رئیس فدراسیون کشتی در گفت و گوی تلویزیونی به حواشی روز پایانی لیگ واکنش نشان داد.

به گزارش فرتاک ورزشی،

علیرضا دبیر در خصوص برگزاری لیگ کشتی پس از کش و قوس‌های زیاد اظهار داشت: از همه کسانی که در این راه کمک کردند تشکر می‌کنم. حدود 9 ماه کشتی تعطیل بود، خودم به شخصه در جلسات کارشناسی پروتکل‌ها شرکت کردم. 500 کشتی‌گیر، داور و برگزارکننده به خانه کشتی ابراهیم هادی آمدند و مسابقات را به صورت متمرکز برگزار کردیم.

وی ادامه داد: ما سه دوره مسابقات را برگزار کردیم، خانه کشتی ابراهیم هادی قبلا فقط 60 تخت داشت، اما الان شرایط خیلی بهتری دارد و تیم‌ها به صورت دسته‌های چهار یا پنج تایی در آن حضور پیدا کردند.

رئیس فدراسیون کشتی در مورد چند کشتی‌گیری که مبتلا به ویروس کرونا شدند، خاطرنشان کرد: 8-7 کشتی‌گیر کرونا گرفتند که از مسابقات لیگ نبوده، دیدیم که مسابقات جام جهانی برگزار شد و روس، اوکراین و بلاروس چقدر آماده بودند. نزدیکان من تماس گرفتند و گفتند مسابقات را برگزار نکن، ریسک است، اما قرار است المپیک برگزار شود، ما لیگ را با سه هدف برگزار کردیم؛ اول این که کشتی به جریان بیفتد، دوم این که المپیک را پیش رو داریم و سوم این که کشتی را به خانه‌های مردم ببریم.

دبیر افزود: در مورد آن 7 کرونایی باید بگویم نجاتی، در انتخابی تیم ملی مشکوک بود، ما از او دو بار تست گرفتیم که منفی شد و حتی کشتی هم گرفت. وقتی به اردو آمد، از او تست گرفتیم و دیدیم کرونا دارد. ماساژور و مربیان تیم ملی هم از او کرونا گرفتند و اردو را به همین خاطر تعطیل کردیم.

وی در خصوص امیرمحمد یزدانی گفت: برای جام جهانی حسن یزدانی و کامران قاسم‌پور انتخاب شدند. یزدانی باید در مسابقه‌ای شرکت کند که حریف آمریکایی‌اش حضور داشته باشد تا بتواند قبل از المپیک با او کشتی بگیرد. وقتی متوجه شدیم کشتی‌گیر آمریکایی نمی‌آید، دیدیم که فرستادن او آورده‌ای ندارد. قاسم‌پور هم همین شرایط را داشت. یزدانی باید 4 کشتی می‌گرفت و همه را 10 بر صفر، 11 بر صفر می‌برد، گفتیم اینجا کشتی بگیرد بهتر است.

رئیس فدراسیون کشتی ادامه داد: با تدبیر سرمربی تیم ملی دو نفر از کشتی‌گیران انتخابی که شانس داشتند را انتخاب کردیم و تصمیم بسیار خوبی هم بود.

دبیر با اشاره به وضعیت امیرمحمد یزدانی تصریح کرد: یزدانی وقتی در اردو بود تست اولش مثبت شده بود، دو بار تست گرفتیم مثبت شد و به همین خاطر هواپیما او را سوار نمی‌کرد، بنابراین به قرنطینه رفت و نتوانست در جام جهانی حضور پیدا کند.

وی در خصوص وضعیت باشگاه استقلال اظهار داشت: در ابتدا باید از احمد مددی تشکر کنم، او فرد فهیم و اخلاق‌مداری است. استقلال دیر به مسابقات آمد، من را به استقلالی بودن متهم کردند، ما یک ورزشگاه را در سه دوره 15 روزه به صورت رایگان در اختیار آنها گذاشتیم. بعد از آن، آنها با باشگاهی درگیر شدند. در جاهایی هم حق با قائم‌شهر بود، اما دو کشتی را به استقلال دادند. دفعه سوم، هیأت کشتی مازندران رضایت‌نامه چند کشتی‌گیر را نمی‌داد. با عسگری محمدیان صحبت کردیم و این مشکل حل شد.

رئیس فدراسیون کشتی تصریح کرد: چند مربی استقلال کار بدی را انجام دادند، عبدالمهدی نصیرزاده با من تماس گرفت و گفت 5 کشتی‌گیر آنها کرونا دارند. من در بودجه و کشتی کلاه سرم نمی‌رود. ما تست‌های آنها را مطابقت دادیم، حتی تیم دیگری بود که تست‌سازی کرده بود که ما آنها را به مسابقات راه ندادیم اما موضوع را مخفی نگه داشتیم. نمی‌توانیم روی این مسأله ریسک کنیم. مددی اینها را نمی‌دانست و وقتی دیشب به او گفتم ناراحت شد.

دبیر اضافه کرد: من جواب تست‌ها را داشتم، به نصیرزاده گفتم دو کشتی‌گیر و یک مربی آنها مثبت شده‌اند، 5 نفر نیستند. یکی از آن دو نفر را در وزن 97 کیلو آوردند و گفتند تست‌اش مثبت شده، ما متوجه شدیم نتیجه تست با فشار یکی از مربیان استقلال دستکاری شده، گفتم آن کشتی‌گیر را وزن‌کشی و قرنطینه کنید، اگر مثبت بود او را دو سال محروم کنید. چون این تخلف محسوب نمی‌شود و قتل است. بعد که کشتی‌گیر متوجه شد با هیاهو فرار کرد و رفت. ما حتماً آن کشتی‌گیر و مربی را به کمیته انضباطی می‌خوانیم.

وی افزود: اگر لازم باشد حتی به دادگاه هم می‌رویم. در ورزشی که پهلوانی و اخلاق‌مداری شعار آن است، نباید این موضوعات باشد. گفتند در فینال اجازه ندادند کشتی‌گیر ما حاضر شود، کشتی‌گیر 74 کیلوی آنها نیامد و اشتباه کرد که باید در کمیته انضباطی بررسی شود و اگر تخلفی کرد باید بیاید پولش را پرداخت کند.

رئیس فدراسیون کشتی اظهار داشت: من از دانشگاه آزاد تشکر می‌کنم، گفتند ما به لیگ آمدیم تا به کشتی کمک کنیم، روز فینال که متوجه شدم دانشگاه آزاد آمده، باشگاه استقلال گفت؛ چند کشتی‌گیر ما دچار ضرب‌دیدگی شده‌اند، اما من اجازه نمی‌دهم کار را ابتر تمام کنند. گفتم هر کشتی‌گیر و مربی‌ای که روی تشک حاضر نشود دو سال محروم می‌شود. متوجه شدیم که آنها در مورد ضرب‌دیدگی راست نگفتند. مددی هم گفت محکم بگیرید و همه موظفند بیایند. آنها حتی جواب تلفن مددی را هم نمی‌دادند.

وی افزود: من اجازه نمی‌دهم نام باشگاه استقلال و بعدا اگر پرسپولیس بیاید این باشگاه خراب شود. کشتی ایران احتیاج به آرامش دارد. کشتی‌گیران نگران نباشند، مددی کمک می‌کند و اگر این طور نشد، ما در خدمت هستیم. خیلی‌ها باید به کمیته انضباطی بیایند و جواب بدهند. ما به وزارت بهداشت تعهد داریم. داشتند کار ما را خراب می‌کردند، اما کار خدا بود که مسابقات به نحو احسن برگزار شود. ما در جام جهانی خیلی چیزها دستگیرمان شد. من با ساروی صحبت کردم، او با کشتی‌ای که گرفت نشان داد حرف‌های زیادی دارد. در کشتی با یک اخطار حتی 5-4 پوئن جابجا می‌شود.

دبیر عنوان کرد: محمد بنا در تاریخ کشتی ما جزو افراد بی‌نظیر است. من کشتی حسینی را دیدم، باید در 3 دقیقه اول به کشتی‌گیر روس اخطار داده می‌شد، این برای کشتی ما آلارم بود که از نظر بدنی از روس‌ها عقب هستیم. خیلی‌ها گفتند لیگ را برگزار نکنید، اما المپیک قطعا برگزار می‌شود و اگر لیگ برگزار نشود چه اتفاقی می‌افتد؟

وی در گفت‌وگو با برنامه ورزش و مردم در پاسخ به این سؤال که اگر روس‌ها با پرچم المپیک در این مسابقات حاضر نشوند، آیا ما یک حریف عمده‌مان را از دست داده‌ایم گفت: امیدوارم آنها بتوانند شرکت کنند. این مسأله در فرنگی و بعضی از اوزان آزاد به نفع ما می‌شود. روس‌ها هم مثل ایران و آمریکا قوی هستند و با حضورش ان مسابقات قشنگ‌تر می‌شود.

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.