به گزارش فرتاک ورزشی،

 شاید بسیاری از هواداران بارسا ندانند اما یکی ایرلندی این باشگاه را از خطر انحلال به دلیل مشکلات مالی نجات داد. پاتریک اوکانل در سال ۱۸۸۷ در دوبلین متولد شد. او در ۱۵ سالگی به کار و کشاورزی می‌پرداخت و در چند باشگاه دوبلینی مانند استرانویل و فرانکفورت توپ می‌زد. او در سال ۱۹۱۴ حتی با دست شکسته هم مقابل اسکاتلند بازی کرد. اوکانل در دوران بازی‌اش بسیار موفق بود و در قلب خط دفاعی به ایفای نقش می‌پرداخت. او در دوران جنگ جهانی اول هم کاپتیان منچستریونایتد بود.

پس از خداحاظی از دنیای فوتبال اوکانل مربیگری را شروع کرد. ابتدا آشینگتون و سپس ترک انگلیس به مقصد اسپانیا و موفقیت با رسینگ سانتاندر و بتیس که با تیم سفید و سبز پوش به قهرمانی لالیگا هم رسید. چیزی که مدیران بارسا را به سمت استخدام او سوق داد.

بارسا اوکانل را برای فصل ۳۶-۳۵ و پس از پایان جنگ‌های داخلی اسپانیا روی نیمت نشاند آن‌هم در شرایطی که جوزپ سانیول، مدیر وقت بارسا ترور شده بود و تیم کاتالونیایی  قادر به پرداخت دستمزدها نبود اما اوکانل تصمیم داشت ثبات را تزریق کند. بنابر‌این به دعوت یک تاجر به نام سوریانو به آمریکای شمالی رفتند تا در حضور ۴ ماهه‌شان ۱۰ بازی تدارکاتی انجام دهند وپول جمع شود. مبالغی که اگر جمع نمی‌شد بارسا امروز وجود نداشت و منحل می‌شد. بارسا پس از دریافت پول توانست به قهرمانی لالیگا برسد و حتی در سالی که لیگ به دلیل جنگ برگزار نشد قهرمان جام مدیترانه شود. معجزه رخ داده بود و اوکانل با سبک مربیگری‌اش فوتبال اسپانیا را به سطح جدیدی رسانده بود. آلفونسو دل‌کاستیلو، از مورخان فوتبال اسپانیا فلسفه فوتبال اوکانل را سرعت بالا و انتقال سریع از دفاع به حمله می‌نامد. چیزی که همین امروز هم در بارسلونا قابل مشاهده است.

اوکانل پس از جدای از بارسا سرمربی بتیس شد، سپس مربیگری را کنار گذاشت و به لندن رفت. جایی که یکی از برادرانش یک هتل داشت. این سرمربی تاثیرگذار و پرافتخار در سال ۱۹۵۹ و ۱۹ سال پس از ترک بارسلونا در فقر درگذشت. تنها شخص حاضر در مراسم دفن او برادرش بود و به همین دلیل تا ۵۷ سال بعد کسی نمی‌دانست محل آرمیدن او کجاست که در نهایت با تلاش‌های بین‌المللی برای زنده‌کردن نام او که بارسا را از انحلال نجات داد و اولین ایرلندی کاپیتان منچستر در تاریخ بود آرامگاهش بازسازی شد. جوزپ بارتومئو هم یک‌بار با حضور نوه اوکانل در نیوکمپ از او تقدیر کرد. نوه اوکانل در سال ۲۰۱۶ کتاب مردی که بارسا را نجات داد را منتشر کرد.

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.