افرادی که ذهن قوی دارند عادت‌های سالمی نیز دارند. آن‌ها عواطف، افکار و رفتار‌های خود را به گونه‌ای مدیریت می‌کنند که برای موفقیت در زندگی آماده‌شان می‌کند.

۱۳ راهکار وجود دارد که افراد دارای ذهن قوی انجام نمی‌دهند. به این ترتیب شما هم می‌توانید از نظر ذهنی قوی باشید.

۱. وقتشان را برای تاسف خوردن به حال خود تلف نمی‌کنند

افرادی که از نظر ذهنی قوی هستند، زانوی غم بغل نمی‌کنند و درباره شرایطشان یا نحوه برخورد دیگران با خود احساس تاسف نمی‌کنند. به جای این کار، مسئولیت نقش خود را در زندگی می‌پذیرند و می‌دانند که زندگی همیشه آسان یا منصفانه نیست.

۲. قدرت و اقتدارشان را به دیگران نمی‌سپارند

آن‌ها به دیگران اجازه نمی‌دهند کنترلشان کنند، نمی‌گذارند یک نفر دیگر رویشان سلطه داشته باشد. آن‌ها نمی‌گویند “رئیسم باعث می‌شود حس بدی داشته باشم”، زیرا می‌دانند که کنترل عواطفشان را در اختیار خودشان است و می‌توانند انتخاب کنند که چگونه واکنش نشان بدهند.

۳. از تغییر کردن طفره نمی‌روند

افراد دارای ذهن قوی سعی نمی‌کنند از تغییر فرار کنند. بلکه از تغییرات مثبت استقبال می‌کنند و تمایل دارند انعطاف‌پذیر باشند. آن‌ها می‌دانند که تغییر ناگزیر است و به توانایی‌های خود برای انطباق با آن باور دارند.

۴. انرژی خود را صرف اموری نمی‌کنند که رویشان کنترل ندارند

هرگز از فردی با ذهنیت قوی نمی‌شنوید که درباره چمدان گمشده یا راه‌بندان شکایت کند. آن‌ها در عوض روی چیز‌هایی تمرکز می‌کنند که می‌توانند در زندگیشان کنترل کنند. آن‌ها می‌دانند که گاهی تنها چیزی که قابل کنترل است، نگرش خودشان است.

۵. نگران راضی نگه داشتن همه نیستند

افرادی که ذهنی قوی دارند می‌دانند که لازم نیست همزمان همه را راضی نگه دارند. آن‌ها از نه گفتن یا حرف زدن در صورت نیاز نمی‌ترسند. آن‌ها تلاش می‌کنند مهربان و منصف باشند، اما اگر اطرافیانشان ناراحت شوند می‌توانند با این قضیه کنار بیایند.

۶. از ریسک‌های حساب شده نمی‌ترسند

آن‌ها دست به ریسک‌های احمقانه یا بی‌پروا نمی‌زنند، اما از ریسک‌های حساب شده نمی‌ترسند. این افراد قبل از تصمیم‌گیری زمانی را صرف سبک و سنگین کردن ریسک‌ها و مزایا می‌کنند، و قبل از هرگونه اقدام کاملا از مشکلات بالقوه آن‌ها مطلع می‌شوند.

۷. به گذشته فکر نمی‌کنند

افرادی که ذهن قوی دارند وقت خود را با فکر کردن به گذشته و آرزو کردن برای اینکه جور دیگری اتفاق می‌افتاد، تلف نمی‌کنند. آن‌ها گذشته‌شان را قبول می‌کنند و می‌توانند بگویند چه چیز‌هایی از آن یاد گرفته‌اند.

با این حال، دائما تجارب بد را زنده نمی‌کنند یا درباره روز‌های خوش گذشته خیالپردازی نمی‌کنند. بلکه در زمان حال زندگی می‌کنند و برای آینده‌شان برنامه‌ریزی می‌کنند.

۸. یک اشتباه را چند بار تکرار نمی‌کنند

این افراد مسئولیت رفتار خود را به عهده گرفته و از اشتباهات گذشته خود درس می‌گیرند. در نتیجه، دیگر مرتکب آن اشتباهات نمی‌شوند. بلکه رو به جلو حرکت می‌کنند و در آینده تصمیمات بهتری می‌گیرند.

۹. از دیگر افراد موفق بیزار نیستند


افرادی که ذهنیت قوی دارند می‌توانند موفقیت سایرین را در زندگی تحسین کرده و جشن بگیرند. وقتی دیگران از آن‌ها پیشی می‌گیرند حسادت نمی‌کنند و احساس فریب خوردن نمی‌کنند. بلکه می‌دانند این موفقیت حاصل سخت کوشی بوده است و مایلند برای رسیدن به موفقیت خود نیز سخت کار کنند.

۱۰. با اولین شکست جا نمی‌زنند

افرادی که دارای یک ذهن قوی هستند شکست را دلیل تسلیم شدن نمی‌دانند. بلکه از شکست به عنوانی فرصتی برای رشد و ارتقای خود استفاده می‌کنند. آن‌ها تمایل دارند تا رسیدن به موفقیت به تلاش خود ادامه دهند.

۱۱. از تنها بودن نمی‌ترسند

این افراد می‌توانند تنهایی را تحمل کنن و از سکوت نمی‌ترسند. آن‌ها هراسی ندارند که با افکار خو تنها بمانند و می‌توانند از این زمان برای بهره‌وری استفاده کنند.

آن‌ها از مشایعت خود لذت می‌برند و همیشه برای همراهی سرگرم شدن به دیگران وابسته نیستند، بلکه می‌توانند به تنهایی شاد باشند.

۱۲. حس نمی‌کنند دنیا چیزی بهشان بدهکار است

افراد دارای ذهن قوی احساس نمی‌کنند محق چیزی در زندگی هستند. آن‌ها با این ذهنیت به دنیا نیامده‌اند که دیگران باید مراقبشان باشند یا دنیا باید چیزی به آن‌ها بدهد. بلکه به دنبال فرصت‌هایی بر اساس شایستگی‌های خود هستند.

۱۳. انتظار نتایج فوری ندارند

چه روی سلامت خود کار کنند و چه روی راه‌اندازی یک کسب و کار جدید، این افراد انتظار نتایج فوری ندارند. بلکه با تمام وجود مهارت‌ها و زمان خود را به کار می‌گیرند و می‌دانند تغییر واقعی زمان می‌برد.

 

انتهای پیام/