شمشیربازی ایران با 2 نماینده به المپیک ریو خواهد رفت که در شرایط معمولی کسب مدال برای این دو بسیار سخت خواهد بود اما آنها در آرزوی خلق شگفتی هستند

به گزارش فرتاک ورزشی، حضور 2 شمشیرباز در المپیک ریو، افتخار بزرگی برای این رشته ورزشی خواهد بود. تیم ایران در این دوره از رقابتها در اسلحه سابر به مصاف حریفان خود خواهد رفت و در آرزوی خلق شگفتی در این رقابتهاست. در این رشته، مجتبی عابدینی که این روزها دیگر حریفی آسان برای شمشیربازان جهان به شمار نمیرود، به همراه علی پاکدامن، دیگر شمشیرباز شایسته کشورمان از 32 ورزشکار اسلحه سابر در المپیک ریو خواهند بود.

 

با توجه به حضور برترین‌های جهان در المپیک ریو، شمشیربازان ایران برای کسب مدال المپیک کار دشواری را پیش رو دارند. مجتبی عابدینی در مرحله 1/16 المپیک با حریف کانادایی و قهرمان اروپا روبه‌رو خواهد شد، در مرحله 1/8 حریف کره جنوبی  را پیش رو دارد و برای رسیدن به جمع 4 نفر باید با برنده فرانسه و نایب قهرمان اروپا در سال 2012 از ایتالیا رقابت خواهد کرد.

علی پاکدامن هم در ابتدا قهرمانی از برزیل را پیش رو دارد و سپس با نفر یک رنکینگ جهانی از روسیه روبه‌رو خواهد شد و در صورت برتری بر این حریف برای رسیدن به جمع 4 نفر پایانی با برنده روسیه و آمریکا دیدار خواهد کرد.

 

کسب هر نتیجه‌ای در المپیک ریو می‌تواند برای شمشیربازی یک افتخار باشد چراکه شمشیربازان دست به کار بزرگی زده اند.

 

 

*مجتبی عابدینی 

 

 

متولد۶۳ عضو تیم ملی شمشیربازی ایران در اسلحه سابر. او با قهرمانی در مسابقات انتخابی، به المپیک ۲۰۱۲ المپیک لندن راه پیدا کرد. در المپیک گذشته، در اسلحه سابر مردان در اولین بازی مقابل فلورین زالومیر از رومانی با نتیجه ۱۵ بر ۷ شکست خورد و در رتبه ۳۶ قرار گرفت.

 

مجتبی در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ کره جنوبی، اینچئون توانست به همراه علی پاکدامن، محمد رهبری و فرزاد باهر پس از شکست تیم شمشیربازی سابر از کشور چین به دیدار نهایی راه یابد. در مسابقه پایانی با شکست برابر تیم کشور میزبان به جایگاه دوم و نشان نقره مسابقات دست پیدا کرد.

 

او در مسابقات کلاس A لهستان با برد مقابل نماینده کره جنوبی که عنوان قهرمانی جهان را در اختیار دارد به جمع هشت بازیکن برتر این رقابت‌ها صعود کند.

عابدینی که پس از صعود مستقیم از مرحله مقدماتی موفق شده بود با غلبه قهرمان المپیک از روسیه یک مرحله دیگر صعود کند، با برتری مقابل حریف کره‌ای که به جمع هشت بازیکن برتر مسابقات کلاس A لهستان صعود کرد.

 

 در رقابت‌های مسابقات شمشیربازی جایزه بزرگ سئول مجتبی عابدینی با صعود به جمع ۸ نفر برتر رقابت‌ها ۲۱ امتیاز را کسب کرد و توانست خود را در ۱۴ نفر برتر رنکینگ دنیا جای دهد و دو سهمیه را برای ایران در المپیک ۲۰۱۶ ریو تثبیت کند.

 

 

 

 

* علی پاکدامن

 

 

متولد ۶۹ عضو تیم ملی رشته شمشیربازی، اسلحه سابر. او در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ کره جنوبی، اینچئون توانست به همراه مجتبی عابدینی، محمد رهبری و فرزاد باهر پس از شکست تیم شمشیربازی سابر از کشور چین به دیدار نهایی راه پیدا کند. در مسابقه پایانی با شکست برابر تیم کشور میزبان به جایگاه دوم و نشان نقره مسابقات دست پیدا کرد.

علی پاکدامن یکی از شمشیربازان المپیکی ایران توانست با شکست دادن حریفانی از قزاقستان، استرالیا، هنگ کنگ، قطر، هند، ازبکستان، ایران (محمد فتوحی)، کره جنوبی و ویتنام به فینال برسد و در دیدار نهایی با قبول شکست برابر نماینده کره جنوبی مدال نقره را کسب کند. او همراه مجتبی عابدینی المپیکی های ایران در ریو خواهند بود، با این تفاوت که او اولین تجربه خود را پشت سر می گذارد و عابدینی دومین حضورش است.

 

 

 

 

** برنامه شمشیربازان ایران در المپیک ریو:

 

 

* چهارشنبه 10 آگوست؛ 20 مرداد

 

شمشیربازی ـ علی پاکدامن و مجتبی عابدینی

ساعت 16 ـ مرحله مقدماتی و یک چهارم نهایی

 

پنجشنبه 11 آگوست؛ 21 مرداد 

 

شمشیربازی (در صورت راهیابی ایران)

ساعت 1 بامداد نیمه نهایی و فینال

 

 

انتهای پیام/