زین الدین زیدان تنها 284 روز بعد از جدایی از رئال مادرید، یک بار دیگر هدایت این تیم را بر عهده گرفت.

به گزارش فرتاک ورزشی،

"انسان خوب و انسان بد وجود ندارد؛ این تصمیمات شما هستند که خوب و بد را از دیگران متمایز می کنند."

با پذیرش چنین مفهومی در می یابیم که زیزو یک بار دیگر خود را در بوته آزمایش قرار داده است.سرمربی موفق فرانسوی البته بار نخستی نیز که هدایت رئال مادرید را بر عهده گرفت نیز در شرایطی مشابه قرار داشت؛ تیم ناامید رافا بنیتس درگیر بحرانی خود ساخته بود اما ورود زیدان رختکن رئال مادرید را متحول کرد و نتیجه، واگذار کردن جنگ قهرمانی در لالیگا با کمترین اخلاف امتیاز ممکن به بارسلونا، یک پیروزی شیرین در ال کلاسیکو آنهم در نوکمپ و البته فتح لیگ قهرمانان با برتری در ضربات پنالتی مقابل اتلتیکومادرید، کارنامه زیدان بعد از تنها چند ماه حضور روی نیمکت قوهای سپید بود.

شکست دادن تیم هایی چون رم، ولفسبورگ، منچسترسیتی و اتلتیکومادرید در مسیر قهرمانی، بسیاری را بر آن داشت که قرعه آسان عامل موفقیت زیزو در اولین بخش حضورش در مادرید بوده است.

اما او تنها چند ماه بعد سوپرکاپ اروپا، جام باشگاه های جهان و در ادامه لالیگا را نیز فتح کرد و قهرمانی در دومین لیگ قهرمانان متوالی با برتری پرگل برابر یوونتوس در کاردیف و در مسیری که تیم وی بایرن مونیخ و اتلتیکومادرید را نیز مغلوب کرد، دیگر تردیدها را در مورد توانایی های فنی زیدان از بین برده بود.

اما مشخصا زیدان را می باید در دسته سرمربیان "رهبر" قرار داد. مرور صحبت های حماسی وی در بین نیمه فینال لیگ قهرمانان کاردیف برابر یوونتوس، موید آن است که سرمربی فرانسوی دقیقا همان فردی است که رختکن رئال مادرید بدان نیاز دارد. تاکید کمتر روی تغییرات تاکتیکی و تلاش برای تهییج بازیکنان برای رسیدن به گل در ابتدای نیمه دوم، باعث شد یوونتوس که در نیمه نخست تقریبا تیم برتر میدان بود، در 45 دقیقه دوم حرفی برای گفتن نداشته باشد و دروازه جیجی بوفون سه بار دیگر باز شود.

فتح سوپرکاپ اسپانیا با برتری مقابل بارسلونا در آغاز فصل سوم، با محرومیت عجیب کریستیانو رونالدو توامان گشت و شروع ضعیف در لالیگا باعث شد رئال مادرید همان ابتدا قافیه را به رقیب دیرینه واگذار کند. اما در ادامه جام باشگاه های جهان، قلع و قمع همه رقبا از جمله پاری سن ژرمن، یوونتوس، بایرن مونیخ و در پایان لیورپول، این بار کیف را نیز به پادشاهی زیدان در سراسر اروپا اضافه کرد و آنها برای سومین بار متوالی قهرمان اروپا شدند.

یک استعفای غیرمنتظره، نقطه عطف تصمیمات زیدان در رئال مادرید بود. پرونده سرمربی فرانسوی تنها هفت روز بعد از فینال لیگ قهرمانان بسته شد و همانگونه که وی خودش دیشب در اولین کنفرانس مطبوعاتی پس از بازگشت به برنابئو اشاره کرد؛ اشباع بازیکنان از موفقیت و نیاز به تغییر، دلیل جدایی زیزو پس از برتری برابر لیورپول بود.

بدترین نتایج ممکن برای رئال مارید در دوران چند ماهه حضور خولن لوپتگی و سانتیاگو سولاری رقم خورد و حالا زیدان با یک تصمیم غیرمنتظره دیگر و در حالیکه همگان در انتظار مراسم معارفه ژوزه مورینیو بودند، به برنابئو بازگشته است.

ماموریت مهم سرمربی فرانسوی، بازسازی پروژه ویرانه ایست که چند ماه پس جدایی او به بدترین شکل ممکن پیش رفت. ستاره هایی چون سرخیو راموس، مارسلو، تونی کروس، لوکا مودریچ، ایسکو و بسیاری دیگر، به وضوح از فرم خود فاصله گرفتند و قدم اول این است که در هفته های آتی، زیر نظر زیزو به ستاره همیشگی تبدیل شوند.

زیدان در اپیزود اول حضور در برنابئو ثابت کرد علاقه زیادی به ایجاد تغییر و تحول در ترکیب خود ندارد اما بی شک تابستانی پرحرارت در انتظار رئال مادرید خواهد بود. ورود یک هافبک خلاق و یک ستاره تاثیرگذار در خط حمله، نیازهای بدیهی کهکشانی ها برای بازگشت به جمع مدعیان هستند.

نام های جذاب چون نیمار، ادن هازارد، کریستن اریکسن و کیلیان امباپه، لیست خرید رئال مادرید را به خود اختصاص داده اند و هوس بازی کردن زیر نظر زیدان، ممکن است نام های بزرگی را مجاب به انتقال به برنابئو کند.

اما نباید فراموش کرد منجی سالهای اخیر رئال مادرید، کریستیانو رونالدو دیگر در برنابئو حضور ندارد و تماشای زیدان بدون رونالدو، آزمایش بزرگی برای سنجس توانایی های یکی از پرافتخارترین سرمربیان تاریخ فوتبال خواهد بود.

منچستریونایتد، چلسی، یوونتوس، پاری سن ژرمن و چند تیم بزرگ دیگر، سیاهه باشگاه هایی بودند که تمایل به آغاز همکاری با زیدان را در سر داشتند اما سرمربی فرانسوی تقریبا پر ریسک ترین راه ممکن را برگزید.

اگر زیدان قادر به تکرار نتایج درخشان دوران حضور خود در رئال مادرید نباشد، افتخارآفرینی های گذشته نیز زیر سوال خواهد رفت و برچسب "نتیجه گیری بر اساس توانایی ستاره ها" روی کارنامه مربیگری او الصاق خواهد شد؛ لقبی که پپ گواردیولا هنوز هم به دنبال رهایی یافتن از آن است.

اما در صورت کسب موفقیت، دیگر تردیدی در مورد زیدان وجود نخواهد داشت و پیاده روی این سرمربی کاریزماتیک روی این شمشیر دولبه، رئال مادرید فصل بعد را تبدیل به یکی از تماشایی ترین تیم های اروپا خواهد کرد.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.