اگرچه حمله قلبی درحین رابطه زناشویی کمتر اتفاق می‌افتد، اما شانس زنده ماندن افراد بعد از این حملات واقعا کمتر از موارد دیگر است.

در زبان فرانسوی به اوج لذت جنسی، la petite mort یا مرگ کوچک می‌گویند. پزشکان فرانسوی اخیرا مطالعه‌ای را به انجام رسانده‌اند که معنای لفظی این اصطلاح را به واقعیت نزدیک می‌کند. مطالعه اخیر آنان نشان می‌دهد که لحظه اوج لذت جنسی واقعا می‌تواند مرگ‌بار باشد و خطر مرگ بر اثر حمله قلبی درحین رابطه زناشویی برای مردان، ۴ برابر بیشتر از زنان است. مهم‌ترین عامل این اتفاق نیز براساس این مطالعه، «خجالت‌زدگی بیش از حد» مردان برای کمک خواستن از همسرشان است.
 
محققان می‌گویند که اگرچه حمله قلبی درحین رابطه زناشویی کمتر اتفاق می‌افتد، اما شانس زنده ماندن افراد بعد از این حملات واقعا کمتر از موارد دیگر است. درواقع، این حملات در اکثر موارد می‌توانند سریعا به مرگ منجر شوند. دکتر اردلان شریف‌زادگان (مسئول مطالعه) درباره یافته‌های نهایی می‌گوید: «مردان در این وضعیت تنها نیستند و همسرشان می‌تواند احیای قلبی-ریوی (CPR) را برای آنان انجام بدهد. با این‌حال، در بعضی از موارد هم همسران هیچ کاری انجام نمی‌دهند. درواقع، آنان شوکه می‌شوند و نمی‌دانند که باید چه اقدامی را سریع‌تر انجام بدهند. به‌علاوه، خجالت‌زدگی مردان در این وضعیت معمولا مانع از آن می‌شود که درخواست کمک کنند».
 
این پزشک از همه انسان‌ها می‌خواهد که در صورت مواجهه با حمله قلبی دیگران، سریعا واکنش نشان بدهند و اصلا به موقعیت خاص او توجه نکنند. او می‌گوید: «اولین کاری که باید انجام بدهید، کمک خواستن از نزدیک‌ترین افراد مانند همسایگان است. سپس باید سریعا فردی را پیدا کنید که احیای قلبی-ریوی (CPR) را بلد باشد. یک فرد دیگر هم باید سریعا با اورژانس تماس بگیرد». دکتر جرمی پیرسون (از اعضای بنیاد قلب بریتانیا)، این نکات و یافته‌ها را تایید می‌کند و می‌گوید: «ما از همه انسان‌ها می‌خواهیم که CPR را یاد بگیرند و در این مواقع سریعا برای نجات جان دیگران تلاش کنند. فرقی ندارد که فرد بیمار در چه وضعیت قرار دارد، چون مسئله اصلی فقط جان او است».

 

انتهای پیام/