اضافه وزن قبل از بارداری یا چاقی بیش از حد نرمال در دوران بارداری عوارض و خطرات جدی برای مادر و کودک دارد که باید بدانید.

چاقی را می توان مقدار زیاد چربی در بدن تعریف کرد که البته باید آن را نسبت به قد و وزن فرد سنجید که به آن توده بدنی می گویند که بر اساس آن می توان تصمیم گرفت که فرد چاق است یا خیر.

آیا چاقی روی بارداری تاثیر دارد ؟

چاقی می تواند بر باروری فرد تاثیرگذار باشد . خانم هایی که وزن آن ها بالا است، دیرتر باردار می شوند حتی اگر تخمک گذاری آن ها منظم باشد. بارداری هم چنین اثری روی سخت تر شدن زایمان دارد که وقتی توده بدنی شما افزایش پیدا می کند، خطر بارداری نیز بالا می رود.

بارداری با وجود چاقی

چاقی چگونه روی بارداری تاثیر می گذارد ؟

همانطور که در بخش بارداری و نوزاد نمناک گفته شده است در دوران بارداری ، چاقی خطر سختی های این دوران را افزایش می دهد که شامل سقط جنین ، سقط رویان و زایمان نوزاد مرده می شود. همچنین:

 1. احتمال کلی سقط جنین در زیر 12 هفته 20 درصد می باشد اما اگر توده بدنی شما بالای عدد 30 باشد، احتمال آن 25 درصد می شود .
 2. فشار خون بالا : اگر توده بدنی فرد بیشتر از 35 باشد، خطر فشار خون بالا دو برابر خانم هایی می شود که توده بدنی آن ها پایین تر از 25 است .
 3. لخته خون : همه خانم های باردار احتمال لخته شدن خون بیشتری نسبت به خانم های غیرباردار دارند و اگر توده بدنی آنها 30 به بالا باشد، این خطر افزایش پیدا می کند .
 4. خطر خونریزی های زیاد بعد از زایمان : کودکان بیشتر از 4 کیلو خطر این خونریزی ها را 7 درصد افزایش می دهند و اگر توده بدنی مادر بیشتر از 30 باشد، خطر آن 14 درصد ارتقا پیدا خواهد کرد .
 5. دیابت
 6. آسیب دیدگی اعضای بدن
 7. مشکلات قلبی عروقی
 8. آشفتگی در خواب
 9. زایمان سخت
 10. نیاز به سزارین

فشارخون بالا در بارداری

چاقی در دوران بارداری چگونه روی کودک تاثیرگذار است ؟

چاقی در دوران بارداری می تواند مشکلات زیادی را برای کودک به وجود بیاورد که شامل موارد زیر است :

 • بزرگ تر بودن از حد طبیعی
 • چربی زیاد در بدن که سندرم متابولیک و چاقی کودکان را افزایش می دهد
 • نقص های مادرزادی که این وضعیت در صورت استفاده از امواج فراصوت افزایش پیدا می کند .

تاثیر چاقی مادر بر جنین

در دوران بارداری چقدر می توان اضافه وزن داشت؟

وزن قبل از دوران بارداری و توده بدنی می تواند سلامت نوزاد را تضمین کند و نقش مهمی در تصمیم گیری و تعیین وزن شما در دوران بارداری دارد که این موضوع را باید با درمانگر خود در میان بگذارید و راهنمایی های زیر را برای کنترل افزایش وزن و چاقی در دوران بارداری در نظر بگیرید :

بارداری تک قلویی : اگر چاق هستید و تنها یک نوزاد را باردار می باشید، اضافه وزن طبیعی بین 5 تا 9 کیلوگرم می باشد .

بارداری چند قلویی: اگر چاق هستید و دو قلو و چند قلو باردار هستید، اضافه وزن شما باید بین 11 تا 19 کیلو باشد .

برای خانم هایی که بیش از حد چاق هستند، باید اضافه وزن کمتری را در نظر گرفت و بهتر است قبل از بارداری وزن خود را کاهش دهند تا خطر ابتلا به مشکلات مختلف در کودک کاهش پیدا کند .

 

انتهای پیام/