمی شکست دهد و تلنگر بزرگی به بسکتبال ایران بزند.

البته نباید به تجربه و نیاز جوانان به حضور در رقابت های داخلی و بین المللی و ایجاد یک نگرش مثبت غافل بود همان کاری که الان فدراسیون جدید با حضور هاکان دمیر در جام جهانی انجام داد تا این تغییر نسل بهتر از قبل در جامعه بسکتبال و کسب عناوین برون مرزی موثر باشد.

آینده بسکتبال ایران متعلق به جوانان است؛ از جوانگرایی نترسیم

بازیکنان جوان در گذشته کمتر به تیم ملی دعوت می شدند به طور مثال زمانی که مصطفی هاشمی به عنوان سرمربی تیم ملی بسکتبال انتخاب شد از مهدی کامرانی دعوت کرد و هنوز متکی به بازیکنان پا به سن گذاشته بود و در حال حاضر با روی کار آمدن هاکان دمیر به عنوان سرمربی تیم ملی بسکتبال بازیکنان آینده‌داری که در محدوده سنی ۱۹ تا ۲۳ سال قرار دارند به تیم ملی دعوت می شوند و در میدان های بزرگ مثل جام جهانی به میدان می روند، کاری که باید سال ها پیش انجام می شد الان و در یک سال اخیر با فدراسیون جدید استارت خورده است .

غیبت این دست از بازیکنان جوان در جام های بین المللی حتی به عنوان بازیکن نیمکت‌نشین به طور قطع یکی از معضل‌های  بسکتبال ایران در گذشته بوده است اما الان  هاکان دمیر سرمربی تیم ملی بسکتبال کشورمان  خون تازه‌ای را به تیم ملی  تزریق کرده است  و مسیری را که باید سال ها پیش می رفتیم الان استارت زده است .

امید است پیشکسوتان بسکتبال با همدلی واتحاد بیشتر باعث پیشرفت این جوانان شوند تا دوباره شاهد یکه تازی بسکتبال ایران  در آسیا باشیم.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.