امشب رقابت‌های انتخابی یورو ۲۰۲۰ در ماه اکتبر هم به پایان خواهد رسید.

به گزارش فرتاک ورزشی،

ایتالیا تکلیف خودش را مشخص کرده و ۳ بازی تشریفاتی پیش‌رو دارد، اما اسپانیا برای تمام کردن کار باید حداقل یک تساوی در سوئد بگیرد. امشب رقابت‌های انتخابی یورو ۲۰۲۰ در ماه اکتبر هم به پایان خواهد رسید.

گروه D؛ ببر یا قید یورو را بزن

وقتی کار خراب شد که در چند دقیقه، برد قاطع با ۳ گل را با تساوی عوض کردند. از سوئیس می‌گوییم و جدال رفت‌شان برابر دانمارک. سوئیسی‌ها پس از آن در بازی برگشت هم برابر دانمارک شکست خوردند تا کارشان برای صعود سخت شود. البته هنوز جای امیدواری هست، چراکه با توجه به حضور سوئیس در مرحله نهایی لیگ ملت‌های اروپا و استراحت در شروع رقابت‌های انتخابی یورو ۲۰۲۰، هر دو بازی آخرشان (با گرجستان و جبل‌الطارق) آسان خواهد بود. این یعنی اگر در جدال امشب برابر جمهوری ایرلند که در ژنو برگزار خواهد شد پیروز شوند، احتمال صعودشان خیلی بیشتر می‌شود. بازی آخر گروه بین ایرلند و دانمارک است و آن نبرد، نبرد مرگ و زندگی خواهد شد. امشب شاید خیلی چیز‌ها در ژنو مشخص شود. سوئیس به مصاف حریفی می‌رود که تابه‌حال ۵ برد برابرش داشته و در دیگر جدال‌ها ۸ مرتبه شکست خورده و در ۴ بازی به تساوی رسیده است. با این حال ۳ بازی از ۴ بازی آخر مساوی شده که اگر این بازی هم مساوی شود، سوئیس ضرر خواهد کرد. امشب دیگر بازی گروه بین جبل‌الطارق و گرجستان در ورزشگاه ۵ هزار نفری ویکتوریا بین قعرنشینانی خواهد بود که شانس صعود ندارند.

گروه F؛ صعود در جوار دوستان

همین چند روز پیش اسپانیا می‌توانست صعودش را حتمی کند. البته حالا هم قرار نیست با اختلاف ۶ امتیازی نسبت به تیم سوم شاهد حذف لاروخا باشیم، با این حال صعودشان به تأخیر افتاده است. «فرندز آرِنا» یا همان ورزشگاه دوست شاید جایی باشد که شاگردان مورنو جشن صعود می‌گیرند. پس از اینکه اسپانیا هم وضعیت خودش را بهبود بخشیده و حذف‌های تلخ از جام جهانی و لیگ ملت‌های اروپا را به دست فراموشی سپرده، حالا برای یورو ۲۰۲۰ موفق برنامه‌ریزی می‌کند. شاید یک تساوی هم کار اسپانیا را راه بیندازد، اما نه آن‌ها به یک امتیاز فکر می‌کنند و نه سوئد. سوئد ۱۴ امتیازی است و خطر رومانی با ۱۳ امتیاز را بیخ گوشش حس می‌کند. از نروژ ۱۰ امتیازی هم نباید غافل شد. ۷ برد، ۴ تساوی و ۳ شکست حاصل کار ماتادور‌ها برابر سوئد بوده است. آخرین برد آبی‌وزرد‌ها برابر اسپانیا به سال ۲۰۰۶ برمی‌گردد که ۲ بر صفر پیروز شدند. بازی رفت این گروه را هم اسپانیا با ۳ گل برد. دیگر جدال حساس این گروه بین رومانی و نروژ برگزار می‌شود. شهر بخارست می‌تواند امشب غرق در شادی شود و این بستگی به نتیجه‌ای که سوئد می‌گیرد هم خواهد داشت. البته نروژ با متوقف کردن اسپانیا نشان داد از صعود ناامید نیست. نروژی‌ها برد بازی رفت برابر رومانی را خیلی راحت از دست دادند. البته خبر خوب برای آن‌ها نباختن برابر رومانی است. ۶ دیدار، ۲ برد و ۴ تساوی. نروژ از سال ۲۰۰۰ به بعد به دور نهایی جام ملت‌های اروپا نرسیده است.

گروه J؛ آتزوری خوشحال

اگر بگوییم فوتبال ایتالیا بعد از مدت‌ها رنگ شادی و خوشی را به خودش دیده، اغراق نکرده‌ایم. عدم راهیابی به جام جهانی آن‌قدر تلخ بود که تا چند وقت پیش ایتالیایی‌ها کابوسش را می‌دیدند، اما روبرتو مانچینی دقیقاً همان مربی‌ای بود که ایتالیا نیاز داشت. تحولی که ایجاد کرده تیم را دوباره به جمع قدرت‌های اروپا بازگردانده. صعود بی‌دردسری به یورو ۲۰۲۰ داشته‌اند و از حالا برای حضور قدرتمند در رقابت‌های مهم چند ماه بعد گام برمی‌دارند. اگرچه هنوز به مانع سخت نخورده‌اند، ولی اتفاق‌های خوب کم‌کم رخ خواهد داد. مانچو تقریباً تیمی که می‌خواسته را پیدا کرده و در فاز تهاجمی هم عالی بوده‌اند. مشکلی که در ناکامی‌ها بدجور به چشم آمد. امشب در لیختن‌اشتاین برابر تیمی کوچک به میدان خواهند رفت که در ۳ بازی گذشته ۱۵ گل به آن زده‌اند. آتزوری می‌خواهد جشن صعودش را با گلباران این حریف تکمیل کند، اما در زمانی که ایتالیایی‌ها به آینده و یورو ۲۰۲۰ فکر می‌کنند، سه تیم هنوز استرس صعود را دارند. فنلاند ۱۲ امتیازی، ارمنستان ۱۰ امتیازی و بوسنی ۱۰ امتیازی. البته یونان ۵ امتیازی هم روی کاغذ هنوز شانس دارد، ولی این شانس نیاز به معجزه خواهد داشت. نکته جالب اینکه فنلاند، ارمنستان و بوسنی هیچ‌کدام تابه‌حال در جام ملت‌های اروپا حاضر نبوده‌اند و هرکدام که صعود کند تورنمنت بزرگ قاره‌سبز یک مهمان جدید خواهد داشت. بوسنی مهمان یونان است که فقط یک مرتبه در ۱۰ بازی آن را برده، ۵ تساوی و ۴ شکست در دیگر بازی‌های‌شان رقم خورده. ارمنستان هم که مهمان فنلاند است برای تاریخ‌سازی باید اولین برد تاریخش را برابر این حریف ثبت کند. فنلاند ۴ برد و یک تساوی در دیدار‌های خودش مقابل ارمنستان داشته. از طرف دیگر در ۸ بازی آخر خانگی ۷ مرتبه پیروز شده‌اند و فقط به ایتالیا باخته‌اند.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.