حداکثر مجازات برای حداقل برخورد

او شوق خاصی برای گرفتن پنالتی از مدافعان و گلرهای حریف دارد.

به گزارش فرتاک ورزشی،

 کافی است اولین پنالتی پورتو مقابل ویتوریا در مسابقه دو شب پیش را از زاویه پشت نگاه کنید؛ لحظه ای که طارمی با پاهایی که کمی از حد معمول بازترند با نهایت قدرت و سرعت خود را به توپ می‌رساند و با حائل بدن بین توپ و خودش، پنالتی را از گلر حریف می‌گیرد.

این یک هشیاری ویژه و یک مهارت خاص برای فوتبالیستی است که این هفته در اقدامی نادر دو پنالتی برای تیمش گرفت؛ پنالتی اول با استارت سریعش به داخل محوطه جریمه، تصاحب کردن توپ و سرنگون شدن و در پنالتی دوم نیز تقریبا تکرار صحنه اول. اینکه خودت را با سرعت به توپی که دروازه‌بان انتظار مهارش را دارد برسانی و از آنجایی که گلر حریف در شرایط متعادلی قرار ندارد برخورد انجام بشود و داور چاره ای جز اعلام پنالتی نداشته باشد.

این دو پنالتی در شرایطی به سود پورتو اعلام شد که نسبت به طارمی و پنالتی هایش در لیگ پرتغال حساسیت خاصی وجود دارد و داورها با سختگیری خطاها روی ستاره ایرانی پورتو را پنالتی اعلام می‌کنند. همانطور که بعد از مسابقه نیز بسیاری از هواداران بنفیکا و اسپورتینگ با انتشار میم هایی از طارمی که داخل استخر شیرجه می‌زند این پنالتی را در زمره همان تصمیمات دانستند اما طارمی کارش را کرد و سه امتیاز ارزشمند از یک دیدار بسیار دشوار به حساب تیمش ریخت؛ آن هم در مسابقه ای که دوباره به نوک حمله بازگشت تا یک تنه بار خط حمله تیم را به دوش بکشد.

در این باره قبلا هم نوشته‌ایم؛ طارمی لول بدنی خاصی دارد و نحوه قرارگیری اش روی توپ و مایل شدنش به سمت جلو او را در یک عدم تعادل بالقوه قرار می‌دهد که با هر برخوردی ممکن است شیرجه ای تماشایی روی زمین بزند. او البته این کار را هرگز تمرین نکرده اما چیزی در ذات فوتبالی او هست که پنالتی گرفتن را برایش تبدیل به هنری استثنایی و کم‌یاب کرده است؛ همانطور که اگر از مدافعان و گلر ویتوریا بپرسید به شما خواهند گفت که با وجود دانستن این موضوع دو بار روی او مرتکب خطا شدند. اما تک گل طارمی برای پورتو چه معنایی برای تیمش داشت؟

این پیروزی از آن جهت برای پورتو اهمیت داشت که یاران مهدی طارمی توانستند به امتیاز ۷۹ در پایان هفته بیست و نهم برسند و علاوه بر حفظ جایگاه صدرنشینی، اختلاف شش امتیازی با اسپورتینگ لیسبون را هم حفظ کنند تا به این ترتیب با حاشیه امن بسیار مناسب به استقبال هفت بازی پایانی بروند.

مهدی طارمی

اگر پورتو نمی‌توانست ویتوریا را در این بازی شکست دهد این اختلاف به سه امتیاز می‌رسید و با توجه به اینکه آبی پوشان در ادامه باید با براگا و بنفیکا به عنوان دو تیم سرسخت لیگ پرتغال دیدار کنند قهرمانی‌شان به خطر می‌افتاد اما حالا اوضاع متفاوت شده‌ است.

پورتو هفته آینده در دیدار حساس به مصاف پورتیموننزه خواهد رفت که پیام نیازمند را به عنوان دروازه‌بان در فهرست خود می‌بیند. در همین هفته رقیب مستقیم پورتو در راه قهرمانی یعنی اسپورتینگ لیسبون در دیداری سخت مقابل بنفیکا صف آرایی می‌کند و با یک لغزش امکان دارد که اختلاف ۹ امتیازی به وجود بیاید که در این صورت در ۶ بازی پایانی احتمال قهرمانی زودرس هم در دسترس طارمی و هم‌بازیانش خواهد بود.

مهدی طارمی که پیش تر یک قهرمانی نسبتا ساده را با پرسپولیس در لیگ شانزدهم تجربه کرده بود، پس از فراز و نشیب هایی که در الغرافه و ریوآوه داشت و فصل گذشته هم‌ نتوانست با پورتو قهرمانی پرتغال را تجربه کند، حالا مرد اول تیمش در راه فتح لیگ پرتغال است؛ جامی که با توجه به جدایی بازیکنانی نظیر لوییز دیاز جایگاه طارمی را به عنوان یک مهره کلیدی در پورتو مستحکم تر می‌کند و البته احتمال یک انتقال بزرگتر در تابستان را بیشتر از گذشته بالا می‌برد.

در حالی که پورتو توانسته با نقش آفرینی مهدی طارمی یک برد مهم را کسب کند و اختلاف را ۶ امتیازی نگه دارد، پنجشنبه هفته آینده یک بازی حساس با اسپورتینگ لیسبون در جام حذفی پیش روی شاگردان سرخیو کونسیسائو خواهد بود و طارمی یک بار دیگر فرصت این را دارد تا این بار برابر رقیب مستقیم پورتو بدرخشد و مسیر دبل قهرمانی را هموار کند.

 

 

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.