داوطلبان کنکور کمتر به خواب شبانه خود اهمیت می دهند و مدام در حال مطالعه هستند اما نمی دانند خواب مناسب مهم ترین عامل قبولی در کنکور است.

کنکور مهمترین آزمون سراسری است که در زندگی بسیاری از دانش آموزان اهمیت ویژه ای دارد چرا که این آزمون آینده شغلی و تحصیلی آنان را تعیین کرده و برای بسیاری از افراد سرنوشت ساز است.

قبل از برگزاری کنکور سراسری بسیاری از داوطلبان خود را برای این آزمون مهم آماده می کنند و کمتر به خواب شبانه خود اهمیت داده و تا بعد از نیمه‌شب، مشغول مطالعه‌اند، غافل از اینکه خواب ناکافی یکی از عوامل بازدارنده موفقیت در کنکور سراسری است.

خواب مفید برای کنکور

چرا خواب در برنامه کنکوری ها اهمیت دارد؟

خواب در زندگی همه افراد به خصوص کنکوری ها اهمیت فراوانی دارد. داوطلبانی که تا نیمه شب مشغول درس خواندن هستند و برای جا نماندن از رقبای خود به خواب شبانه شان اهمیت نمی دهند، دچار مشکلاتی شده و یادگیری در آنها مختل خواهد شد پس خواب برای یک فرد کنکوری بسیار مهم است زیرا:

 • خواب شبانه مناسب، مغز را در روند تثبیت حافظه یاری می‌ کند و کمک می کند که مغز برای ضبط و طبقه‌بندی اطلاعات جدیدی که در روز کسب کرده، فرصت کافی داشته باشد.
 • خواب شبانه باعث بهبود عملکرد مغز و انجام بهتر کارهای ذهنی و فکری می شود.
 • خواب مفید شبانه بدن را برای فعالیت‌ های روز بعد آماده کرده و باعث می شود شما در طول روز انرژی انجام کار هایتان رو داشته باشید.
 • خواب مفید شبانه استرس داوطلبان را می کاهد و اختلال در خواب باعث افزایش فشار خون ، تپش قلب و استرس می‌ شود.
 • یکپارچه‌سازی حافظه، پردازش اطلاعات، رشد فیزیکی، ترمیم عضلات و...حین خواب اتفاق میفتد.

بهبود عملکرد مغز

کنکوری ها به چند ساعت خواب نیاز دارند؟

نیاز به خواب در هر سنی متفاوت است. کنکوری ها با حدود 17 الی 18 سال سن به یک خواب تقریبا 6 تا 8 ساعت در روز نیاز دارند. خوابیدن کمتر از این ساعات موجب کاهش حافظه ، قدرت تمرکز مغز و همچنین کاهش اثربخشی مطالعه می شود. خواب به اندازه و درست کمک می کند تا هر آنچه را که در طول روز یاد می گیرید در ذهن داشته باشید.

توصیه ای برای داوطلبان کنکور برای خواب بهتر

 1. اتاق خواب را خنک و تاریک نگه دارید.
 2. از عصر به بعد کافئین مصرف نکنید.
 3. قبل از خواب به صفحه نمایش خیره نشوید.
 4. در شبانه روز کمتر از 6 ساعت و بیش‌تر از 8 ساعت نخوابید.
 5. زمان خواب ثابتی تعیین کنید و هیچ وقت زمان خواب خود را جابه‌جا نکنید.
 6. 4 ساعت قبل از خواب غذای سنگین نخورید تا بتوانید راحت‌تر بخوابید.

 

انتهای پیام/