جدال دیدنی بانوی پیر و شیاطین سرخ در هوای سرد تورین .تفکرات نوگرای الگری یا اندیشه های اتوبوسی مورینیو؟ کدامیک جواب می دهند.

به گزارش فرتاک ورزشی،

امین یزدانی؛ امشب ۱۶ آبان ماه سال ۱۳۹۷ شاگردان مکس الگری که بازی رفت را در اولدترافورد با یک گل از شاگردان ژوزه مورینیو برده بودند، در ورزشگاه آلیانتس تورین ،میزبان آقای خاص و شاگردانش درقالب من یونایتد خواهند بود.

این دیدار ازگروه H این رقابت ها و از ساعت  ۰ ۳ /۲۳ به وقت ایران درهفته چهارم از مرحله لیگ قهرمانان اروپا برگزار می شود.

دریک سوی زمین شاگردان الگری که با جذب رونالدو خود را پس ازسالیان طولانی  برای کسب لیگ قهرمانان ازنظر روحی، روانی و ذهنی به خوبی آماده کرده اند، قرار دارند.آنها پس از سپری کردن ۱۴ هفته از رقابت های سری آ، همانند هفت فصل اخیرشان،قاطعانه و بدون حرف و حدیث در صدر جدول  سری آ پیش تازی می کنند و در لیگ قهرمانان اروپا نیز با کسب سه پیروزی متوالی و دشت کردن 9 امتیاز صدرنشین گروه خود هستند.

اگر آنها دربازی امشب  مقابل شیاطین سرخ که این روزها شرایط نسبتا خوبی را درلیگ جزیره پشت سر می گذارند پیروز شوند، قطعا هم خود را در مرحله حذفی چمپیونزلیگ می بینند وهم صدر جدول را به تنهایی دراختیار خواهند گرفت.گرچه آنها با نتیجه تساوی نیز گام به مرحله بعدی چمپیونزلیگ خواهند گذاشت .

سبک وتفکرات آلگری متاثر ازفوتبال سنتی ایتالیاست هرچند اندیشه های نوگرانه، تنوع تاکتیک وپلن ها و تغییرات مداوم مدل بازی  و برنامه های الگری درطول بازی از ویژگی های بارز این مربی نوگرای ایتالیایی بشمار می رود. استحکام وانسجام خط دفاعی و هماهنگی خطوط تیمی و بالانس در فازهای انتقال، از دومین تیم پرافتخار قرن بیستم اروپا،تیمی درحد مدعی ساخته است که بیشتر کارشناسان زبده فوتبال اروپا، آنها را جز سه تیم مدعی کسب لیگ قهرمانان فصل جاری اروپا بشمار می آورند.

الگری به خوبی از کناره های زمین، حملات تیمش را طراحی می کند و برای ایجاد عمق از دیبالا بازیکن تکنیکی و خوشفکر آرژانتینی اش استفاده می کند که کارهای ترکیبی ازجمله آنهاست.پیانیچ با پاس های کوتاه و بلند آنهم از یک سوم میانی و حتی از زمین خودی به خوبی یووه را جهت طراحی حملاتش سازماندهی می کند و بونوچی با ارسال های بلند پشت دفاع و‌کناره ها، بازیساز بی نظیری ازعقب زمین بشمار می رود .

الگری احتمالا دربازی امشب ازمدل ۳-۳-۴ استفاده خواهد کرد و از شزنی/کیه لینی،بونوچی،الکس ساندرو،دی شیلیو(,کوادرادو)/پیانیچ،خضیره،بنتانکور(متویدی)/ رونالدو،مانژوکیچ و دیبالا درترکیب اولیه اش استفاده خواهد کرد.

  ازآن سوی زمین شاگردان مورینیو قرار دارند که گرچه در دو بازی متوالی گذشته توانستند،اورتون و پورنموث درلیگ برتر جزیره را ببرند،اما درلیگ قهرمانان دیگر  بسان یک مدعی از آن نام برده نمی شود و همه علاقه مندان فوتبال درسرتاسر گیتی، هنگامی که نامی ازمنچستربونایتد برده می شود،خواهی نخواهی نام سرالکس فرگوسن بیشتر ازهرکسی درخاطره ها زنده می شود.

سرخ های شهر منچستر در دو دیدار متوالی خانگی شان از شش امتیاز ممکن فقط یک امتیاز از والنسیا گرفتند که آن تساوی، برای هواداران یونایتد بعنوان شکست از آن نام می برند،آنها به هیچوجه درچمپیونزلیگ حال و روز خوشی ندارد، وچنانچه دیدار امشب را نیز به یووه سرحال واگذار کنند،صعود آنها به مرحله بعدی با اما واگرهایی گره خواهد خورد.بنابراین این بازی می تواند برای ژوزه و شاگردانش تعیین کننده باشد،زیرا اگر آنها بازی امشب را به یووه ببازند و از آن سوی خفاش  ها ،یانگ بویز را ببرند، سرخ های شهر منچستر در خطر عدم صعود ازاین گروه، قرار خواهند گرفت.

از طرفی دیگر هواداران میلیونی من یونایتد هنگامی این خطر را بیش از پیش احساس می کنند که تیم محبوبشان دراین بازی حساس وکلیدی، لوکاکو مهاجم قلدر و تنومند خود را هم به علت مصدومیت در اختیار ندارد.بنابراین این دیدار می تواند، یکی از مهمترین وحیاتی ترین بازی های دوران مربیگری مورینیو در لیگ قهرمانان اروپا باشد، زیرا ژوزه پس ازاین دیدار و درهفته پنجم این رقابت ها ، باید در جهنم مستایا به مصاف شاگردان مارسیلینو برود که خودشان برای صعود به شدت به پیروزی درآن بازی نیاز دارند.بنابراین مورینیو  برای دیدار امشب باید بهترین استراتژی ، تاکتیک ها و برنامه های کاربردی اش را انتخاب کند که مهمتر ازآن، اجرایی کردن آن برنامه ها توسط شاگردانش در زمین بازی خواهد بود .اگر ژوزه بخواهد از سبک همیشگی اش که استفاده از دفاع فشرده وچند لایه و دل بستن به ضدحملات استفاده کند،ممکن است به بن بست بخورد،زیرا دیگر از آن خط دفاعی فوق العاده و دفاع تیمی مستحکم، منظم ومنسجم سابق خبری نیست ، زیرا در فصل جاری،خط دفاعی اش وحشتناک ظاهر شده و بسیار ضعیف کار کرده و گل های فراوانی درلیگ برتر جزیره  دریافت کرده است.

تیم ژوزه در فاز تهاجمی نیز با مشکلات زیادی روبروست،زیرا بازیکنان خط حمله،درکار تمام کنندگی و گلزنی با چالش بزرگی مواجه اند،چون تمامی مهاجمین اش به غیر از مارسیال در شرایط خوبی بسر نمی برند. در این میان سبک بازی ژوزه، الکسیس سانچز این مهاجم انرژیک،سرعتی و‌گلزن را دچار افتی محسوس کرده است ،به شکلی که نسبت به دورانی که این مهاجم شیلیایی در تیم های اودنیزه،بارسا و آرسنال بازی می کرد، کمتر شاهد چنین افت وحشتناکی از او بودیم. بنابراین کار ماتیچ ،پوگبا و هررا که ممکن است مثلث خط میانی را  تشکیل  دهد ،بسیار تعیین کننده است

.مورینیو همانند همتای ایتالیایی اش در بازی امشب احتمالا ازمدل پایه ۳-۳-۴ استفاده خواهد کرد و ازدخیا/اسمالینگ،لیندلوف،یانگ(والنسیا)،شاو/هررا(فلینی)،ماتیچ،پوگبا/لینگارد،راشفورد و مارسیال/ درترکیب ابتدایی اش استفاده خواهد کرد.

البته هرگونه تغییر درترکیب اولیه دوتیم ازسوی دو مربی محتمل است.امیدوارم شاهد دیداری جذاب،زیبا،دیدنی باشیم تا از بار فنی و نکات آموزشی آن بهره ها بگیریم تا از آنها در جهت دانش افزایی خود استفاده لازم را ببریم.

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.