یکی از گروه های غذایی که مصرف آن برای بدن بسیار مهم و ضروری است ،خانواده ی لبنیات نام دارد. توصیه می شود که روزانه 2 الی 4 واحد از این خانواده در رژیم غذایی افراد گنجانده شود.

شیر و لبنیات، منبع بسیار خوبی برای تأمین پروتئین مورد نیاز بدن است، مصرف روزانه دو لیوان شیر، 50 درصد پروتئین مورد نیاز افراد بالغ را تأمین می کند.
 
کلسیم موجود در شیر و لبنیات از نرمی استخوان ، کندی رشد، خرابی دندان ها در کودکان و پوکی استخوان در بزرگسالان پیشگیری می کند.
 
مطالعه ی جدید نشان می دهد که عادت های غذایی نوجوانان و جوانان، سلامت استخوان آن ها را در سنین بالا به خطر می اندازد.
مرکز ملی پوکی استخوان انگلیس «NOS» در مطالعه ی جدیدش گزارش داد که نوعی عادت غذایی خطرناک و نگران کننده در میان نوجوانان و جوانان مرسوم شده است. محققان مدعی شده اند که 70 درصد افراد 18 تا 35 سال دوره ی رژیمی را گذرانده یا درحال گذراندن آن هستند.

 

بیست درصد افراد نیز رژیم خود را کنار گذاشته اند. لبنیات منبعی حیاتی از کلسیم مورد نیاز برای رشد و استحکام استخوان است.

«سوزان لانام نیو»، مشاور بالینی در مرکز NOS و استاد علوم غذایی در دانشگاه سوری اظهار داشت:«رژیم غذایی در اوایل بزرگسالی حائز اهمیت فراوانی است؛ زیرا با نزدیک شدن به سی سالگی، جبران کردن صدمات ناشی از رژیم غذایی ضعیف و کم و کاستی های غذایی دیر می شود. در این سن و سال، فرصت ایجاد استخوان های قوی نیز از دست می رود.»

 
لبنیات

فواید مصرف لبنیات

 محققان دریافتند که رایج ترین رژیم غذایی میان افراد 25 ساله و جوانتر، در کشور انگلستان رژیم «تمیز خوردن» نام دارد که به معنی کنار گذاشتن کامل گروه های غذایی است.
 
بر اساس یکی دیگر از یافته های مطالعه، افراد زیر 25 سال بیشتر از هر گروه سنی دیگری وبلاگ نویسان سلامتی، رژیم غذایی و مواد غذایی را در شبکه های اجتماعی دنبال می کنند.
 
محققان درباره ی اثر رژیم های غذایی مرسوم که در شبکه های اجتماعی گسترش یافته هشدار می دهند؛ زیرا سلامت جوانان و نوجوانان و زندگی آتی آنان به خطر می افتد. 
 
به باور محققان، کنار گذاشتن کل گروه های غذایی در ابتدای بزرگسالی و زمانی که پایه های استخوان بندی خوب در بدن نهاده می شود، می تواند به طرز چشم گیری احتمال پوکی استخوان را افزایش بدهد.
 
اگر اقدامات لازم برای ترغیب نوجوانان به منظور قرار دادن تمامی گروه های غذایی در رژیم غذایی آنان ترتیب داده نشود، باید در انتظار آینده ای باشیم که شکستگی استخوان به امری رایج و عادی تبدیل شود.
 
پوکی استخوان بیماری دردناک و تضعیف کننده ای است و نوجوانان باید به فکر ایجاد استخوان های نیرومند و کاهش خطر بروز مشکلات حاد سلامتی در سال های آتی زندگی شان باشند.
انتهای پیام/